!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Podzimní Plzeň hraje všemi barvami
Podzimní Plzeň hraje všemi barvami
"> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Podzimní Plzeň hraje všemi barvami

Vydáno 9. října 2020
I když doba větším kulturním akcím nepřeje, možností, jak se zabavit, je stále dost! Přijměte pozvání na dvě zajímavé plzeňské výstavy ke 150. narozeninám Adolfa Loose nebo na procházky podzimní Plzní, která hraje všemi barvami. Doporučujeme také návštěvu plzeňské zoologické zahrady s novou expozicí a mnoha přírůstky. Až se budete chtít schovat před deštěm, můžete se inspirovat našimi tipy na indoor zábavu.

Utajené klenoty a Proměny Loosových interiérů

LoosTřešničkami na narozeninovém dortu pro Adolfa Loose při příležitosti 150. výročí jeho narození bude pět zajímavých výstav. Výstavy Adolf Loos: Skrytě. Utajené klenoty moderní architekturyAdolf Loos: Proměny. Od zavržení ke vzkříšení pořádá organizace Plzeň – Turismus a město Plzeň a prohlédnout si je můžete během října v centru Plzně. Tři menší tematické výstavy připravuje Plzeň – Turismus ve spolupráci s Fakultou designu a umění Ladislava Sutnara při ZČU Plzeň přímo k Loosovým narozeninám 10. 12. 2020.

loos interiérVýstava Adolf Loos: Skrytě. Utajené klenoty moderní architektury představí podobu vybraných Loosových realizací v Plzni na unikátních dobových fotografiích poskytnutých archivem Albertina Museum ve Vídni. Výstava ve Smetanoych sadech představí formou velkoformátových panelů podobu vybraných Loosových realizací v Plzni na dobových fotografiích pořízených krátce po jejich dokončení. Jde o precizní snímky ve vysokém rozlišení, které umožňují velkoplošnou prezentaci. Tyto fotografie dosud na velkoplošných formátech vystaveny nebyly. U Branky jsou k vidění i původní stavební výkresy k Loosovým realizacím, které se dochovaly v archivu Stavebně správního odboru plzeňského magistrátu, tedy to, co Loos předkládal tehdejšímu stavebnímu úřadu ke schvalovacímu řízení.

loos výstavaVýstava Adolf Loos: Proměny. Od zavržení ke vzkříšení v prostoru mázhausu plzeňské radnice dovolí skrze dochované fotografie a plány nahlédnout do vývoje Loosových realizací v Plzni od doby, kdy byly opuštěny svými původními vlastníky až do současnosti. Organizátoři na ní chtějí lidem ukázat, jak se s byty nakládalo v době nacistické okupace a v době socialismu a jak nakonec vypadají dnes. Tak například dům Semlerových na Klatovské 110 sloužil zčásti jako fotoateliér, před tím dokonce jako učebna plzeňské lékařské fakulty. Byla v něm umístěna zubařská křesla a studenti se učili na figurínách vrtat zuby. K vidění bude mimo jiné i digitální model bytu Krausových. Ten se dochoval jako torzo, takže bylo nutné chybějící části nechat vymodelovat.
 

Podzimní Plzeň svádí k procházkám do přírody

bolevecký rybníkPomalu zkracující se dny a přicházející pošmourné počasí sice zcela srozumitelně naznačuje příchod podzimu, to ale neznamená, že je čas zůstat doma. Naopak doporučujeme využít posledních teplejších dní plných slunce a vyrazit na procházku plzeňskou přírodou. Máme pro vás několik tipů na místa, kde se stromy krásně vybarví a užijete si čas na čerstvém vzduchu.

Zajděte k Boleveckým rybníkům - podzimní chladná rána s mlhou povalující se nad vodní hladinou, to teprve přichází ta správná romantika. Při vycházce kolem rybníků na severním okraji Plzně rozhodně doporučujeme i zastávku u Arboreta Sofronka. Arboretum původně vzniklo jako výzkumné pracoviště, roste zde na šedesát druhů borovic z celého světa. Dnes je přístupné i návštěvníkům, kteří tu ze dvou pozorovatelen mohou sledovat daňky a lesní život.

hruskova_meditacni_zahrada_plzen-detailProti proudu řeky Radbuzy se můžete z centra města projít až na jeho jižní okraj, kde najdete dvě zahrady:  Vaším cílem může být Meditační zahrada, kterou na vyvýšeném břehu řeky vytvořil politický vězeň Luboš Hruška a kde najdete i Památník obětem zla připomínající hrůzy páchané totalitními režimy. Jen pár desítek metrů od ní pak najdete Luftovu zahradu s několika rybníčky a vzácnými stromy na jejich březích.
 

Na co se těšit při podzimní návštěvě Zoo?

lvíčataSezóna v Zoo Plzeň s podzimem rozhodně nekončí! Nenechte se odradit chladnějším počasím, můžete více času strávit ve vnitřních prostorách a pavilonech. Doporučujeme navštívit nový Altán zlaté rybky, kde najdete expozici unikátních ještěrů krokodýlovců čínských, kteří jsou v plzeňské zoo k vidění poprvé! Vaši pozornosti určitě neuniknou ani v srpnu narozená lví dvojčata Farida a Fazan.

