!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pohádková a filmová putování Královéhradeckem
Pohádková a filmová putování Královéhradeckem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Pohádková a filmová putování Královéhradeckem

Vydáno 4. listopadu 2020
Mezi filmové jedničky patří Adršpašsko-Teplické skály, kde se natáčela celá řada oblíbených pohádek. Kromě Třetího prince také Princ a Večernice nebo Peklo s princeznou. Za filmy se tentokrát vypravíme do Náchodu, Broumova, Nového Města nad Metují a samozřejmě nevynecháme ani Dobrušku, Babiččino údolí nebo Peklo.

Nejen za leskem Diamantových skal do Adršpachu

skalní město Adršpach Milovníci pohádek určitě vědí, že skalní město Adršpach je hlavním dějištěm pohádky Třetí princ (1982). Pohádka podle Karla Jaromíra Erbena vypráví o dvojici princů Země lva, kteří se postupně vydávají do Diamantových skal hledat tajemnou princeznu. Tam také zmizel jejich starší bratr, třetí princ. Určitě si vzpomenete také na drahokamy, kterých bylo v pohádce tucty. Ještě dnes, 38 let od natáčení se ve skalách dají najít pohádkové diamanty, které zde filmaři zanechali. Pohltí i vás šílenství Diamantových skal? Diamantovou cestičku najdete na souřadnicích 50.60986N, 16.115997E. Až tu budete mezi prsty prosívat písek, nenechte se příliš zaslepit. V bludišti skal je snadné se ztratit, zůstal by tu po vás jen zvuk tepajícího srdce...

pískovna V pohádce se objevují i další místa: Velký vodopád, pískovna s jezírkem, kde princové potkají kupce, skalní věž Carabus (zde byl bratrův meč ve skalách) na zeleném okruhu Adršpašskými skalami, nebo Golem a HláskaTeplických skalách.

Adršpašsko-Teplické skalní město si zahrálo i v mnoha dalších pohádkách. Například málokdo si spojí, že se objevilo v pohádce Princ a Večernice (1978). Skalním městem nese princ Velen starého žebráka-lupiče na zádech a poté pospíchá k Večernici přes jezírko. Zatopená pískovna si zahrála i v dalších pohádkách: O živej vodě (1987), Z pekla štěstí 2 (2001) nebo Peklo s princeznou (2009).
 

F. L. Věk, Řád a Ďáblova lest v Broumově

klášter BroumovFilmaře na Královéhradecku láká i rozsáhlý benediktinský klášter v Broumově. V jeho celách se schovával zběh ve filmu Řád (1994) s Markem Vašutem Janem Třískou a Janou Preissovou v hlavních rolích.
 
Ztichlými klášterními chodbami se tiše šoural i otec Toderik v kriminálním dramatu Ďáblova lest (2008). Ve zdejším kostele také mniši zpívali ranní modlitbu.

Zapomenout nemůžeme ani na ikonického F. L. Věka (1971), který je se zdejším krajem pevně svázán. Malý František, rodák z Dobrušky, je dán na studia k benediktinům. Místo jeho učení představuje opět Broumovský klášter.
 

Dobruška, Babiččino údolí a Památník bitvy na Chlumu

F L VěkU seriálu F. L. Věk (1971) ještě chvíli zůstaneme – černobílý seriál ze začátku sedmdesátých let je věnován českému vlastenci, národnímu buditeli, spisovateli a skladateli, z doby národního obrození, tedy z přelomu 18. a 19. století. Literární postava Aloise Jiráska vychází ze skutečné historické osobnosti, dobrušského rodáka, Františka Vladislava Heka (1769 – 1847). V Dobrušce najdete jeho rodný domek s expozicí kupeckého krámku s dominantními váhami v podobě dvou mořských panen. Ty skutečně pocházejí z Hekova majetku a objevily se i při natáčení televizního seriálu F. L. Věk. Mimo Dobrušky a Broumova se seriálový F. L. Věk objeví i v zámeckém parku Nového Města nad Metují nebo v Machově.
 
