Úvod > Aktuality > Česká Loira aneb poznejte zámky na řece Orlici
Česká Loira aneb poznejte zámky na řece Orlici
"> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Česká Loira aneb poznejte zámky na řece Orlici

Vydáno 6. dubna 2021
Podorlicko láká k návštěvě výjimečným počtem hradů a zámků, neboť Divoká Orlice tu vytváří podobný fenomén jako je tomu na francouzské Loiře. Najdete zde navíc zámky, které jsou nadále v rukách původních šlechtických rodů, a proto není výjimkou, že se zde potkáte s jejich šlechtickými majiteli. V okruhu cca 9 km najdete hned čtyři soukromé zámky – Častolovice, Doudleby, Nový zámek v Kostelci, Potštejn a dva hrady Potštejn a Litice. Prohlídku expozic můžete spojit s posezením v zámeckých kavárnách, procházkou rozkvetlými parky nebo s jízdou na kole, protože podél Divoké Orlice se nachází cyklotrasa.
Kostelec nad OrlicíFenoménem Podorlicka jsou zdejší šlechtická sídla nacházející se nedaleko největší řeky regionu. Zámky na řece Orlici jsou unikátní především v tom, že všechny z nich mají své soukromé a většina dokonce také původní šlechtické majitele, kteří se o svá sídla v roli řádných hospodářů náležitě starají.

Osobně setkat se tak můžete například s hraběnkou Dianou Sternbergovou a jejím vnukem Henrym  v Častolovicích, Františkem Kinským na Novém ZámkuKostelci nad Orlicí.
 

Častolovický zvěřinec, park a krásný zámek

ČastoloviceČastolovice jsou vyhlášené svým překrásným parkem a zámeckým zvěřincem. Ten je přístupný sice po celý rok, ale právě na jaře tu uvidíte spoustu mláďátek a namlouvající se pávy, kteří ohromují svým nádherným vějířem nejen samičky, ale i samotné návštěvníky. Je to úžasná podívaná nejen pro děti, které si zde zvířátka mohou pohladit i nakrmit. V současné době jsou tu vidět mláďata bachyně Máni – čtyři pruhovaná selátka.

V letních měsících se potěšíte v růžové zahradě. Napočítali byste tu přibližně 220 druhů růží; vyznačují se výraznou vůní a většinou do východních Čech přicestovaly ze zahraničí.
 

Kostelec nad Orlicí zve na Velikonoce on-line

Kostelec nad OrlicíNový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. A pokud budete mít štěstí, můžete v areálu zámku potkat současného majitele, pana Františka Kinského.

Krásnou procházku si lze užít v zámeckém parku, který je otevřen příchozím od 8:00 hodin do setmění. Návštěvníci se zde potěší řadou rozkvétajících květin. Na jaře se chodníčky ztrácejí v kobercích bledulí, v dalších měsících zde vykvétají petrklíče, talovíny, divoká pažitka a lístky podléšek.

cyklo orliceGurmány po procházce potěší Toniova kavárna, která nabízí lahůdky teplé i studené kuchyně.

Zámky v Kostelci nad Orlicí a Častolovicích navíc pohodlně propojuje skrze jejich parky cyklostezka, která je příjemnou procházkou pro rodiny s kočárkem a malými dětmi. Z kosteleckého zámeckého parku vás navedou směrovky, z kopce dolů směrem k řece Divoké Orlici, podejdete železniční trať a ocitnete se rázem na cyklostezce.
 

Doudleby s farmářským trhem

Doudleby nad OrlicíZ Kostelce je to jen pár kilometrů proti proudu řeky do Doudleb n. Orlicí. Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. V Doudlebech se nezapomeňte zastavit na Babiččině dvorečku s domácími zvířaty, pravého českého venkova nebo v Muzeu přírodovědy, které zaujme nejednoho malého přírodovědce.

Návštěvu Doudleb doporučujeme spojit také s návštěvou tradičních nedělních farmářských trhů, které se na nádvoří zámku, za běžných podmínek, konají jednou do měsíce. Doufejme, že tato tradiční akce bude opět obnovena.
 

Zámek Potštejn si oblíbí především děti

zámek PotštejnOblíbeným výletním cílem, kde se odehrává po celou sezónu řada zajímavých akcí, je zámek Potštejn. Nabízí vám prohlídku zámeckých interiérů, tajemného sklepení Bubákov, a pro nejmenší je určena kouzelná expozice Pohádkov. Dospělí ocení skvostné zámecké interiéry, které jsou v celém prvním patře a ve kterých žil hraběcí rod Chamaré i Dobřenský.

