Úvod > Aktuality > Tančící dům letos slaví 25 let! Připravil novou prohlídkovou trasu a zelené nasvícení
Tančící dům letos slaví 25 let! Připravil novou prohlídkovou trasu a zelené nasvícení
"> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Tančící dům letos slaví 25 let! Připravil novou prohlídkovou trasu a zelené nasvícení

Vydáno 20. června 2021
Tančící dům slaví 25 let! Dne 20. 6. 1996 byl zahájen zkušební provoz této originální budovy na Rašínově nábřeží. Návrh a stavbu Tančícího domu měli na starosti chorvatský architekt Vlado Milunić spolu s americkým kolegou Frankem O. Gehrym. V budově je dnes galerie, luxusní kavárna a restaurace s vyhlídkou i kanceláře.
Tančící důmNa nároží Rašínova nábřeží a Jiráskova náměstí bylo od roku 1945 volné místo. Dům, který tu stál zničily 14. 2. 1945 (stejně jako Emauzy) bomby amerických letadel, když si Američané údajně spletli Prahu s Drážďany. Po definitivním odklizení trosek v roce 1960 se po celých 30 let za bývalého režimu dohadovalo co zde bude. Základní kámen byl pak položen v září 1994, do provozu byla stavba uvedena 20. června 1996.
 
Tančící dům navrhl chorvatský architekt Vlado Milunić spolu s Frankem O. Gehrym. V budově jsou kanceláře, luxusní kavárna a restaurace. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Tančící důmTanečníka představuje věž kamenná a jeho partnerku věž skleněná. Na vrcholu věže symbolizujícího tanečníka je kupole s konstrukcí z kovových trubek potažená nerez síťovinou s oky, zahalená do pomyslných vlasů a představuje hlavu medúzy. Tančící dům se protančil ke svému otevření v roce 1996 a ještě téhož roku získal prestižní ocenění amerického časopisu Time v kategorii design roku. Interiéry kanceláří investora byly z části svěřeny architektce Evě Jiřičné.
 
V roce 2021 byl Tančící dům vyhodnocen analytickým softwarem společnosti Roofing Megastore, který porovnával parametry padesáti nejslavnějších architektonických děl s číselným poměrem známým jako zlatý řez, jako 9. nejkrásnější stavba světa.
 

Oslavy výročí zahrnou zvláštní prohlídku i mimořádné nasvícení

technické zázemí tančící důmV neděli 20. června se bude v rámci 25. výročí otevření budovy konat první z letošních nových prohlídek technického zázemí a dalších nepřístupných prostor domu. Prostory budou otevřeny každý den od 20. 6. do 3. 10. 2021.
 
Nově otevřené prostory budou přístupny přes Galerii Tančící dům. Technický okruh je doplněn fotografiemi a informacemi z archivu a od rodiny Vlada Miluniće. Vstupné na technický okruh činí symbolických 25 Kč a lze jej přikoupit ke vstupence na výstavu Praha Dekadentní. Technický okruh je otevřen denně od 10:00 do 19:00 hodin. V minus druhém patře uvidí zájemci přečerpávací stanici, kotle, rozvodný systém nebo vzduchotechniku, která napájí celý Tančící dům. Ten totiž nemá samostatný topný systém. V minus prvním patře uvidí příchozí vnitroblok a pohled na vnitřní část budovy Tančícího domu, která nikdy nebyla otevřená. Prohlédnou si, jak se vlastně dům stavěl, že byl rozložen na 99 samostatných betonových panelů.

Po celých 25 dnů bude zároveň Tančící dům symbolicky nasvícen zelenou barvou. Za návštěvu určitě stojí i samotná restaurace a bar s vyhlídkovou terasou, odkud můžete obdivovat Prahu „očima ptáků“ s 360° výhledem.
Dancing House – hotel Tančící dům

Dancing House – hotel Tančící dům

Hotel v Tančícím domě se nachází v centru Prahy, přímo na nábřeží řeky Vltavy. Nabízí celkem 40 luxusních pokojů s nezapomenutelným výhledem na Pražský hrad, za návštěvu určitě stojí kavárna v nejvyšším patře restaurace.

Tančící dům v Praze

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Galerie Tančící dům

Galerie Tančící dům

Cílem Galerie Tančící dům je zprostředkovat návštěvníkům pestrý program se zaměřením na prezentaci a prodej toho nejlepšího současného umění. Od ledna 2016 mění původní galerie Art Salon S koncepci i jméno. Chce se zaměřit na výstavy významných českých i zahraničních umělců a tematické expozice.

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě

Ginger & Fred restaurant v Tančícím domě

V 7. patře Tančícího domu s úchvatným výhledem na Pražský hrad a Malou stranu se od konce dubna 2014 v prostorách bývalé restaurace Céleste nachází příjemná restaurace Ginger & Fred.