Altán plovoucích rybJak jsme zmínili výše, zbrusu novou dominantou zoo je Altán plovoucích ryb alias altán zlaté rybky. Kromě krokodýlovců tu nechybějí ani rybky závojnatky, které budou k vidění v 9 obrovských keramických vázách získaných přímo z Číny.

Do konce října můžete Zoo navštívit denně od 8:00 do 19:00 hodin. Od listopadu už je otevírací doba zkrácená od 9:00 do 17:00 a platí snížené vstupné, kdy vstupenka pro dospělé stojí 120 korun, pro děti 80.
 

Kam v Plzni vyrazit, když počasí nepřeje

techmaniaNávštěva science centra Techmania v bývalých továrních halách plzeňské Škodovky zaručuje celodenní program pro malé i velké návštěvníky. Vyzkoušet tu můžete desítky interaktivních exponátů a pokusů. Za návštěvu stojí i unikátní 3D planetárium, které má jedno z nejjemnějších rozlišení ve 3D na světě.

Pokud jste na prohlídce pivovaru Plzeňský Prazdroj ještě nebyli, určitě jeho návštěvu doporučujeme, a to i těm, kteří pivovar navštívili před několika lety a nezažili prohlídku v novém. Seznámíte se s příběhem piva, které se proslavilo po celém světě, a prohlédnete si zákoutí, kde se tento příběh před 178 lety začal psát.

plzeň muzeumPlzeň je jednou z kolébek tradice českého loutkářství a zároveň městem, odkud pochází Spejbl s Hurvínkem. Nechte se pozvat do Muzea loutek, kde se seznámíte s historií českého loutkářství a prohlédnete si celou řadu maňásků, marionetek a dalších loutek, které si můžete vodit, anebo si zahrát vlastní divadlo.

Nová expozice muzea Pattton Memorial Pilsen mapuje cestu spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až do Plzně. Otevřena byla letos v červnu u příležitosti 75. výročí vylodění v Normandii a zaujala i ministra zahraničních věcí USA Marka Pompea.

Překrásná budova Západočeského muzea už z venku slibuje nevšední zážitek. Vybrat si můžete hned ze čtyř stálých expozic. Projdete si nejstarší historickou zbrojnici v Česku, expozice archeologie a historie anebo prozkoumáte jednu z nevýznamnějších sbírek užitého umění u nás? Záleží na vás. Rozhodně doporučujeme navštívit expozici užitého umění a lidových řemesel v původních vitrinách v nově zrekonstruovaném třetím patře, které se otevřelo v roce 2017 po dlouhých 33 letech. Ve zvláštní samostatné části tu najdete práce také od plzeňského rodáka a světově uznávaného designéra Ladislava Sutnara.
Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou exozici Altán plovoucích ryb

Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou exozici Altán plovoucích ryb

V severovýchodní části Zoo a botanické zahrady v Plzni se na hranici s lochotínským amfiteátrem nově vypíná krásná budova s tradičními čínskými prvky. Vznikla za 6 měsíců od jara 2020 na půdorysu altánku z doby Kodetů (první třetina 20. století). Nově je zde otevřena expozice krokodýlovců čínských, zlatých rybek a závojnatek.

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Zoo Plzeň – docela jiný svět

Pozornost si zaslouží zejména pavilon Tajemný svět africké noci, výběhy šimpanzů a lvů, kolekce plazů či ostrov lemurů. Součástí ZOO je statek Lüfnerka s kolekcí domácích zvířat, africká restaurace Kiboko a také jedinečný Dinopark s modely pravěkých zvířat v životní velikosti.

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

#světovéČesko a architekt Adolf Loos: stylové interiéry a slavné vily

Provokatér, vizionář a architekt, který výrazně ovlivnil moderní architekturu: to byl Adolf Loos (1870–1933). Poznávacím znamením jeho budov jsou jednoduché a čisté formy, funkčnost a minimalismus – a platí to jak pro stavby u nás, tak pro vily, domy a interiéry ve Vídni.

Luftova zahrada v Plzni

Luftova zahrada v Plzni

Zahradu založil mezi roky 1918 a 1933 JUDr. Vilém Luft jako svou soukromou okrasnou zahradu se dvěma okrasnými rybníky, množtvím exotických dřevin, altánem a sochařskou výzdobou. Vlhký charakter pozemku dává vyniknout mokřadním a vlhkomilným společenstvím rostlin i živočichů.

Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Dům Oskara a Jany Semlerových v Plzni architekta Adolfa Loose

Unikát mezi památkami architektury 20. století v ČR představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy na drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Přestože se Adolf Loos účastnil jen stanovení základní prostorové koncepce, lze interiér považovat za vrchol Loosovy činnosti v Plzni.