Babiččino údolíDalším klenotem české kinematografie je Babička. Poprvé (se zvukem) byla zfilmována ještě černobíle roku 1940, my si připomeneme novější verzi barevnou (1971) s Libuší Šafránkovou, Mílou Myslíkovou nebo Květou Fialovou. Filmové putování nás zavede do Babiččina údolí, k romantické chalupě Staré bělidlo k babiččině rodině, na splav za Viktorkou nebo k Rudrovu mlýnu, kde žila Barunčina kamarádka Manča. Dalšími místy natáčení bylo Nové Město nad Metují a Jaroměř, když babička vzpomíná na svého Jiřího a v neposlední řadě Havlovice se scénou, kde Barunka s babičkou přihlížejí odvodu Jakuba na vojnu.
 
bitva u hradceVelmi úspěšným černobílým seriálem jsou Sňatky z rozumu (1968), na motivy románu Vladimíra Neffa, který začíná v roce 1859 a končí otevřením Národního divadla v roce 1881. Jednou z dějových linek je život dvou děvčat Hany a Bětuše s despotickým otcem zemským radou Váchou v Hradci Králové. Ten jim neustále vyčítá, že jsou staré, a ještě se nevdaly. Když si Hana najde ženicha, hraběte Tongráze, jejich štěstí nemá dlouhého trvání, neboť voják padne v bitvě u Hradce (u Sadové, na Chlumu) 1866. V seriálu se objeví místa krvavého masakru, dnes Památník bitvy na Chlumu u obce Všestary.
 

Víte, že... aneb tipy na další místa spojená s filmem

  • Hradec KrálovéPozornosti filmařů neušel ani Hradec Králové. Natáčel se zde například historický film Sarajevo (2014), kdy hradecké ulice a náměstí posloužily jako Sarajevo z roku 1914. Tématem snímku v rakouské produkci bylo, jak jinak, dění kolem atentátu na následníka rakouského trůnu Františka Ferdinanda d'Este. Dalším historickým snímkem byl česko-německý film Odplata (2016), který mapuje události jedné rodiny na konci 2. světové války a po jejím skončení, tedy mezi lety 1945–1948.
 
  • tmavomodrý světRomantický zámek Hrádek u Nechanic si „zahrál“ v mnoha filmech a pohádkách, například v Princi a Večernici (1978). Jeho komnatami se procházel dokonce i Johnny Depp! Šarmantní herec točil ve zdejším Zlatém sále velkofilm Z pekla (2001) o Jacku Rozparovači a rozkošný zámek se zalíbil i Janu Svěrákovi pro válečný film Tmavomodrý svět (2001). Jeho okolí se proměnilo v anglické cvičiště, kde se čeští piloti připravovali na bojové operace. Britsky dekadentní vzhled, velmi zachovalé historické interiéry, ale i velká romantická zahrada, to vše se hodilo do epizody belgického seriálu Komisař Maigret s názvem Maigret a lepší lidé (2000). Hlavní roli si zahrál francouzský herec Bruno Cremer. 
 
  • pevnost JosefovVelmi oblíbeným filmovacím místem je pevnost Josefov – bez větších úprav a rekvizit se zde dodnes dají natáčet historické filmy a seriály. Jedním z nich je snímek Musíme si pomáhat (2000). Film místy vychází ze skutečných příběhů, které se odehrály během protektorátu. Hlavní hrdinové filmu bydleli v Jungmannově ulici. Nemocnice, kde si Čížek nechal udělat test plodnosti, kdysi opravdu sloužila jako zdravotnické zařízení a najdete ji v ulici s příznačným názvem Nemocniční. Vila filmové rodiny Wienerů, kterou nacisté poslali do koncentračního tábora, je ve skutečnosti mateřskou školou na Lužické ulici. Ve snímku se objevil i místní kostel Nanebevstoupení Páně. A závěrečná scéna, kdy Čížek vozí ruinami kočárek? Ta se natáčela na Cukrovarské ulici ve Smiřicích.
 
  • Hitler vzestup zla josefovSilně zapůsobí i film Hitler: vzestup zla (2003), kde v dělostřeleckých kasárnách v Josefově hledá velitel nejlepšího střelce. Řada záběrů pochází také z Duškovy ulice při pokusu o neúspěšný puč. Dramatický příběh postihující klima nacistického Německa I ve smrti sami (2004) se celý odehrává v josefovských ulicích, především u domu na adrese Zdeňka Němečka 178, kde pobývali hlavní představitelé filmu. Detektivní komedie Wilsonov (2015) odehrávající se ve stejnojmenném městě na přelomu let 1918 – 1919 se natáčela také v Josefově. V hlavních rolích zazářili Vojtěch Dyk, Jiří Macháček, nebo Táňa Pauhofová.
 
  • opočnoPříznivce detektivního žánru potěšíme vzpomínkou na film Smrt talentovaného ševce (1982) s Jiřím Kodetem představujícího kapitána Exnera vyšetřujícího smrt naivního malíře na zámku Opočno, ve filmu se mihne i restaurace Peklo, turistická cesta mezi Peklem a Novým Městem nad Metují či most v ulici Švamberská, Trčkovo náměstí a vlakové nádraží v Opočně.
 
