!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem
#světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a hrad Helfštýn: kov, sklo, kámen a palác se skleněným stropem

Vydáno 16. března 2021
Helfštýn nabízí přehlídku zajímavostí, které na jiných hradech neuvidíte: v rozlehlém areálu porůznu objevíte kovové artefakty, které vznikají přímo před očima návštěvníků při každoročním mezinárodním kovářském setkání Hefaiston, nepřehlédnutelné jsou i kovářské pece na nádvoří a nově i hradní palác se skleněnou střechou a prvky z oceli. Hrad vás navíc ohromí svým rozsahem, spoustou pěkných zákoutí a fascinujícími výhledy.
Průhledné střechy při pohledu z okolí neruší, návštěvníkům ale poskytují nebývalý komfort: hradní palác na Helfštýně a rezidence saských kurfiřtů v Drážďanech
Helfštýn
Drážďany

Až se hrad Helfštýn opět otevře, nabídne nejenom známé výhledy do okolí

Traduje se, že hrad Helfštýn, který se tyčí vysoko nad údolím Moravské brány, je hned za Pražským hradem druhým největším hradním komplexem v České republice. Jeho historie sahá až do 14. století a výlet sem se vyplatí díky nedávno dokončené rekonstrukci: právě kvůli netradiční obnově jsme na portálu Kudy z nudy zařadili hrad Helfštýn do přehledu 21 nejkrásnějších proměn roku 2021.
 

Helfštýn: tři čtvrtě kilometru dlouhá procházka hradem

Když půjdete Pražským hradem, od Platzerova sousoší Souboje Titánů u prvního nádvoří až k Černé věži ujdete téměř tři čtvrtě kilometru. Na Helfštýně je to od hlavní brány až ke starému hradnímu paláci jen o málo méně, ale přesně tak dlouhou cestu musíte projít tam a zase zpět k hlavní bráně, pokud chcete vidět zlatý hřeb celé rekonstrukce. Stavba z kamene, skla a kovu je dokonalým důkazem toho, že středověká památka může jít ruku v ruce s moderní architekturou.

Renesanční hradní palác byl nepřístupný už od roku 2014 kvůli padajícímu zdivu. Přáním Olomouckého kraje coby majitele hradu byla rekonstrukce paláce společně s výstavbou nové střechy, památkáři zároveň vyžadovali, aby střecha nepřesahovala úroveň obvodových stěn a nerušila pohled na hrad z dálky.

Jak se staví hrad?

Architekti z Atelieru-r si nejprve z tisíců snímků dronu vytvořili 3D model hradu a zmapovali veškeré neobvykle tvarované zdi, typy omítek a úpravy povrchů. Nad rámec zadání technické rekonstrukce se pak snažili doplnit historickou budovu současnou architekturou, která by byla přitažlivá a zároveň našla praktické využití.

Celý koncept je založen na respektu k historické budově. S historickým vývojem paláce vás seznámí nové vyhlídkové trasy, které spojují přízemí s nově přístupnými vyššími úrovněmi paláce. Každá část je z jiného materiálu: cesty v přízemí jsou z leštěného betonu, schodiště a lávky z cortenu, speciální slitiny železa, která prochází korozí, zraje a odpovídá struktuře starých historických zdí. Palác shora částečně zakrývá skleněná střecha na ocelových nosnících. Nově přidané současné prvky jsou v historické konstrukci jasně rozeznatelné, přitom ale neruší a naopak hradu dodávají novou atmosféru. Podívejte se na fotografie, určitě se vám budou líbit.
 

Ničím nerušený výhled

Pokud jste už na Helfštýně byli, víte, že jedním z nejlepších momentů je téměř dokonalý kruhový výhled do okolí. O ten rozhodně nepřijdete: skleněné střechy zakrývají pouze několik kamenných komnat, další prostory zůstaly otevřené a povzbuzují k pohledu vzhůru k nebi. Nahoru vede točité cortenové schodiště a to, co kdysi bývalo střechou, se nyní stalo novou vyhlídkovou trasou. Přibyly také robustní lavičky ze dřeva a ocelové konstrukce, zpevňující celý hrad.
 

