Úvod > Aktuality > Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Prohlédněte si unikátní sušárnu chmele v Dubé

Vydáno 11. září 2019 Památky
Nenechte si ujít jedinečný zážitek v Dubé u České Lípy. V rámci Dnů evropského dědictví se můžete v sobotu 14. září podívat do unikátní technické památky - sušárny chmele v Dubé. Jedná se o jedinou dochovanou sušárnu svého druhu na území ČR. Akce začíná ve 13:00 hodin a je zcela zdarma.
sušárna chmele dubáV objektu sušárny bude opět umístěna doprovodná výstava, tentokrát se bude jednat o obrazy sušárny chmele "před" a "po" rekonstrukci. Zároveň zde budou vystaveny retro exponáty, které pochází ze soukromých sbírek nejen dubských občanů. Sušárna chmele bude otevřena všem příchozím od 10:00 do 20:00 hodin.

Doprovodný program v rámci Dnů evropského dědictví začne ve 13:00 hodin. Těšit se můžete na tvůrčí dílničky pro děti i dospělé, komentovanou prohlídku sušárny chmele a od 14:00 hodin začne přednáška Jiřího Adamoviče o knize ,,Kokořínsko - jak mluví skály". Milovníci piva se mohou zase těšit na netradiční soutěž - poznávačku piv, která započne v 15:00 hodin. K tanci a poslechu zahraje skupina Kosí Bratři.

Sušárna chmele v obci Dubá na Kokořínsku ze 70. let 19. stol. se dvěma tvarově neobvyklými sušícími věžemi je zapsanou kulturní památkou ČR. Věže jsou svým kruhovým tvarem a kopulovitým zastřešením v Čechách velmi neobvyklé. Objekt je v téměř původním stavu a představuje tak cennou technickou památku.
Sušárna chmele v Dubé

Sušárna chmele v Dubé

Technickou památkou a zároveň jediným dochovaným objektem svého druhu v Česku je sušárna chmele v Dubé. Sušárna připomíná 19. století, kdy se kolem Dubé hojně pěstoval chmel, zvaný Dubský zelenáč.

Dny evropského dědictví 2020

12.9.
20.9.
Dny evropského dědictví 2020

Dny evropského dědictví (EHD) proběhnou v roce 2020 od 12. do 20. září.

Další aktuality