!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána
#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Vydáno 10. února 2021
Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Filmové trofeje

Dvě filmové ceny a dvě trofeje s podobnou výškou a váhou: mladší Český lev a starší americký Oscar.
Český lev
Oskar
Český film Šarlatán režisérky Agnieszky Hollandové se dostal do užšího výběru 15 filmů, které se uchází o nominace na Oscara v kategorii mezinárodní hraný film. Slavnostní ceremoniál udílení Oscarů od Akademie filmového umění a věd se uskuteční 25. dubna v Los Angeles. Perličkou je číslo devadesát tři: letos probíhá 93. ročník udílení cen a šanci získat Oscara v kategorii nejlepší mezinárodní celovečerní dílo má 93 snímků. 
 

Šarlatán

Historické životopisné drama Šarlatán připomíná zapomenutý příběh Jana Mikoláška (1887–1973), známého léčitele a bylinkáře. Léčil například T. G. Masaryka, herečku Olgu Scheinpflugovou, malíře Maxe Švabinského, nacistu Martina Bormanna nebo komunistického prezidenta Antonína Zápotockého, po jeho smrti ale byl souzen ve vykonstruovaném procesu. Filmový příběh mapuje čtyřicet let v léčitelově životě, hlavní roli hrál Ivan Trojan a v mladším věku jej ztvárnil Trojanův syn Josef. Velká část příběhu se natáčela v bývalé věznici v Mladé Boleslavi, ve filmu poznáte také Hrabánkův mlýn u Hartmanic nebo několik míst v Praze.
 

Tažení světem a návrat do Prahy

Film natočený podle scénáře Marka Epsteina měl světovou premiéru v únoru 2020 na festivalu Berlinale v nesoutěžní sekci Berlinale Special Do tuzemských kin přišel kvůli koronavirové epidemii se značným zpožděním, přesto jej za dva měsíce vidělo více než 252 tisíc diváků. Jako vůbec první český film v historii získal nominaci na „evropského Oscara“, Evropskou filmovou cenu za režii. Do svého programu jej zařadil prestižní americký festival Telluride a na Evropském filmovém festivalu v srbském městě Palić získal cenu za nejlepší režii.

Režisérka a scenáristka Agnieszka Hollandová se do povědomí českých diváků zapsala třídílným dramatem Hořící keř o Janu Palachovi; podle něj vznikl celovečerní film, který v roce 2014 získal jedenáct Českých lvů včetně hlavních cen za nejlepší film, režii a scénář. Když před několika lety Hollandová převzala titul doctor honoris causa Akademie múzických umění v Praze, vrátila se tam, kde v době pražského jara a začínající normalizace studovala Filmovou a televizní fakultu. Absolvovala v roce 1971.
 

Česká oscarová stopa

Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Samozřejmě více bylo filmů, které nominace neproměnily. Byly to snímky Lásky jedné plavovlásky, Hoří, má panenko, Vesničko má středisková, Obecná škola, Díky za každé nové ráno, Zapomenuté světlo, Je třeba zabít Sekala, Návrat idiota, Musíme si pomáhat, Tmavomodrý svět, Divoké včely, Želary, Horem pádem, Štěstí, Šílení, Obsluhoval jsem anglického krále, Karamazovi, Protektor, Kawasakiho růže, Alois Nebel, Ve stínu, Donšajni, Fair Play, Domácí péče, Ztraceni v Mnichově, Bába z ledu, Všechno bude a Nabarvené ptáče.
 

Pět Oscarů a jeden lev

  • Oscar aneb Cena Akademie / Academy Award se poprvé uděloval v roce 1929 a slavnostní ceremoniál patří k nejvýznamnějším kulturním událostem v Hollywoodu. Od roku 2002 předávání cen probíhá v Dolby Theatre v Los Angeles.
  • Cena pro zahraniční film se poprvé udělila při 20. ročníku v roce 1948 a získal ji de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956.
  • Proč se zlaté sošce říká Oscar? Příběh má víc verzí, podle jedné z nich prý knihovnici Akademie socha připomněla jakéhosi strýčka Oscara. Jeho fotku vám pro srovnání nabídnout nemůžeme, jisté ale je, že Akademie přezdívku oficiálně uznala až v roce 1939.
  • Soška Oscara měří 34,5 cm, podstavec pak 7,5 cm, dohromady cena váží 3,85 kg.
  • Vytvořili ji výtvarník Cedric Gibbons a sochař George Stanley. Původně byl Oscar z bronzu a pozlacený 24-karátovým zlatem. Od roku 1930 je ze slitiny cínu, mědi a antimonu a pokrytý leštěnými vrstvami cínu, niklu, stříbra a zlata.
  • Vítězové tuzemských filmových cen Český lev získávají křišťálové trofeje, které od roku 2018 je navrhuje designér Rony Plesl a vyrábí je sklárny Rückl. Jak autor poznamenává, toužil stvořit lva vstřícného a milého, a tak se inspiroval poetikou Josefa Lady a tvaroslovím českého kubismu. Jedna soška váží přes dvě kila a i s podstavcem měří 28 cm. Každý kousek je originál: horní „lví“ část sošky je stejná, ale podstavec s rytými hvězdami se vyrábí ručně.
Pohádková a filmová putování Vysočinou

