Úvod > Aktuality > Poznejte Těšínské Slezsko – pestrou mozaiku turistických cílů
Poznejte Těšínské Slezsko – pestrou mozaiku turistických cílů
"> "> "> "> ">
Zážitky

Poznejte Těšínské Slezsko – pestrou mozaiku turistických cílů

  • Vydáno21. července 2021
Láká vás východ České republiky? Beskydy, horalé? Chcete poznat krajinu kolem Šikmého kostela? Nejvýchodnější cíp České republiky nabízí nespočet zajímavých míst a zážitků. Ať se tam vydáte jako turisté, cykloturisté nebo za poznáním, nebudete litovat.

Trojmezí na Hrčavě a Velká Šance

HrčavaS poznáváním Těšínského Slezska můžete začít z nejvýchodnějšího bodu České republiky, který se nachází v Bukovci. Cestou k němu se díky naučné stezce návštěvníci dovědí, kdo jsou „Gorole“ a jak dříve žili. Bukovcem prochází regionální cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která návštěvníky zavede na trojmezí na Hrčavě. Zde se setkávají hranice tří států – Česka, Polska a Slovenska.

Velká ŠanceHrčava je horská vesnice s atmosférou starých časů. Turisté si mohou dopřát nejen krásné pohledy na okolní krajinu a místní architekturu, ale ochutnat také některou z místních specialit. Místní rodinná farma Hrčavský Grunt nabízí několik druhů domácího sýra nebo místní likér zvaný Miodula, který má v tomto kraji dlouholetou tradici. Dopřát si můžete také kávu Chalupčanku z místní kavárny s vlastní pražírnou.

Zdejší cyklotrasa Trojmezí zavede cyklisty z Hrčavy dál do Mostů u Jablunkova, kde za návštěvu určitě stojí vzkříšené opevnění Velká Šance s nově otevřeným návštěvnickým centrem. Návštěvníci se díky moderní expozici dovědí mnoho zajímavostí nejen o Velké Šanci, ale také o celém systému opevnění, které je významných historickým prvkem česko-polsko-slovenského trojmezí.
 

Těšínské Beskydy – klid a krásné výhledy

ČantoryjeTěšínské Beskydy jsou protkány řadou turistických tras vedoucích k místním horským chatám. A těch je v Těšínských Beskydech nespočet. Díky blízkosti hranic s Polskem a Slovenskem má zdejší gastronomie svá specifika. Bramborové placky, halušky nebo polský bigos – to jsou místní speciality, na které budou vaše chuťové buňky dlouho a rády vzpomínat.

Krásné výhledy do krajiny se nabízejí z několika zdejších rozhleden. Na hoře Čantoryje, „slezském Blaníku“ s vojskem rytířů v nitru hory, se tyčí kovová rozhledna o výšce 29 m. Nabízí úchvatné výhledy na Lysou horu, Malou a Velkou Fatru na Slovensku a samozřejmě okolní beskydské vrcholy na české i polské straně.
 

Historický Český Těšín – lázeňská Karviná

šikmý kostelNa historii bohatý Těšín, přeshraniční město, zve návštěvníky především do Muzea Těšínska. Znovu otevřená Historická budova muzea nabízí moderní interaktivní expozice a aktuálně výstavu 100 let města Český Těšín. Nedaleký Archeopark v Chotěbuzi – Podoboře pak návštěvníky zavede do časů pravěkých a raně středověkých. Během léta se zde koná řada zajímavých akcí s ukázkami nelehkého života v dávných dobách.

zámek KarvináKarviná, dříve město horníků, dnes cíl turistů, nabízí odreagování v lázeňské atmosféře. Lázně Darkov využívají léčebných účinků jodobromové vody „Solanky“. Využijte široké nabídky léčebných a relaxačních pobytů. Historické centrum Karviné a zámek Fryštát se zámeckým parkem nabízejí jedinečné kulisy pro relax a odpočinek.

Výlet k Šikmému kostelu pak návštěvníky zavede do krajiny hrdinů stejnojmenného románu. Díky akci „Otevřené chrámy“ je až do konce října letošního roku možné do Šikmého kostela nahlédnout a dozvědět se o zajímavé historii této jedinečné sakrální stavby.
 

Bohumínsko – vodní svět Těšínského Slezska

Rybniční soustava v okolí Bohumína je vyhledávaným cílem nejen rybářů, ale také vyznavačů přírodního koupání. Je vhodně doplněna o síť cyklostezek, kterou ocení také inline bruslaři. Na své si přijdou také rodiny s dětmi, protože bohumínské Aquacentrum Bospor nabízí řadu vodních atrakcí. Nedaleký Penzion ve věži nabízí atypické ubytování v bývalé vodárenské věži i krásné výhledy na město Bohumín a přilehlé okolí.