Velice populární jsou hrané prohlídky v barokních kostýmech pro děti i dospělé, které vás nadchnou a poučí zároveň. Herci v kostýmech, coby profesoři kouzelnické školy, vás provedou celým zámkem. Na tuto prohlídku je však potřeba předchozí včasná rezervace na webových stránkách zámku.

zámek potštejn ubytováníNejen skvělé prohlídky, ale také nevšední ubytování je na zámku k dispozici v Zámeckém hotelu Potštejn. Ubytování je možné v nadstandardně vybavených zámeckých pokojích a luxusních apartmá. Mimo to zámek nabízí i zážitkové pobyty s programy. Kromě prohlídek a romantické večeře si můžete objednat i bohatou snídani na pokoj, nebo osobního lokaje v dobovém barokním oděvu.

Kdo si potrpí na sladké, nesmí minout Zámeckou cukrárnu, kde šikovné cukrářky denně pečou lahodné domácí zákusky. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.


Na pověstný hrad Potštejn

hrad PotštejnNejen luxusní zámek, ale také starobylý, pověstmi opředený hrad najdete v obci Potštejn. Tedy lépe řečeno hrad Potštejn nad obcí. Tyčí se na strmém ostrohu nad Divokou Orlicí. Loupeživý rytíř Mikuláš, který se živili loupežemi, tu údajně schoval ve 14. století poklad. Ve zpustlém hradu jej pak hledal usilovně hrabě Chamaré, avšak marně. Osudy hraběte Chamaré inspirovaly dokonce spisovatele Aloise Jiráska k sepsání románu Poklad.

V areálu hradu je kaple sv. Jana Nepomuckého (1766), poslední zastavení křížové cesty "Boží hrob" (1754) a pamětní deska Jiráskova "Pokladu". Ve vstupní čtvrté bráně je expozice dokumentující historii hradu.
 

Hrad Litice nad Orlicí

hrad LiticeJeště výš po proudu Divoké Orlice objevíte hrad Litice. Za běžných podmínek nabízí tři prohlídkové okruhy, a to "Hradem krále Jiřího" určený pro dospělé, "Jak se staví hrad" pro ZŠ a rodiny s dětmi, zaměřený na středověkou historii a „Prohlídka hradu pro mateřské školy“. Je však třeba si jej předem objednat. .

Letošní plánovanou novinkou je rozšíření archeologických nálezů na prohlídkové trase. Kasteláni doplnili vitríny o nové exponáty kachlů, militárií, kovářských výrobků a mincí.
Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

16.5.
12.12.
Tradiční farmářské trhy na zámku Doudleby nad Orlicí

Dámy a pánové, vážení přiznivci doudlebských zámeckých farmářských trhů. Pro vaše diáře, poznámkovníky a kalendáře tu máme oficiální letošní termíny.

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

Orlické cyklo a inline království – ráj cyklistů na Orlicku

V Orlických horách a Podorlicku navštěvují milovníci cyklistiky a inline bruslí Orlické cyklo a inline království. Je to území protkané hustou pavučinou cyklotras a cyklostezek. Tu pravou si podle náročnosti a svých sil najde opravdu každý – rekreační i trénovaný cyklista.

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Hrad Potštejn – vydejte se za pověstí o pokladu

Městečku Potštejn, které proslulo pověstí o pohádkovém pokladu, vévodí zřícenina kdysi majestátního hradu. Hrad byl v historii dobyt jen jednou – samotným Karlem IV. (ačkoli Karel tenkrát ještě nebyl král).

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Tajemné sklepení zámek Potštejn-Bubákov

Zámek Potštejn na Rychnovsku nabízí návštěvníkům zajímavou atrakci, a to tajemné dvoupatrové zámecké sklepení Bubákov plné duchů historických postav Potštejna. Stálá expozice předvádí zábavnou formou jak pro děti, tak pro dospělé historii zámku, hradu, obce Potštejna a okolí.

Zámecká cukrárna Potštejn

Zámecká cukrárna Potštejn

Potštejnská zámecká cukrárna uspokojí choutky všech milovníků sladkých pochoutek. Zajít si sem můžete také na výbornou kopečkovou zmrzlinu, horkou čokoládu nebo odpolední kafíčko.

