!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Šumperský Bludoveček letos slaví 500 let od svého založení
Zdroj foto: FB Bludoveček
"> Zdroj foto: FB Bludoveček "> Zdroj foto: FB Bludoveček "> Zdroj foto: FB Bludoveček "> Zdroj foto: FB Bludoveček "> Zdroj foto: FB Bludoveček
Gurmánská turistika

Šumperský Bludoveček letos slaví 500 let od svého založení

Vydáno 19. února 2021
Více než půl tisíciletí stojí při staré cestě z Šumperka do Bludova nenápadný zámeček Bludoveček. Pod vrcholem kopce Na Starém zámku se zříceninou hradu Bludov vyrostl jako sídlo správce bludovského panství a sloužil také jako lovecký zámeček. Dnes je v objektu Restaurace a penzion Bludoveček, oblíbené místo výletníků a turistů navštěvujících Hanušovickou vrchovinu i západní Jeseníky.
BludovečekDlouhá historie Bludovečku se začala psát na přelomu roku 1520-1521, kdy objekt vznikl jako sídlo správce bludovského panství. Jednalo se jakýsi skromnější zámeček. Žerotínské panstvo sem se svými přáteli a hosty často jezdilo na hony. V 17. století byl správce přestěhován do Bludovského zámkuZámeček byl přestavěn na zájezdní hostinec, který byl pojmenován Korbílek. A ten velmi slušně prospíval, protože každý, kdo chtěl projít ze Šumperka do Bludova, nebo obráceně, musel minout právě tuto krčmu. Stála totiž na staré formanské cestě, na které panoval čilý ruch. Kromě toho zdejší majitelé platili šlechtě výrazně nižší nájem než majitelé hostinců umístěných přímo uprostřed vesnice.
 
BludovečekHospůdka byla velmi oblíbená a vyhlášená široko daleko. O tom svědčí i přístavba z roku 1822, kdy se rozrostla o velkou taneční síň. Hostinský využíval i 25 m dlouhý sklep k uskladnění potřebných surovin. Zatímco na začátku 20. století Bludoveček prosperoval, za socialismu se do něj neinvestovalo o budova začala chátrat. Sláva někdejšího zájezdního hostince pominula, až do té míry, že sem byl umístěn kravín. Během divokých 90. let byly zbořeny trosky původního hostince a na místě byla postavena nová restaurace, kterou po prvních neúspěších nový majitel přebudoval na nevěstinec. Ovšem ani ten neprosperoval, a tak jej tehdejší majitel zanechal svému osudu.

BludovečekNa lepší časy se zablýsklo až v roce 2011, kdy získal nemovitost nový vlastník, který vdechl místu nový život a objekt upravil na penzion a restauraci. Na přilehlých loukách byla vybudována obora s jeleny, stáje s ušlechtilými koňmi, mini zoo a došlo i k rekonstrukci příjezdové komunikace, a do Šumperka byla vytyčena cyklistická stezka. V posledních letech se osada může pyšnit také obřími sochami z písku, které pro Bludoveček vytvořili dva světoznámí sochaři, Jakub Zimáček a Jan Zelinka. „Zámeček“ se tak znovu stal vyhledávaným výletním místem pro lidi ze širokého okolí. Přejeme mu, aby se mu dařilo i nyní, v této složité době, a aby v budoucnu oslavil dalších 500 let svého fungování.
Restaurace a penzion Bludoveček

Restaurace a penzion Bludoveček

Bludoveček je název bývalé středověké zástavby, která náležela k Bludovskému hradu a je zdrobnělinou od slova Bludov. V současnosti je Bludoveček vyhledávaným výletním místem. Je zde obora s vysokou zvěří či ušlechtilými koňmi, nabízí výtečnou gastronomii a pěkné ubytování.

Další aktuality

9.4.
2021
Znáte Moravskou bránu? Objevte kouzlo krajiny mezi Přerovem a Ostravou

Znáte Moravskou bránu? Objevte kouzlo krajiny mezi Přerovem a Ostravou

Střední Morava a Jeseníky | Památky
23.2.
2021
Poznejte královská města Moravy a Slezska

Poznejte královská města Moravy a Slezska

Střední Morava a Jeseníky | Památky