  •  Případ mrtvých spolužáků (1976) zavede milovníky filmu do Náchoda, a to k místnímu zámku, na Masarykovo náměstí, radnici nebo do Muzea Náchodska, jehož schodiště v přízemí představovalo recepci a schodiště luxusního hotelu.
 
  • Pevnost DobrošovKdo má rád historické nebo válečné filmy, vzpomene si na Dny zrady (1973). Místem, kde voják stojí u pevnosti na hlídce, je pevnost Dobrošov.
 
  • Filmový příběh Městem chodí Mikuláš (1992), který se odehrává v nemocnici malého města a vypráví o malém uličníkovi přezdívanému Lže a krade, který slíbí své malé „spolupacientce“, že přivede do jejich pokoje Mikuláše. Ve filmu se objevuje klášter Benediktinů v Polici nad Metují.
 
Pevnost Josefov - Bastion I a podzemí

Pevnost Josefov - Bastion I a podzemí

Nechte se unést zpět do doby císaře Josefa II. při prohlídce tajuplných podzemních prostor.

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic - za golfem na zámek

Zámek Hrádek u Nechanic je jednou z nejvýznamnějších romantických staveb na území České republiky. Zámek vznikl v letech 1839-1857 ve stylu windsorské gotiky, jako reprezentační sídlo šlechtického rodu Harrachů. Zámecké interiéry mají převážně novorenesanční vzhled.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Skalní město Adršpach - největší skalní město v České republice

Broumovský výběžek nabízí skvělé příležitosti k trávení aktivní dovolené. Adršpašsko-teplické skály jsou největším a nejdivočejším skalním městem Střední Evropy, které fascinuje turisty a vandrovníky už od 18. století.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Babiččino údolí v Ratibořicích - na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích - na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

Naučná stezka Pevnost Dobrošov

Naučná stezka pevnost Dobrošov je dlouhá přibližně 4 km v rovinatém, lehkém terénu a nabízí 8 informačních tabulí. Naučná stezka vás provede od Jiráskovy chaty k pevnosti Dobrošov. Cesta se vine kolem dalších objektů těžkého i lehkého opevnění obranné linie první republiky.

Zámek Nové Město nad Metují - autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Zámek Nové Město nad Metují - autentické interiéry ve stylu secese i art deco

Součástí městské památkové rezervace v Novém Městě nad Metují je novoměstský zámek. Byl založen v roce 1501 Janem Černčickým z Kácova. Zámek je otevřen celoročně a nabízí i romantické ubytování.

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod - perla na hranici mezi Českou republikou a Polskem

Zámek Náchod uvidíte již z dálky při příjezdu do města. Zámecký komplex má celkem 5 nádvoří a nabízí zajímavou atmosféru. K vidění jsou tři samostatné prohlídkové okruhy.

 Pevnost Josefov v Jaroměři - nejrozsáhlejší komplex pevnostních podzemních chodeb v České republice

Pevnost Josefov v Jaroměři - nejrozsáhlejší komplex pevnostních podzemních chodeb v České republice

Podzemní chodby pevnosti Josefov, která byla postavena v letech 1780 až 1787 z podnětu císaře Josefa II. Měla sloužit k ochraně zemských hranic proti výbojnému Prusku.

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Muzeum války 1866: muzeum prusko-rakouské války na Chlumu

Památkový areál připomínající bitvu, ke které došlo 3. července 1866 na Chlumu a která byla největší a nejkrvavější bitvou prusko-rakouské války. Na bojišti se nachází více než 400 pomníků, památníků, křížů a individuálních i hromadných hrobů. Součástí areálu je i válečné muzeum.

Zatopená pískovna v Adršpachu

Zatopená pískovna v Adršpachu

Pískovna Adršpach se nachází v národní přírodní rezervaci Adršpašsko-teplické skály. Nádherné jezírko s průzračně čistou vodou a bělostnými písečnými plážičkami vzniklo zatopením bývalého pískovcového lomu a dnes patří k nejkrásnějším skalním jezírkům v celé České republice.

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Vlastivědné muzeum v Dobrušce

Muzeum má čtyři stálé expozice v pěti historických budovách.

Park a zámecká zahrada v Opočně

Park a zámecká zahrada v Opočně

Do údolí Zlatého potoka je zasazen zámecký park v Opočně. Skalnaté údolí pod zámkem bývalo v dobách gotického hradu odlesněno. Před rokem 1598 se stalo součástí obory „hrazené tesy pobitými šindelem“.