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

Hrad Litice nad Orlicí – ocitnete se tu ve středověku

V půvabné krajině východních Čech, v místech, kde si proklestila dravá voda Divoké Orlice uprostřed rozlehlých lesů cestu v hlubokém zákrutu, se na vrcholku nevysokého pahorku vypíná hrad Litice.

Minizoo na zámku Častolovice

Minizoo na zámku Častolovice

Majitelka zámku miluje nejen květiny, ale i zvířata. Proto založila a neustále rozšiřuje a vylepšuje zámecký zvěřinec. Zvěřinec je otevřen celoročně.

Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

Toniova zámecká kavárna v Kostelci nad Orlicí

V areálu zámku v Kostelci nad Orlicí je otevřená Toniova kavárna, která nabízí teplou i studenou kuchyni. Dětem je určeno dětské hřiště hned naproti terase kavárny.

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžová zahrada v zámeckém parku v Častolovicích

Růžovou zahradu v Častolovicích založila matka dnešní majitelky Diany Phipps Sternbergové. Růžová zahrada je spojena s vodní zahradou a přítomné lavičky přímo vybízejí k odpočinku v centru přírodních skvostů.

Pohádkov na zámku Potštejn

Pohádkov na zámku Potštejn

Dopřejte vašim dětem nevšední prohlídku mezi postavičkami známými z deseti českých pohádek. Veselá expozice je vhodná pro děti již od 1 roku a její zhlédnutí určitě to stojí za to!

Zámecký hotel Potštejn

Zámecký hotel Potštejn

Zkusili jste již spát jako kníže nebo kněžna přímo na zámku? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn z 18. století vám nabízí ubytování pro 18 osob v nadstandardně vybavených zámeckých pokojích a luxusních apartmá.

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice – divoká řeka z Orlických hor

Divoká Orlice pramení v Polsku, pak tvoří společnou hranici a u Zemské brány se stáčí do Čech. Svižně tekoucí řeka v krásné přírodě láká po celém svém toku rybáře a při dostatku vody udělá z vodáckého výletu dokonalý zážitek.

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zámek Potštejn – prohlídka historických interiérů

Zajímá vás, jak se zámek probudil z letitého spánku a již žije svým vlastním životem? Nově zrekonstruovaný barokní zámek Potštejn vás zve na prohlídku zámeckých interiérů, prohlídky pro děti i zajímavé noční prohlídky.

Zámek Doudleby nad Orlicí

Zámek Doudleby nad Orlicí

Renesančně-barokní zámek Doudleby nad Orlicí, rodové sídlo Bubnů z Litic, vás uchvátí unikátní sgrafitovou výzdobou fasád i výmalbou interiérů. Prohlédnout si můžete také Muzeum přírodovědy a venkova. Park za zámkem je jako stvořený k vycházkám.

Půjčovna lodí na na Divoké Orlici i Tiché Orlici

Půjčovna lodí na na Divoké Orlici i Tiché Orlici

Bez sebemenších problémů zajišťujeme půjčování lodí jak na Divoké Orlici tak na Tiché Orlici, či Orlici. Můžete to zkusit na kánoi, pálavě, raftu či kajaku. Lodě a materiál dovážíme buď na smluvené místo nebo vyrážíte přímo od nás.

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek Kostelec nad Orlicí – poznejte život v biedermeieru

Nový zámek v Kostelci nad Orlicí, patřící rodině Kinských, je místem pro poznání, zábavu i odpočinek. Empírový zámek v anglickém parku nabízí prohlídkový okruh Život v biedermeieru, výstavy v Galerii Kinský, koncerty a festivaly. V areálu najdete dětské hřiště a u něho oblíbenou Toniovu kavárnu.

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Zámek Častolovice – skvost české historické architektury

Renesanční zámek je obydlen a otevřen návštěvníkům i různým společenským akcí. K zámku přiléhá anglický park se zvěřincem.

Babiččin dvoreček v Doublebech nad Orlicí

Babiččin dvoreček v Doublebech nad Orlicí

Menší zookoutek s názvem Babiččin dvoreček můžete navštívit v rámci prohlídky zámku Doudleby nad Orlicí. Uvidíte exotická, ale i domácí zvířátka.

Další aktuality