!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Svatomartinská vína ročníku 2021 budou skvělá!
Svatomartinská vína ročníku 2021 budou skvělá!
"> "> "> "> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

Svatomartinská vína ročníku 2021 budou skvělá!

  • Vydáno20. října 2021
Den otevření prvních Svatomartinských vín, 11. listopad 2021, se blíží a moravští a čeští vinaři hlásí dobré zprávy. Po loňském ročníku ovlivněném pandemií, uzavřením restaurací i vináren a zákazem pořádání společenských akcí se podle prvních informací letos vše vrací k normálu. Od čtvrtka 11. 11. tak na všechny milovníky svěžích a aromatických Svatomartinských vín bude čekat cca 2,2 milion lahví, tedy cca o půl milionu více než v loňském roce.

V letošním roce svátek sv. Martina připadá na čtvrtek, tedy ideální den, na který o víkendu po celé republice naváží svatomartinské slavnosti a minimálně do konce listopadu budou restaurace nabízet speciálně připravená svatomartinská menu, kde kromě vynikajících vín nebudou chybět ani nejrůznější úpravy oblíbených husí.

Pouze vína, která díky své kvalitě uspějí u hodnocení, budou mít možnost nosit známku Svatomartinská. Letošní ročník bude ve Valticích posouzen odbornými komisemi 25. října a 1. listopadu. Tak jako každoročně se dá odhadovat nejvyšší zastoupení bílých vín, následovaných víny růžovými a červenými. Dle odhadu je nyní sklizeň hroznů zhruba v polovině, přičemž hrozny na výrobu Svatomartinských vín jsou už sklizeny všechny. Výroba je ve finálním stádiu, tedy víno dokváší a pomalu se stáčí a filtruje. Vše je správně načasované tak, aby si lidé mohli již za měsíc vychutnat letošní ročník.
 

Svatomartinský košt a další akce

košt vínPo loňském nuceném výpadku plánuje letos opět Vinařský fond 11. 11. od 11 hodin na brněnském náměstí Svobody největší ochutnávku Svatomartinských vín u nás. Svatomartinský košt tak tradičně nabídne 100 vzorků Svatomartinských vín od 100 různých vinařů. Vinařský fond zároveň podporuje řadu dalších svatomartinských akcí po celé republice. Vše bude ale samozřejmě záležet na aktuálním vývoji epidemiologické situace.

V letošním roce lze říci obecně, že Svatomartinská vína budou velmi svěží, ovocitá, lehká. Bude to typická ukázka mladých vín, jak by měla vypadat. Bílá vína jsou ovocitá s tóny broskví a tropického ovoce, růžová budou mít tóny po višních, drobném bobulovém ovoci se smetanovo jogurtovou dochutí. Červená vína budou šťavnatá, hravá, příjemně ovocitá po trnkách a višních.
 

Nenechte si ujít! Tři tipy na listopadové vinařské akce

Svatomartinský festival na Hustopečsku začíná oficiálně v sobotu 6. listopadu, sklepy se otevřou od 10.00 do 21.00 hod. s následným večerním programem. V neděli 7. listopadu pak pokračuje od 10.00 do 15.00 hod., po oba dva dny s možností nákupu vín. Kyvadlová doprava zdarma mezi obcemi bude zajištěna po celou dobu festivalu. Festival se letos vrací na Hustopečsko ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, jehož úrodné roviny patří k nejslunnějším a nejteplejším místům na Moravě. Na návštěvníky bude o víkendučekat třicítka otevřených sklepů, kde bude probíhat degustace vín přímo z rukou vinařů, doprovodný kulturní program a krajové speciality.

HusaFestival vína Český Krumlov mistrně spojuje vynikající vína s gastronomickými a kulturními zážitky. Také v roce 2021 nabídne obyvatelům a návštěvníkům města od 22. října do 27. listopadu přátelská setkání se znalci vína, nebude chybět oblíbená Zámecká slavnost vína, těšit se můžete také  na gastronomické lahůdky a mnoho dalšího.

V sobotu 13. listopadu se ve Valtickém Podzemí koná oblíbená akce Svatomartinská husička. Těšit se můžete na menu a svatomartinská vína v podzemním městě vína – unikátním labyrintu historických vinných sklepů. Jezte a pijte, co hrdlo ráčí. Víno a dobrá zábava je při cimbálce zaručena.
Svatomartinské víno – první víno nového ročníku

Svatomartinské víno – první víno nového ročníku

Svatomartinská vína jsou první vína nového ročníku. Jedná se o vína svěží a ovocitá, která sice zrála pouhých několik týdnů, ale za tuto dobu už stačila získat svůj osobitý charakter. Podle tradice si mladým vínem můžete přiťuknout na sv. Martina 11. listopadu.

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Salon vín České republiky – ta nejlepší moravská a česká vína

Skvělá moravská a česká vína a romantické prostředí hradů a zámků vytváří znamenitou kombinaci, která okouzlí snad každého návštěvníka jižní Moravy. Nádherně zrekonstruovaný a na míru uzpůsobený sklep zámku Valtice ukrývá 100 nejlepších vín z celého Česka pro aktuální sezónu.

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Zámek Valtice – za poznáním a vínem na jižní Moravu

Dominantou Valtic je barokní zámek s kaplí a kostel Nanebevzetí Panny Marie. Kaple je využívána k hudebním produkcím. Zámek sloužil rodu Lichtenštejnů jako „rodinný domek“. Zpřístupněno je 21 místností zámku a nachází se zde také expozice o knížecí rodině, nově opravené sály a zámecké divadlo.

Svatomartinský Mikulov

11.11.
13.11.
Svatomartinský Mikulov

Svatomartinské menu v mikulovských restauracích, svatomartinský košt vín a na víkendový jarmark na Náměstí, který bude doplněn o doprovodný program.