Pohádková a filmová putování Vysočinou

Svérázná Vysočina je krajem oblých kopců, hlubokých lesů, květnatých luk, rybníků a potoků Najdete tu také celou řadu historických měst, hradů, zámků a pozoruhodných míst, z nichž tři jsou zapsána v seznamu UNESCO. Filmaři z Česka i zahraničí mají Vysočinu v oblibě a ani byste možná neřekli, kolik známých filmů tu bylo natočeno. Namátkou připomeňme Postřižiny, Všechny dobré rodáky, Dobří holubi se vracejí nebo pohádky Čert ví, proč a Anděl Páně 2.

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Kroměříž – město historických památek, umění a kultury

Město památek, umění a kultury, přezdívané Hanácké Atény – to je stručná vizitka Kroměříže. Ve vašem kroměřížském programu nesmí chybět prohlídka arcibiskupského zámku se zahradami, který byl pro svou jedinečnost zapsán na seznam památek UNESCO. Víte, že právě v jeho interiérech se natáčel film Amadeus?

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Český film má dlouhou tradici. První filmy se zde natáčely koncem 19. století, tehdy ještě černobíle a bez zvukového záznamu. Díky dlouhé tradici a rozvoji filmových ateliérů v Praze před druhou světovou válkou, které z filmu udělaly doslova průmysl, je Česká republika dodnes místem, kde své filmy režiséři z celého světa natáčí rádi. Někdy si české památky zahrají sama sebe, jindy jen zastanou roli kulis a výsledný film se odehrává někde úplně jinde. Poznáte místa, která vidíte na stříbrném plátně nebo televizi?

Miloš Forman - oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv.

Miloš Forman - oscarový holywoodský režisér spoluvytvářel v 60. letech tzv. "novou vlnu"

Oscarový holywoodský režisér filmů Přelet nad kukaččím hnízdem či Amadeus již před svou emigrací do USA (1968) spoluvytvářel v 60. letech tzv. novou vlnu;, respektované umělecké hnutí mladých československých filmových scenáristů a režisérů.

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

#světovéČesko zve do světa fantasy a historických filmů v Táboře: vyzkoušejte si brnění Toma Cruise!

Přemýšleli jste někdy, jak vznikají zbraně a zbroje, které se objevují ve filmových či divadelních bojových scénách? Přijeďte do Tábora! Ve zdejší filmové zbrojnici, která je evropským unikátem, naleznete nepřeberné množství zbraní, zbrojí a rekvizit, které si zahrály v mnoha světově proslulých filmech a seriálech. Pokud jste fanoušky historických velkofilmů, žánru fantasy nebo sci-fi, určitě budete znát Mlhy Avalonu, Bathory, Hellboy nebo Letopisy Narnie. Exponáty z těchto a dalších filmů si zde nejen prohlédnete, ale také na vlastní kůži vyzkoušíte!

Předávání Oscarů se blíží: kde se natáčely filmy Amadeus, Kolja nebo Ostře sledované vlaky?

Předávání Oscarů se blíží: kde se natáčely filmy Amadeus, Kolja nebo Ostře sledované vlaky?

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie / Academy Award se poprvé uděloval v roce 1929, zahraničním filmům se ceny začaly udělovat až od roku 1948; tu první získal ji de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kádára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Museum trati a Ostře sledovaných vlaků v Loděnici u Berouna

Parta nadšenců se pustila do rekonstrukce prostor místního vlakového nádraží, aby v nich při příležitosti 120. výročí zahájení provozu na trati Praha – Rudná – Beroun vzniklo Museum trati a Ostře sledovaných vlaků.

Barrandov Studio - jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio - jedno z největších a nejstarších filmových studií v Evropě

Barrandov Studio patří k největším a nejstarším filmovým studiím v Evropě. Nabízí možnost komentovaných návštěv pro skupiny v rámci běžného provozu studia. Otevřen je zde i výstavní prostor, který vás vezme do zákulisí aktuálních filmových a televizních projektů.