!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Statek Bolevec prošel rekonstrukcí, návštěvníkům nabídne expozici venkovského bydlení
Statek Bolevec prošel rekonstrukcí, návštěvníkům nabídne expozici venkovského bydlení
"> "> ">
Památky

Statek Bolevec prošel rekonstrukcí, návštěvníkům nabídne expozici venkovského bydlení

Vydáno 30. března 2021
Jako zázrakem se uprostřed plzeňského panelového sídliště zachoval kousek vesnické idyly. Selský dvůr U Matoušů dominuje Bolevecké návsi a nabízí nahlédnutí, jak se žilo sedlákům v okolí Plzně, jak prožívali běžné každoroční činnosti a v neposlední řadě tvoří klidnou oázu v bouřlivém městě.
Statek BolevecObnova statku začala na konci srpna 2019. Památkáři kompletně opravili interiéry i vnější pláště obytného stavení, stájí, stodoly, sýpky, kůlny a přístavků. Dvůr prošel i terénními úpravami a jeho ústředním bodem se stala obnovená studna s pumpou a nově vysazený ořešák. Do zahrady pak přibyly ovocné stromy, keře, květiny i byliny používané v lidovém léčitelství.
 
Statek nyní reprezentuje kompaktní celek, který kdysi spolu s poli, loukami a pastvinami tvořil hospodářství. Návštěvníci zde najdou světnici, kuchyni s komorou, ale i bydlení pro mladou rodinu hospodářovy dcery, která se s manželem připravuje na převzetí statku. Zajímavá je také obnovená šablonová výmalba, nové dřevěné podlahy, dřevěné potrubí, které rozvádělo vodu nebo slavnostní oděv sedláka a selky z Plzeňska. Nechybí ani hospodářské stroje ve stodole.

Statek bude otevřen po celý rok. Mimo hlavní sezony se provoz v pracovních dnech zaměří hlavně na vzdělávací školní programy. Milovníci folkloru se mohou těšit na připomínky významných svátků a oslav, jako je masopust, máje, posvícení nebo advent.
 

Bolevecká náves je unikátní vesnickou památkovou zónu

satek BolevecMimořádně hodnotný selský dvůr je situován v jihovýchodní části bolevecké návsi. Je nedílnou součástí historického jádra bývalé vsi, která byla pro své urbanistické a památkové kvality prohlášena v roce 1995 za vesnickou památkovou zónu.

Jde o unikátně dochovanou lokalitu, která si zachovala svůj osobitý charakter a intimní prostředí rámované siluetami tradičních selských chalup, přestože ji v 70. – 80. letech 20. století obklopila ze tří stran zástavba moderních panelových domů. Kromě historických a architektonických hodnot zvyšuje atraktivitu místa i blízkost turisty hojně využívané oblasti Boleveckých rybníků a rozsáhlých příměstských lesů.
Selský dvůr U Matoušů v Plzni - Bolevci

Selský dvůr U Matoušů v Plzni - Bolevci

V současné době je Selský dvůr U Matoušů z důvodu probíhající celkové rekonstrukce pro veřejnost dočasně uzavřen. Znovuotevření proběhne v březnu 2021.

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky u Plzně

Bolevecké rybníky jsou nejvýznamnější rekreační oblastí města Plzně. Soustava rybníků byla založena již v 15. století a tvoří ji 12 rybníků dnes vesměs využívaných ke koupání a rybolovu.

Další aktuality

14.5.
2021
Nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje: zoo a dinopark

Nejnavštěvovanější místa Plzeňského kraje: zoo a dinopark

Plzeňsko a Český les | Zážitky
11.5.
2021
10 tipů na návštěvu farem v Plzeňském kraji

10 tipů na návštěvu farem v Plzeňském kraji

Plzeňsko a Český les | Životní styl
9.5.
2021
Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Bába, Veles, Mokoš nebo Radegast: kde potkáte staré slovanské bohy?

Plzeňsko a Český les | Letní sporty