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Byt doktora Josefa Vogla v Plzni architekta Loose

Adolf Loos patřil mezi nejvýznamnější architekty dvacátého století. Byt na Klatovské třídě navrhl ve dvacátých letech minulého století pro MUDr. Josefa Vogla, dětského lékaře, a jeho choť Štěpánku, která byla dcerou majitele domu. Do dnešních dní se zachovala i jídelna s obývacím pokojem.

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Byt Viléma a Gertrudy Krausových Adolfa Loose v Plzni

Prvorepublikový byt Viléma Krause se nachází v Bendově ulici 10. Navrhl jej světoznámý architekt Adolf Loos pro potřeby inženýra Viléma Krause a jeho ženy Gertrudy mezi lety 1930 – 1931. V bytě se dochovaly vzácné mramorové obklady, protilehlé zrcadlové stěny a komfortně řešený vestavěný nábytek.

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Byt Huga Semlera od Adolfa Loose v Plzni

Unikát mezi památkami architektury 20. století v České republice představuje byt rodiny Oskara Semlera, spolumajitele firmy produkující drátěné zboží, předně gramofonové jehly značky Sem. Nachází se na Klatovské třídě 19 a vydat se sem můžete v rámci komentovaných prohlídek.

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň

Meditační zahrada Plzeň je životním dílem politického vězně L. Hrušky, který v rekreačním území na jižním okraji Plzně vybudoval areál výjimečné krásy a harmonie. Zahrada s monumentální Křížovou cestou a kaplí M. Kolbeho je místem pro odpočinek i zamyšlení.

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Loosovy interiéry v Plzni - cenné bohatství evropské architektury 20. století

Adolf Loos (1870 - 1933) je považován za nejvýznamnějšího středoevropského architekta první třetiny 20. století. Na přelomu 20. a 30. let Adolf Loos v Plzni často pobýval. V Plzni Adolf Loos realizoval přestavbu tzv. Brummelova domu (Husova 58) a 13 bytových interiérů.

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Muzeum loutek v Plzni – Příběh na niti

Na plzeňském náměstí se nachází původní měšťanský dům, ve kterém od roku 2009 sídlí Muzeum loutek (pobočka Západočeského muzea v Plzni). Expozice muzea se věnuje plzeňskému loutkářství od počátku až do současnosti. Nechybí interaktivní expozice, divadelní ukázky ani multifunkční sál.

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni

Západočeské muzeum v Plzni patří k předním muzejním institucím v České republice s více než dvěma miliony sbírkových předmětů ze všech oblastí vývoje přírody a společnosti.

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky jsou nejvýznamnější rekreační oblastí města Plzně. Soustava rybníků byla založena již v 15. století a tvoří ji 12 rybníků dnes vesměs využívaných ke koupání a rybolovu.

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

První české 3D planetárium v Techmania Science Centru v Plzni

Co je lepší než dva rozměry? Přece rozměry tři! V Techmanii Science Centra v Plzni můžete zavítat do supermoderního 3D planetária, prvního svého druhu v České republice, které nabízí trojrozměrné projekce na kulovou plochu a mnoho dalšího. Poznejte nejen vesmír, ale i svět moří, oceánů nebo hmyzu.

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Prohlídka pivovaru Plzeňský Prazdroj

Věděli jste, že ležák Pilsner Urquell inspiroval více než dvě třetiny všech světových piv, dodnes označovaných jako pils, pilsner, pilsener? Přijďte na prohlídku pivovaru Plzeňský Prazdroj a poznejte příběh legendy zrozené v roce 1842.

Letošní rok připomene 150. výročí narození Adolfa Loose

Letošní rok připomene 150. výročí narození Adolfa Loose

V pondělí 13. ledna 2020 byl v prostorách Studijního a dokumentačního centra Norbertov v Praze 6 – Střešovicích oficiálně vyhlášen Rok Adolfa Loose 2020. Cílem této iniciativy, vzniklé na půdě Muzea hlavního města Prahy a Národního památkového ústavu, je připomenout české i evropské veřejnosti 150 let od narození světově proslulého architekta Adolfa Loose, který se narodil dne 10. prosince 1870 v Brně.

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Brummelův dům od Adolfa Loose v Plzni

Přestavbu starého patrového domu a vybavení jeho interiéru projektoval Adolf Loos pro Jana a Janu Brummelovy na Husově třídě 58. Původní dům vystavěný v neorenesančním stylu mezi lety 1885–1886 později zakoupila rodina Liebsteinových, vlastnící obchod se dřevem.

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka v Plzni-Bolevci

Arboretum Sofronka se nachází na severním okraji Bolevce. Zakladatelem byl roku 1956 Ing. Karel Kaňák poté, co byl Československou akademií zemědělských věd vypsán úkol "Šlechtění borovice". Protože dosavadní pokusné plochy nestačily, rozhodl se založit sbírku světového sortimentu druhů rodu Pinus.

Patton Memorial Pilsen - Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen - Památník generála Pattona v Plzni

Patton Memorial Pilsen jako jediné muzeum v Česku mapuje postup spojeneckých vojsk od vylodění v Normandii až po osvobození Plzně a západu Čech americkou armádou. V nově otevřené expozici uvidíte také řadu artefaktů z bojišť i osobních předmětů vojáků.