Alej mrtvých v lese Svíb

Alej mrtvých v lese Svíb

Les Svíb se stal 3. července 1866 místem těch nejkrvavějších bojů bitvy u Hradce Králové v Prusko-Rakouské vílce. Tomu také odpovídá počet válečných hrobů a pomníků v této lokalitě – je zde více než 120 prostých křížů a typových pyramid i monumentálních památníků.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové - Rudrův mlýn a Vodní mandl.

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Jurkovičův most v Novém Městě nad Metují

Není divu, že město s pohádkovým náměstím má i most jako z pohádky. Pravda, z náměstí ho neuvidíte, protože se skrývá v zámeckých zahradách. Je dřevěný, pochází z roku 1911 a jeho autorem byl známý architekt Dušan Jurkovič, který se podílel na úpravách zámku.

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje – svižný průjezd Peklem

Metuje nabízí několik zajímavých tras po celý rok. Nevšední zážitek slibují jak peřeje v Pekle, tak spodní úsek Metuje s průjezdem Nového Města, kde z lodi uvidíte novoměstský zámek, pod kterým přímo projedete i pěknou přírodu v klidném a tichém údolí bez civilizace.

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Peklo – romantické údolí při soutoku řeky Metuje a Olešenky

Údolí Peklo je romantické údolí při soutoku Metuje s Olešenkou mezi Novým Městem nad Metují a Náchodem. Cestou se můžete zastavit na některé z čertovských specialit ve stylové Bartoňově útulně, kterou navrhl známý architekt Dušan Jurkovič.

Památník bitvy u Chlumu

Památník bitvy u Chlumu

Severozápadně od Hradce Králové na vyvýšenině Chlum byla 3. července 1866 svedena prusko-rakouská bitva. Téměř ihned po skončení válečných událostí bylo zahájeno budování četných pomníků a památníků bitvy.

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Teplické skalní město - zázrak divoké přírody

Masivní, do nebe sahající skalní stěny, tajuplné území s nejrozsáhlejším skalním labyrintem ve Střední Evropě s obtížnějšími výstupy, adrenalinové vyžití i studenou oblast nazvanou Sibiř, to vše nabízejí Teplické skály.

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Státní zámek Opočno - objevte bohaté sbírky obrazů a zbraní

Areál opočenského zámku je jedinečným souborem památek, dokládajících způsob života, vkus i myšlení části české společnosti v průběhu pěti století. V zámku, obklopeném přírodně krajinářským parkem, jsou dochovány historické interiéry s bohatými sbírkami obrazů a zbraní.

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce

Kupecký dům F. L. Věka v Dobrušce

Zásluhou románu Aloise Jiráska F. L. Věk a stejnojmeného seriálu z roku 1970 s Radoslavem Brzobohatým v hlavní roli získal celorepublikovou popularitu nejen život Františka Heka ale i jeho kupecký dům v Dobrušce.

Pevnost Dobrošov u Náchoda - z důvodu rekonstrukce zavřeno

Pevnost Dobrošov u Náchoda - z důvodu rekonstrukce zavřeno

Rozestavěná dělostřelecká tvrz Dobrošov nedaleko Náchoda ve východních Čechách byla součástí Československého pohraničního opevnění z let 1935-1938. Tvrz měla palbou krýt náchodské údolí. Z důvodu rozsáhlé rekonstrukce je v letech 2019 – 2021 zavřeno.

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Rodný domek Františka Vladislava Heka (F. L. Věka)

Domek se nachází asi 50 m od náměstí F. L. Věka. Už z dálky ho poznáte podle bílé omítky a šindelové střechy s ozdobným štítem, půvabná je i dřevěná pavlač.

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Do Dobrušky za Kupkou a historií českých dějin

Dobruška je městem mnohých historických památek, které jsou cílem návštěvníků z Čech i ze zahraničí. Dobruška je ideálním východiskem pro poznávání přírodních krás i historických zajímavostí celé severní části Orlických hor a Podorlicka.

Další aktuality

21.1.
2021
Vyrazte do bílé stopy v Kladském pomezí

Vyrazte do bílé stopy v Kladském pomezí

Královéhradecko | Zimní sporty
17.1.
2021
Orlické hory jsou dosud neobjeveným rájem běžkařů

Orlické hory jsou dosud neobjeveným rájem běžkařů

Královéhradecko | Zimní sporty