Úvod > Aktuality > Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí
Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí
"> "> ">

Poutní místo Skoky ožije tradiční poutí

Vydáno 15. července 2020 Památky
Poutní místo Skoky je proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou. Místní kostel ale nežije jen v minulosti a nabízí bohatý kulturní program s poutěmi a hudebními představeními. V neděli 19. července 2020 se ve Skokách koná pouť k Panně Marii Karmelské.

Skoky u ŽluticV neděli 19. července 2020 se na poutním místě ve Skocích bude konat tradiční pouť k Panně Marii Karmelské. Poutní mše svatá proběhne od 14:00, celebrovat ji bude P. Vladimír Slámečka. V 16:00 navazuje koncert cyklu Barokní region Čechy - Bavorsko, vystoupí německý vokální soubor Free Vocals. Soubor Free Vocals byl založen v roce 2015 a od té doby vystupuje na početných koncertech v Německu i po celé Evropě. Repertoár souboru sahá od dob renesance až k současné populární hudbě. Během koncertu ve Skokách vystoupí se skladbami z období raného a pozdního baroka. Vstup na koncert je volný.

Za měsíc, v sobotu 15. srpna 2020 se sem můžete také vypravit na největší mariánský svátek liturgického roku ve Skokách - Pouť ke cti P. Marie Nanebevzaté.
 

Za zázračným obrazem „Panenky skákavé“ do Skoků

skoky obrazVe Skokách nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Kolem něj stávala obec Skoky, dříve též Mariánské Skoky, německy nazývaná Stock či Maria Stock. Bývalo zde jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "Panenkou Skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Úpadek obce i poutního místa nastal po roce 1945, kdy byly Skoky poprvé vysídleny, protože zdejší obyvatelé byli Němci. Druhé vysídlení přišlo v padesátých letech, protože noví obyvatelé nechtěli podlehnout tlaku komunistické kolektivizace, a tak ti nejodbojnější odešli a jejich majetky převzal stát. A třetí a poslední vysídlení přišlo koncem let šedesátých, když starou a jedinou silnici od Žlutic zaplavila údolní přehrada na Střele a zbyla jen rozblácená polní cesta z druhé strany, z náhorní plošiny od osady Polom.

skokyZůstal tu stát krásný kostel, bývalý poutní hostinec poblíž, kaplička, hřbitov a terasy ve svahu. Na věžích kostela bývaly hvězdy. V roce 2006 kostel přepadli lupiči měděného plechu, kteří báně věží rozřezali a hvězdy shodili na zem. Na zem se přitom zřítil také jeden z nich a díky tomu byli dopadeni. Tehdy se zde stal další ze zázraků, mladý zloděj ten smrtelný pád přežil.

Dnes probíhají ve Skokách záchranné práce, a tak se snad jednou hvězdy na vrcholky věží zase vrátí a s nimi i nový život do tohoto krásného místa. Do Skoků vede nová značená stezka, která začíná u kláštera v Teplé a kopíruje staré poutní cesty, kterými do Skoků po staletí mířily zástupy putníků.

Město Žlutice na Karlovarsku

Město Žlutice na Karlovarsku

Žlutice, město bohaté historie a kulturních památek se rozkládá ve svahu nad údolím středního toku říčky Střely. Největšího rozmachu dosáhlo město v období renesance po roce 1515. V této době vzniká ve Žluticích jedno z nejkrásnějších děl iluminátorského umění 16. století, Žlutický kancionál.

Skoky u Žlutic - Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Skoky u Žlutic - Poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Poutní a naučná Skokovská stezka

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.