Nezbytným doplňkem pro návštěvníky tohoto regionu je slevová karta Těšínské Slezsko Region Card. Získat ji mohou návštěvníci zdarma u smluvních ubytovatelů nebo v informačních centrech na území Těšínského Slezska. S kartou tak návštěvníci získají nejen řadu výhod a slev ve výši až 100 %, ale třeba i chutný suvenýr z cest po Těšínském Slezsku. K nákupu karty v informačním centru je totiž možné do 31. 08. 2021 (nebo do vydání zásob) získat regionální produkt jako dárek.
Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře – archeologický skvost ČR

Archeopark v Chotěbuzi-Podoboře – archeologický skvost ČR

Archeopark stojí na místě, kde před řadou století žili naši předkové, a dnes patří k nejvýznamnějším a nejlépe dokumentovaným archeologickým lokalitám v celé České republice. Archeopark je rekonstrukcí slovanského sídliště a to z období od poloviny 8. století až do 11. století.

Lázně Darkov – nechte se hýčkat v jedinečné jodobromové vodě

Lázně Darkov – nechte se hýčkat v jedinečné jodobromové vodě

Ponořte se do hojivé lázně a nechte působit léčivou sílu jodobromové vody. Lázně Darkov vynikají v léčení pohybového ústrojí, neurologických indikací a jsou považováni za jedny z nejúspěšnějších v České republice, přičemž výsledky léčby a hodnocení našich klientů tento fakt potvrzují.

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled

Karvinské moře u Darkova – rekreační zóna s doly na dohled

V části Darkov přímo pod těžními věžemi zpřístupnilo město Karviná lidem jezero, které v minulosti vzniklo vlivem důlních poklesů.

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska v Českém Těšíně

Muzeum Těšínska sídlí v Českém Těšíně a v regionu české části Těšínského Slezska provozuje celkem 7 poboček a výstavních síní. Pobočka na Hlavní ulici v Českém Těšíně prošla rozsáhlou rekonstrukcí a nabízí mimo jiné novou expozici Příběh Těšínského Slezska.

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Trojmezí Cyklotrack – cyklotrasa východní částí Beskyd

Dech beroucí výhledy na hřebeny hor či nádherné pohledy do hlubokých údolí Beskyd, to vše nabízí náročná cyklotrasa Trojmezí Cyklotrack, která měří 75 km a je na ní třeba překonat velké převýšení. Zato se vám odmění neopakovatelnými zážitky ve všech ročních obdobích.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Trojmezí u Hrčavy – místo, kde setkávají hranice tří zemí

Poblíž obce Hrčava najdeme místo, kde se potkávají hranice tří států, tzv. Trojmezí. Místo je výjimečné tím, že z vrcholu asi 606 m n. m. je vidět panorama krajiny 3 států, České, Slovenské a Polské republiky.

Opevnění Velká Šance v Mostech u Jablunkova

Opevnění Velká Šance v Mostech u Jablunkova

V 16. století byl vybudován pás opevnění proti Turkům, který se táhl podél slezské zemské hranice. Před staletími Šance bránily cizincům ve vstupu do Jablunkovského průsmyku a dále do země – dnes však lákají k návštěvě.

Hrčava

Hrčava

Hrčava, obec náležející do oblasti Těšínského Slezska, slovenská obec Čierne pri Čadci a polská Javořinka jsou obce, které leží nejblíž k takzvanému Trojmezí, místu, kde se setkávají hranice Polska, Česka a Slovenska. Kromě toho tu najdete dřevěný kostelík a poblíž leží nejvýchodnější bod Česka.

Historické Lázně Darkov

Historické Lázně Darkov

V Historických Lázních Darkov na vás dýchne kouzlo nazaměnitelné lázeňské atmosféry. Vychutnejte si zde některý z léčebných nebo relaxačních pobytů s ubytováním v moderně vybavených vilách s výhledy do zeleně lázeňského parku.

Těšínské Slezsko Region Card

Těšínské Slezsko Region Card

Těšínské Slezsko Region Card je karta hosta, která vám umožní plnohodnotně prožít letní, nebo zimní dovolenou v turistické oblasti Těšínské Slezsko s heslem: více zážitků za méně peněz!

Aquacentrum Bohumín

Aquacentrum Bohumín

Koupání, uvolnění těla i mysli ve sportovním centru Bospor, které nabízí relaxaci a aktivity pro volný čas.

Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje u Nýdku

Rozhledna Velká Čantoryje se nachází na rozhraní státní hranice mezi Českou a Polskou republikou. Realizací výstavby došlo k vytvoření turistického areálu, který na tomto vrcholu chyběl.

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská stezka na Velkou Čantoryji

Rytířská naučná stezka vede na české i polské straně hory Velká Čantoryje opředené mnohými pověstmi. 10 km dlouhá naučná stezka vás povede po stopách staré legendy, podle které se v nitru Velké Čantoryje ukrývá vojsko „spících rytířů“, kteří přijedou na pomoc zdejšímu kraji v případě ohrožení.

Další aktuality

20.9.
2021
Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Severní Morava a Slezsko | Památky
17.9.
2021
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
15.9.
2021
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty