Úvod > Aktuality > Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!
Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Vydáno 1. července 2021
Během léta, od července do srpna, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiném prostředí, v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabídne nejen zábavu por celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany...

Kutná Hora BarboraNoční prohlídky nabízí řada hradů a zámků, ale portál Kudy z nudy pro vás má skutečně jedinečnou pozvánku do míst, která v nočních hodinách bývají nedostupná. Pojďte se podívat do tmy a ticha sedlecké kostnice a katedrály v Kutné Hoře!

Katedrálu Nanebevzetí Panny Marie a svatého Jana Křtitele v Sedlci na okraji Kutné Hory většina lidí navštíví současně s blízkou kostnicí. Obě místa jsou společně s historickým jádrem Kutné Hory zapsána mezi památky UNESCO a od jedné ke druhé je to skutečně jen kousek. Pro atraktivní noční prohlídky si ovšem budete muset vyhradit dva dny – přesně podle motta festivalu Kutnohorské léto, že jeden den nestačí.
 

Kutnohorské léto

Tajemné postavy ožívajíNoční prohlídky kostnice a sedlecké katedrály, prohlídky chrámu sv. Barbory a kostela sv. Jakuba, noční procházka městem „Tajemné kutnohorské pověsti ožívají“ nebo netradiční prohlídka kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín patří mezi hlavní lákadla multižánrového kulturního festivalu Kutnohorské léto, který v Kutné Hoře probíhá po celé léto od července do srpna 2021. V programu objevíte řady koncertů a divadelních představení, ovšem hlavním magnetem jsou právě prohlídky památek s kostýmovanými průvodci, zpravidla v neobvyklých časech a s působivými doplňky. Každé pondělí si tak můžete vychutnat noční prohlídku sedlecké katedrály, zatímco letní úterky patří nočním prohlídkám proslulé sedlecké kostnice. Ve středu si mohou zájemci vychutnat noční prohlídku chrámu svaté Barbory, ve čtvrtek chrám svatého Jakuba. Pátek je vyhrazen prohlídce kláštera sv. Voršily s ochutnávkou vín.
 

Noční prohlídky katedrály

Sedlecká katedrála je výjimečná; ačkoli neznáme jméno jejího tvůrce, víme, že dnešní podobu jí dal během 18. století geniální architekt Jan Blažej Santini, mistr barokní gotiky a autor celé řady staveb, v nichž se hra se světlem pojí s číselnou i půdorysnou symbolikou.

Noční prohlídka sedlecké katedrály se koná každé pondělí a začíná zpěvem „cisterciáka“, který vás pak za svitu svíček, zpěvu gregoriánského chorálu a varhanní hudby provede všemi jejími zákoutími. Uvidíte například místa, kde jsou ve zdi zazděni mniši, relikvie svatých, Santiniho schodiště i chrámovou pokladnici s originálem nejstarší dochované gotické monstrance na světě. Čeká vás i návštěva kostelního kina spojená s promítáním zábavného animovaného filmu pro děti i dospělé a ochutnávka Sedlecké monstrance, vína, které můžete koupit jedině v Sedlci. Začíná se každé pondělí ve 20.00 a končí přibližně ve 21:30, dospělí zaplatí za prohlídku 220 Kč, studenti a senioři 180 Kč, děti do šesti let neplatí nic.
 

Do kostnice za svitu svíček

KostniceDo historie i atmosféry kutnohorské kostnice, podivuhodné krypty pod hřbitovním kostelem Všech svatých, vstoupíte při nočních prohlídkách každé letní úterý v doprovodu „cisterciáka“ – kostýmovaného průvodce. Ten vás za svitu svíček provede hrobem 40 000 zemřelých a společně s ním pak vystoupáte do samotného kostela za hudebníky, abyste při setkání s hudbou, tichem, světlem a tmou mohli vnímat prostor a čas z té druhé strany. Přibližně hodinový program začíná každé pondělí ve 21:00 hodin, vstupné pro dospělé stojí 200 Kč, pro studenty a seniory 170 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma.

V noci do svaté Barbory

kutnohorské létoKaždou středu a čtvrtek se konají také noční prohlídky katedrály sv. Barbory. Letos od 1. 7. do 19 8., vždy ve 20:00 hod. Chrám vás tak zve pod své klenby, kde budete moci zažít jedinečnou atmosféru večera provoněného kadidlem a osvětleného svíčkami. Čeká vás prohlídka přízemí i vyšších pater katedrály včetně ukázky hry na varhany. Z vnitřní galerie budete moci obdivovat jak Riedovo mistrovské zaklenutí chrámových lodí, tak důmyslný vnější opěrný systém katedrály. Průvodce vám vyloží nejen historii chrámu, ale také hlubokou symboliku a duchovní obsah této nádherné stavby. Prohlídka trvá cca 2 hod.; vstupné základní činí 240 Kč, snížené (studenti od 15 do 26 let) 160 Kč, děti do 15 let vstoupí do chrámu zdarma.
 

Kutnohorské chrámy, pověsti i lehké děvy

noční stříbrný důlNa noční prohlídky zve také každou středu stříbrný důl! Prohlídka začíná na nádvoří Hrádku, kde se dozvíte o historii dolování stříbra a technologii zpracování, prohlédnete si starý těžební stroj trejv a oblečeni v perkytle doplněné o helmy se svítilnami se ponoříte do kutnohorského podzemí – části štoly sv. Jiří. Projdete 250 m dlouhý úsek 35 metrů pod zemí, dozvíte se zajímavé informace o životě havířů i způsobu dolování a zažijete absolutní tmu. Následně si v hornické osadě vlastnoručně vyrazíte na památku pražský groš. Vstupné na prohlídku je 180 Kč pro dospělé, děti a senioři zaplatí 150 Kč.

Kutná HoraZajímavá bude i odpolední prohlídka chrámu svatého Jakuba. Ta se koná každý čtvrtek. Při prohlídce spolu s průvodcem projdete pohnutou historií chrámu, dozvíte se, jakým výzvám čelili jeho stavitelé, ale i jak spletitě se právě v těchto zdech rozvíjela duchovní tradice klenoucí se přes celá staletí až do našich dní. Uslyšíte nádherné varhanní skladby a budete mít možnost asistovat mistru varhaníkovi při hře na vzácné barokní varhany, které se dodnes pohánějí tzv. šlapáním měchů. Uvidíte pozdně gotické fresky ukryté za hlavním oltářem i na severní kruchtě, v místech, kam se při běžné návštěvě chrámu návštěvník nedostane. Vstupné pro dospělého je 130 Kč, snížené 90 Kč. Prohlídky probíhají od 8. července do 12. srpna 2021.

kutnohorské pověstiOd 1. čerence do 26. srpna ožívají každý čtvrtek tajemné kutnohorské pověsti! Dodejte si odvahy a se  bát při nočním putování romantickými i mystickými uličkami a zákoutími historické Kutné Hory. Za svitu svící a ohňů uvidíte tajemné postavy a scénky některých z kutnohorských pověstí. Průvodcem potemnělým městem vám bude ponocný, který by mohl vyprávět, co se kolem půlnoci na Horách Kutných děje. Doba trváníje  cca 1,5 hod.; vstupné činí 150 Kč, snížené 100 Kč, rodinné 400 Kč, děti do 6 let zdarma. Rezervace na prohlídku není třeba.

Každý letní pátek od 9. 7. do 27. 8. 2021 v 18:00 hodin čeká zájemce netradiční prohlídka kláštera řádu sv. Voršily s ochutnávkou vín. Přijďte ochutnat víno z kutnohorských vinic a poslechnout si něco o historii řádu sv. Voršily. Prohlédnete si část kláštera, která není běžně přístupná veřejnosti, a to klášterní kostel Nejsvětějšího Srdce Ježíšova. Dozvíte se něco o tom, jak úzce je víno spojeno s proslulou dobou těžby stříbra na Kutnohorsku. Prohlídka trvá asi 2 hodiny, za vstupenku zaplatíte 250 Kč (v ceně je degustace 4 vzorků vín a občerstvení).

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Chrám sv. Barbory Kutná Hora – gotická památka UNESCO

Unikátní dílo vrcholné a pozdně gotické architektury, založené roku 1388, je spolu s historickým jádrem města zapsané na seznamu památek UNESCO. Podle historických pramenů měla velkolepá stavba dosahovat dvojnásobku dnešní délky.

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Kostnice Kutná Hora – Sedlec

Unikátní kostnice pod kostelem Všech svatých na hřbitově v Sedlci u Kutné Hory je vyzdobena téměř výhradně lidskými kostmi – ostatky celkem 40 000 zemřelých, pozůstatky morových epidemií a obětí husitských válek.

Kutnohorské léto 2021

1.7.
30.9.
Kutnohorské léto 2021

Letos už potřinácté probíhá celoprázdninový festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek památek a dalších zajímavostí v Kutné Hoře a okolí.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Vlašský dvůr v Kutné Hoře – nahlédněte do královské mincovny

Jestlipak víte, co to byla "gysárna", uhádnete, co se asi dělalo v "prenárně", kdo to byl "pregéř"? Odpovědi na všechny tyto otázky se dozvíte v nové expozici "Královská mincovna" v kutnohorském Vlašském dvoře.

Vinné sklepy Kutná Hora v klášteře sv. Voršily

Vinné sklepy Kutná Hora v klášteře sv. Voršily

Vinné sklepy Kutná Hora jsou rodinnou společností, která si dala do vínku obnovit zašlou slávu a dlouholetou tradici pěstování révy na Kutnohorsku.

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Katedrála Nanebevzetí Panny Marie v Kutné Hoře – Sedlci

Klášter cisterciáků je nejstarším klášterem řádu v ČR z roku 1142. V posledních letech prodělala katedrála celkovou rekonstrukci a je opět otevřena pro veřejnost. Ve zdech katedrály objevili restaurátoři během svých prací ostatky pohřbených mnichů.

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

České muzeum stříbra v Kutné Hoře – jedinečná možnost poznat středověký důl

Vydejte se na výlet do Českého muzea stříbra a středověkého stříbrného dolu! Během prohlídky se v expozicích seznámíte s historií královského horního města, dozvíte se, jak se kutnohorské stříbro dobývalo a zpracovávalo a získáte informace o významných architektonických skvostech Kutné Hory.