Diamantová střecha zámku v Drážďanech

  • Podobně jako další stavby v Drážďanech byla i bývalá rezidence saských kurfiřtů ležící naproti Zwingeru těžce poškozena při bombardování za druhé světové války. Po rekonstrukci zakrývá vnitřní nádvoří nezvyklá moderní průhledná střecha z dílků ve tvaru diamantů: pod ní vzniklo nové foyer, takže návštěvníci už nemusí čekat na prohlídky ve frontách a v dešti.
  • Podobně jako na Helfštýně i v Drážďanech si památkáři přáli, aby střecha byla zvenčí co nejméně vidět. To se splnilo, z ulice ji nespatříte. Jiný ale je pohled z dálky: nová kupole vytváří v drážďanském panoramatu působivý moderní akcent a obohacuje město o další prvek, který stojí za to vidět.
  • Kupole se skládá z dvojitě zakřivené ocelové mřížové skořepiny s 256 diamanty různých velikostí a zakřivení. Je devět metrů vysoká, má plochu 1400 metrů čtverečních a jednotlivé plochy vyplňují membránové polštáře z ETFE fólie. Na rozdíl od skla je pod ní lepší akustika, je mnohem lehčí a díky ventilačním lamelám se dokáže vyrovnávat i s vyššími teplotami v horkých letních dnech a odvětráváním.
  • Motiv diamantové struktury je velmi důležitý: je typický nejenom pro renesanční památky, ale také pro samotné Drážďany, objevuje se i na klenbách reprezentačních zámeckých sálů.

Hra světla a stínu

Kouzlo je v detailu: hra světla a stínu na hradě Helfštýn a diamantová střecha zámku v Drážďanech
Helfštýn
Drážďany
Lipník nad Bečvou

Lipník nad Bečvou

V Lipníku nad Bečvou si prohlédnete nejlépe dochované městské hradby na Moravě s baštami, náměstí s renesančními a barokními domy, renesanční zámek, zvonici a několik kostelů. Skutečný klenot představuje synagoga uprostřed staré židovské čtvrti, milou kuriozitou je nábřeží Járy Cimrmana.

Jantarová stezka na Moravě - trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka na Moravě - trasa Eurovelo 9

Jantarová stezka je zřejmě jednou z nejstarších a zároveň nejznámějších obchodních cest. A kdo by nechtěl kráčet po stopách dávných obchodníků, vidět při tom unikátní památky a ochutnat moravské speciality?

Sezónní výtava Indra Stein na hradě Helfštýn

29.5.
Sezónní výtava Indra Stein na hradě Helfštýn

Díla českého sochaře a kovolitce v galerii na II. nádvoří.

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn nabízí návštěvníkům poučení i zábavu

Hrad Helfštýn je od Lipníka nad Bečvou vzdálen pouhé 4 km. Je přirozeným kulturním centrem regionu a známým místem mezinárodních setkání uměleckých kovářů "Hefaiston" se stálou expozicí. Po dlouhé rekonstrukci je hrad s torzem renesančního hradního paláce opět zpřístupněn.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2021

27.8.
29.8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2021

39. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Lanové bludiště Helfštýn

Lanové bludiště Helfštýn

Outdoor centrum Helfštýn se nachází nad údolím Moravské brány ve stínu hradu Helfštýn. Je ideálním místem pro rodinné výlety, školní akce, aktivní odpočinek, zábavu a nevšední zážitky. Jako jediné v České republice nabízí Lanové bludiště!

Planá hrušeň na Helfštýně

Planá hrušeň na Helfštýně

Stáří plané hrušně na hradě Helfštýně se odhaduje na 250 let. Vyrůstá přímo ze skalnatého podloží strmé stěny příkopu. Kořeny musí bojovat o každý milimetr s bránícím se kamenem. Samozřejmě nechybí ani zajímavá pověst.

Moravská brána - spojnice Moravy a Slezska

Moravská brána - spojnice Moravy a Slezska

Oblast Moravské brány nabízí na poměrně malém území mezi městy Přerov, Lipník nad Bečvou a Hranice širokou nabídku turistických zajímavostí a lákadel, jejichž návštěvu si můžete naplánovat jak v létě, tak i v zimě.

Olomouc region Card - zahrnuje 78 nejzajímavějších míst regionu

Olomouc region Card - zahrnuje 78 nejzajímavějších míst regionu

Hrady, zámky, muzea, zoologické zahrady celého Olomouckého kraje můžete zdarma objevovat s Olomouckou kartou. Již při návštěvě několika turistických cílů ušetříte více peněz, než kolik vás karta stála!

Další aktuality