Úvod > Aktuality > Techmania Science Center má znovu otevřeno. Letos přiblíží život včel pomocí moderních technologií
Techmania Science Center má znovu otevřeno. Letos přiblíží život včel pomocí moderních technologií
"> "> "> "> "> "> ">
Zážitky

Techmania Science Center má znovu otevřeno. Letos přiblíží život včel pomocí moderních technologií

Vydáno 5. června 2021
Techmania Science Center v Plzni se od 5. června opět oteřela ve zkušebním provozu. Pro zvídavé návštěvníky z řad mládeže i dospělých bude mít otevřeno v pátek, sobotu a v neděli. Svůj provoz centrum upravilo tak, aby na každého návštěvníka připadalo nejméně 20 m² expoziční plochy a tím byla dodržena dostatečná vzdálenost mezi osobami. Letošní novinkou bude Bee Tower, která přiblíží život včel pomocí moderních technologií.
TechmanieA je to tady! Techmania v Plzni konečně otevírá, i když prozatím v "demo verzi", ale od července to rozjede v plné parádě. Do konce června tak budou mít v oblíbeném science paku otevřeno pouze v pátek 8:30 – 17:00, sobotu 10:00 – 18:00 a neděli 10:00 – 18:00 hodin. Kapacita je omezena na 500 osob, proto doporučujeme zakoupení vstupenek předem online. 3D Planetárium zůstává prozatím zavřené.

Do budovy je povolen vstup pouze s nasazeným respirátorem, zároveň provozovatelé prosí návštěvníky, aby dodržovali 2 m rozestupy. Kapacita budovy je omezena na 500 osob v jeden okamžik. Po celé expozici jsou umístěny dávkovače s dezinfekcí. Restaurace je otevřená v omezeném režimu, tzn. zúžený výběr z teplých hotových jídel. Dále jsou v areálu k dispozici automaty s nápoji a drobným občerstvením.

techmaniaVzhledem k omezené kapacitě doporučujeme zakoupení vstupenek online na e-shopu Techmanie. Vstupenky je možné zakoupit i na recepci, ale je nutné počítat s rizikem naplněné kapacity. Permanentní vstupenky, dárkové poukazy a kreditní balíčky na rok 2020 byly automaticky prodlouženy do konce roku 2021. Provozovatelé také upravili cenu vstupného tak, aby byl zohledněn omezený provoz. Dospělého vyjde vstup na 200 Kč, rodinné vstupné (4 osoby) je za 750 Kč, a další dítě k rodinné vstupence je 100 Kč za osobu. Tento ceník je prozatím platný do konce června 2021.
 

Letos v Techmanii vyroste Bee Tower

včelaLetošní novinkou mezi expozicemi bude Bee Tower. Techmania a IT společnost Softech spojily své sílya jejich společná popularizační aktivita přiblížíe život včel pomocí moderních technologií. Obě instituce si ve společném projektu plní svůj vlastní cíl a zároveň našly průsečík v cíli společném – v ekologii. „ProBee monitoring system“ společnosit Softech umožní podrobné sledování života v úlu i mimo něj. Získaná data mohou významně pomoci například včasné detekci nestandardního chování uvnitř úlu a odhalení nákazy mezi včelami. Techmania v rámci své sekce Humanity, zaměřující se na kvalitu života a lidství, přistoupila k monitoringu včelího společenství jako k popularizačnímu projektu, který bude veřejnosti přibližovat život jiného vysoce inteligentního společenství.

včelaStudium včelí inteligence je výzvou pro mnoho vědců současnosti. Nicméně ve studiu chování a komunikace mezi včelami byl průkopníkem už rakouský vědec Karl von Frisch (1886 –1982) který zjistil, jak spolu včely komunikují a že si tancem předávají celou řadu informací. Za svůj objev ostatně dostal v roce 1973 Nobelovu cenu. Včelí tanec využívá vysoce propracovaný symbolický jazyk, díky kterému je jedna včela schopná udat přesné souřadnice místa, kam mají ostatní včely letět za potravou. Kde je například rozkvetlý strom. Všechny potřebné informace předá ve svém “včelím tanečku”. Podle směru náklonu těla vůči slunci, ostatním v úlu demonstruje například směr, kudy musí letět. Podle počtu a délky zavrtění těla udá vzdálenost.

Jejich inteligenci a vysoce vyspělou formu komunikace demonstrují i další skvěle organizované činnosti spojené s jinými procesy uvnitř úlu. Včelí společenství má svou přísnou hierarchii a každá včela má v komunitě svou přesnou roli. Současná vědecká bádání dochází k závěrům, že včely mají své vlastní vědomí a ve spánku se jim zdají sny jako lidem. Každá včelka může mít svůj platonický obraz ideálního domova.
Techmania Science Center v Plzni

Techmania Science Center v Plzni

Techmania v Plzni nabízí stále nové interaktivní expozice a vědeckotechnické show. Kromě toho můžete v protější budově navštívit i 3D planetárium.