!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách
#světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách
"> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a Bellevue: vydejte se s námi na cestu po krásných vyhlídkách

  • Vydáno14. října 2021
Bellevue je slovo, které voní exotikou. V překladu z latiny znamená krásný výhled a pyšní se jím řada lázeňských hotelů, vil a apartmánů. Mezi tuzemskými „krásnými výhledy“ najdete kavárnu, impozantní dům na pražském nábřeží anebo dobře utajený lovecký zámeček. Samozřejmě vesměs s krásnými vyhlídkami, které slibuje už samotný název.
Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze a jeho předloha, Vlámský dům aneb Château Charle-Albert v Bruselu
 
Praha
Brusel
Několik lázeňských domů, hotel BellevueKarlových Varech, hotel Bellevue na Latránu v Českém Krumlově, Plečnikova sloupová síň na Pražském hradě, ulice v Kladně, apartmány a lesní in-line stezka na Benecku anebo lovecký zámeček v oboře Žehrov v Českém ráji, jehož název se z původního Bellevue časem zkomolilo na Belvín nebo také Velbín: to je stručný seznam nejznámějších „krásných vyhlídek“ v Česku. Tou nejproslulejší je dům Bellevue na Starém MěstěPraze, na nároží ulice Karoliny Světlé a Smetanova nábřeží kousek od hudebního klubu Karlovy Lázně.
 

Bellevue: dům s krásnou vyhlídkou na PrahuBohatě zdobený dům Bellevue na Smetanově nábřeží získal svůj název podle skutečně výjimečného výhledu na Hradčany, Malou Stranu a řeku VltavuKarlovým mostem. Je postavený ve stylu nizozemské neorenesance a traduje se, že pro architekta Konstantina Mráčka byl inspirací takzvaný Vlámský dům, zámeček, který postavil architekt Charle-Albert na okraji Bruselu v letech 1870–1888.

Pražský Bellevue skutečně vznikl až několik let po jeho dokončení. Fasádu trojkřídlého domu pokrývají režné tmavočervené cihly, kombinované se žlutě natřenými ozdobnými prvky, věžičkami a arkádami, na nároží pak stojí mohutná hranolová věž s vysokým rohovým arkýřem. Věž je zakončená stanovou střechou s ochozem a kamenným zábradlím.

V nejvyšším patře domu bývaly malířské ateliéry: v jednom z nich pracoval malíř Oskar Kokoschka, když v roce 1934 uprchl do Prahy před nastupujícím nacismem. Poté, co se rakouský malíř přesunul z Prahy do Londýna, zůstal jeho ateliér prázdný, než jej převzal malíř Jiří Trnka. V domě Bellevue také v letech 1905–1941 žil a tvořil medailér Josef Šejnost.
 

Dům, který porušil pravidlaPři pohledu z Kampy nebo Karlova mostu dům Bellevue z harmonické zástavby Smetanova nábřeží hodně vyčnívá. Nebyl to záměr, naopak: když se v letech 1839–1841 u dnešního Národního divadla stavěl řetězový most císaře Františka I. a upravovalo se nábřeží, musely být vykoupeny všechny okolní stavby, tedy domky, lázně, mlýny a ohrady na březích řeky. Po dokončení mostu a nábřežní zdi se domy na nábřeží stavěly znovu, a to podle projektu architekta Bernarda Grubera v jednotném stylu pozdního klasicismu. Přestože bylo povoleno stavět pouze dvoupatrové domy, Mráčkovi se tohle pravidlo záhadně podařilo prolomit. Výsledkem je právě dům Bellevue.
 

Anenský plácek, čapadlo a příběh starého javoruVíc pozornosti než domu Bellevue v posledních letech patří parčíku na jeho severní straně, takzvanému Anenskému plácku. Jedna z mála nezastavěných ploch na staroměstské straně Vltavy připomíná časy, kdy říční břehy v centru Prahy sloužily rybářům a také jako sklady dřeva. Pro zachytávání a rozebírání vorů sloužila takzvaná čapadla, klenuté průchody v nábřežních zdech. Čapadlo u nedalekého parku Národního probuzení s Krannerovou kašnou se už podařilo obnovit, revitalizaci nábřeží u Anenského plácku ale bránil starý javor stříbrný, stojící těsně u domu Bellevue a vrostlý přímo do čapadla. Když měl být pokácen, vyvolalo to spoustu protestů a dokonce petici, takže se plány změnily: městská část Praha 1 upravila plány tak, aby se odkryla pouze část čapadla a javor mohl zůstat stát.
 

#světovéČesko a tři Bellevue

  • Jedním z prvních světových Bellevue byl Château de Bellevue, postavený v roce 1750 pro madame de Pompadour, milenku krále Ludvíka XV. Byl umístěn v Meudonu a měl nádherný výhled na Seinu, zbořen ale byl už v roce 1823.
  • Název Bellevue má také zámek v Berlíně, který je od roku 1994 hlavním oficiálním sídlem německého prezidenta. Park v jeho okolí byl navržen tak, aby se do různých stran otvíraly daleké průhledy, například směrem na Charlottenburg nebo přes řeku Sprévu.
  • Nejblíž k pražskému domu Bellevue má samozřejmě Château Charle-Albert aneb Vlámský dům v Bruselu, postavený na Charle Albert Avenue ve Watermael-Boitsfort. Architekt dům postavil jako rezidenci pro svou rodinu, později v něm sídlila dívčí škola. V 80. letech 20. století jej poničily požáry a k obnově došlo teprve pod tlakem veřejnosti. Obnovený zámeček nyní má soukromého majitele a prohlédnout si jej můžete jen zvenčí.
Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze

Dům Bellevue na Smetanově nábřeží v Praze

Bohatě zdobený dům ve stylu nizozemské neorenesance na Smetanově nábřeží v Praze získal své pojmenování z francouzštiny podle svého umístění, které nabízí výjimečný výhled na Hradčany a řeku. Spojení slov "belle vue" lze přeložit jako "krásná vyhlídka".

Restaurace Na Karlově Bellevue hotelu Karlov Benešov

Restaurace Na Karlově Bellevue hotelu Karlov Benešov

Restaurace se nachází v samotném historickém centru města Benešov v blízkosti Minoritského kláštera a Masarykova náměstí.

Hotel Bellevue Karlovy Vary

Hotel Bellevue Karlovy Vary

Hotel Bellevue nabízí ubytování a služby nedaleko lázeňského centra Karlových Varů. Je vhodný nejen pro rekreační pobyty, ale i pro vyznavače wellness a také pro konání malých firemních a společenských akcí.

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Le Jardin Restaurant Hotelu Bellevue Český Krumlov

Hotel Bellevue se nachází v těsné blízkosti Státního hradu a zámku Český Krumlov. Hotel je již od počátku své existence znám svoji charakteristickou atmosférou doplněnou prvotřídními službami. Vynikající gourmet restaurant Le Jardin snese srovnání i s těmi nejlepšími restauracemi v Praze.