!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny
Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny
"> "> "> "> ">
Památky

Ve mlýně v Hoslovicích se chystá tradiční ukončení sezóny

  • Vydáno19. října 2021
Zajímá vás, jak se dříve žilo na mlýně a jak se zde starali o živobytí? To vše máte možnost poznat tento víkend, v sobotu 23. října 2021, na vodním mlýně v Hoslovicích v jižních Čechách, kdy se zároveň bude konat tradiční podzimní řemeslná akce s názvem "Podzim vchází do dveří". Stavením zavoní čerstvý chléb a chlebové placky, které budete moci ochutnat.
Mlýn HosloviceZávěrečnou akcí této sezony je na vodním mlýně v Hoslovicích řemeslná akce "Podzim vchází do dveří". Ta se bude konat už v sobotu 23. října 2021. Tentokráte se můžete těšit na řemeslné ukázky spojené se životem na mlýně a vesnici. K vidění bude tradiční výroba dřeváků, šindelů a dlabaných koryt.

Chleba (pouze na ochutnávky) upeče Eva a Vašek. Na ochutnání bude nejen chleba, ale i chlebové placky a zelňáky. A navíc i domácí jablková povidla. Pro děti jsou připraveny tvořivé dílničky – malování na textilní hračky a sádrové odlitky a papírové origami. V rámci muzejního tvoření si tentokráte zkusíte výrobu hnětýnkových ozdob. Chybět nebude ani bojovka pana mlynáře.
 

Jarmark a komentované prohlídky

HosloviceNa jarmarku v Hoslovicích si budete moci nakoupit domácí sirupy marmelády, šité hračky, perníčky, dřevěná prkénka, drátkované ozdoby, vinuté perly, bižuterii, historické sklo, hrábě, svíčky a přírodní dekorace či pletené košíky.

Ochutnáte nejen chleba ale i chlebové placky. Stánkový prodej nabídne letošní med a další sezónní pochutiny. Nebudou však chybět ani mýdla a další produkty.

HosloviceSamozřejmostí jsou také komentované prohlídky a pouštění mlýnského kola, které doplní vystoupení jihočeského folklórního souboru Javor (v 11:30, 12:30 a 14:30 hodin). V každou celou hodinu na vás čeká komentovaná prohlídka mlýna. Program trvá od 10:00 do 16:00 hodin. Nejstarší a jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách najdete nedaleko od Strakonic. Areál unikátního hoslovického mlýna tvoří původní mlýnice s obytnou částí, chlévy s kolnou a stodola, všechny kryté došky, roubené či zděné ze smíšeného zdiva. K mlýnu také patří rybníček s náhonem, sad a louky. Mlýn byl poháněn vodou, přiváděnou vantroky z malého rybníka.
Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum středního Pootaví Strakonice

Muzeum založené v roce 1894 spravuje stálé expozice v prostorách strakonického hradu a od roku 2008 také unikátní areál Vodního mlýna v Hoslovicích. V současné době prochází muzeum rozsáhlou rekonstrukcí. Otevřeny jsou jen aktuální výstavy, černá kuchyně a vyhlídková věž Rumpál.

Vodní mlýn Hoslovice

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Další aktuality