Úvod > Aktuality > Průvod Karla IV. se opět vydá na Karlštejn
Průvod Karla IV. se opět vydá na Karlštejn
"> "> Pruvod Karla IV. na Karlštejn "> Karlštejn - hrad ochranující korunovacní klenoty "> Akci doplní bohatý program
Zážitky

Průvod Karla IV. se opět vydá na Karlštejn

  • Vydáno27. května 2019
Stovky zbrojnošů, kejklířů, dvorních dam a císařský pár na koních opět vyrazí v sobotu 1. června z Prahy – Radotína směrem na Karlštejn, kam dorazí v neděli 2. června. Již tradiční Průvod Karla IV. s korunovačními klenoty volně navazuje na historickou tradici poutě spojené s vystavováním císařských korunovačních klenotů v Praze na Dobytčím trhu (dnes Karlovo náměstí).

Průvod na KarlštejnKarel IV. z Boží milosti císař Římský, vždy vznešený a Český král, se svou chotí královnou Alžbětou Pomořanskou, s rytíři, jezdci a dalšími příslušníky královského dvora, vyjede ve vší slávě v sobotu dne 1. června 2019 z Radotína. Bude pak pokračovat přes Černošice a Mokropsy do Dobřichovic, kde stráví noc.

neděli 2. června se Královský průvod vydá z Dobřichovic přes Lety, Řevnice, Zadní a Hlásnou Třebáň na Karlštejn, aby zde v Kapli sv. Kříže slavnostně uložil korunovační klenoty.

Letos již 13. ročník Královského průvodu pořádá pošesté město Dobřichovice ve spolupráci s agenturou Alotrium a Dobřichovickou divadelní společností. Hlavních rolí v Průvodu Karla IV. se i letos zhostí členové Dobřichovické divadelní společnosti. V roli císaře a krále Karla IV. se již pošesté objeví Karel Král a královnu Alžbětu Pomořanskou opět ztvární Nikola Vaňková. Ve všech obcích a městech na trase průvodu bude připraveno slavnostní uvítání na počest císaře.

 

Průvod začne v sobotu v Radotíně

Průvod

Ve 12:45 vyjde Královský průvod se vší slávou z parku mezi ulicemi Loučanská a K Lázním v Radotíně. Hlavní zábavní program pak bude pokračovat na náměstí Sv. Petra a Pavla. Průvod se vydá se k Biotopu Radotín, kde ho město Radotín slavnostně přivítá. Dále se pak bude průvod ubírat Loučanskou ulicí, ulicí K Lázním okolo ranče a následně po cyklostezce k Černošicím.

Sobotní putování císaře skončí v 18:00 na louce pod zámkem v pořadatelském městě Dobřichovice, kde budou s celým doprovodem náležitě uvítáni purkmistrem, konšely, též lidem početným, králi českému oddaným. Od 21 hodin začne na dobřichovickém zámku muzikál Noc na Karlštejně na nádvoří zámku.

Z dobřichovického zámku, po proslovu císaře, vyrazí průvod Karla IV. v neděli okolo 10. hodiny přes Lety, Řevnice, Zadní a Hlásnou Třebaň na Karlštejn. Tam bude na hradě probíhat celodenní historický program. Průvod půjde přes náměstí rovnou na hrad, kam dorazí v 16:00, těsně po průvodu vévody bavorského – ten přijde na hrad v 16:50 hodin. Královský průvod a jeho doprovod přivítá karlštejnský purkrabí na hradě a korunovační klenoty budou bezpečně uloženy za pevnými zdmi hradu.
 

Poselstvo vévody Štěpána II. pojede z Králova Dvora

Z iniciativy starosty obce Tetín a projektu svatá Ludmila 1100 let, vznikla druhá část Královského průvodu – Průvod vévody Štěpána II. na Karlštejn. Letos proběhne již čtvrtý ročník.

Slavnostní poselstvo bavorského vévody Štěpána II. vyjede v sobotu 1. června z Králova Dvora v 10:05 přes Beroun a první den zakončí na Tetíně, kde bude připraveno slavnostní uvítání a program.

V neděli 2. června vyrazí tento průvod přes Srbsko, kde bude probíhat program na počest vévody a celodenní "Královský den". Na Karlštejn dorazí okolo 16:00 hod., krátce před příchodem průvodu císaře Karla IV. Přijďte všichni doprovodit císaře Karla IV. na jeho každoroční pouti s korunovačními klenoty. Na hradě pak přivítá císaře Karla IV. i vévodu Štěpána II. karlštejnský purkrabí a korunovační klenoty budou bezpečně uloženy za pevnými zdmi hradu v Kapli sv. Kříže.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.