Úvod > Aktuality > Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky
Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky
"> "> "> "> "> ">
Zážitky

Tři hornická a technická muzea, kde na vlastní kůži zažijete fárání i permoníky

Vydáno 11. července 2021
U nás uvidíte všechno v pohodlí, ani nemusíte fárat stovky metrů pod zem, slibuje kdejaké hornické muzeum. Jenže právě to je to, oč tu běží: kde zažijete fárání na vlastní kůži a můžete se cítit jako skuteční horníci, kteří takhle do práce a z práce jezdili každý den?
Bezpečí návštěvníků je pro hornická muzea na prvním místě, a tak prohlídky z devadesátých let, kdy se například na Měděnci skutečně dalo sfárat hluboko do podzemí, do autentického dolu, v Česku už nezažijete. Někde se ale pokusili skutečné fárání nahradit iluzí.

Takovou atrakci má například Hornické muzeum, které stojí na jihovýchodním úpatí vrchu Landek na místě bývalého černouhelného dolu Anselm, nejstaršího hlubinného dolu v Ostravě.
 

Fárání v Ostravě

Sfárání do dolu Anselm bylo možné i v minulých letech, ale po unikátní proměně atrakce nabízí skutečný pocit jako při fárání na činném dole. Výsledkem je téměř dokonalá zvuková simulace s dalšími efekty, kdy uslyšíte zvuky techniky i hlasy havířů, ucítíte vibrace klece v těžní jámě, zvuk ventilátoru i proudění vzduchu, vháněného do dolu. Při návštěvě přírodního a hornického muzea Landek Park v Ostravě se z vás skutečně na pár minut stanou dávní horníci. Ti ale na rozdíl od vás měli pod nohama skutečně šachty, jejichž průměrná hloubka se pohybovala kolem jednoho kilometru.

Vy budete jako v bavlnce: po zaznění signálu se v kleci ztlumí světla, důl Anselm se ponoří do tmy a v podlaze těžní klece se rozsvítí dva monitory, v nichž uvidíte nafilmovanou jízdu do skutečné těžní jámy. Pocit, že jste se ocitli hluboko v dole, umocní po výstupu z těžní klece zvuky autentického rubání a sbíjecích kladiv, narážení důlních vozíků nebo zvuky posunovačů. Techniku doplňují hlasy horníků, kteří se spolu baví a pokřikují na sebe. Zkrátka skutečnější už fárání skutečně být nemůže – a to i přesto, že budete jen pár metrů pod povrchem.

Minulou sezónu zde byla otevřena nová expozice o údělu více než stovky koní, kteří především v druhé polovině 19. století pracovali nejen v ostravských dolech. Expozice je umístěna v historické štole Albert a je součástí důlní expozice (fárání do dolu).
 

Fárání v Příbrami

Fárání v autentickém prostředí starých dolů zažijete i v Hornickém muzeu Příbrami, ale z několika nabízených okruhů si musíte vybrat areál dolu Anna. Čeká vás prohlídka cáchovny s expozicí o hutnictví a úpravnictví, strojovna s parním těžním strojem a jízda důlním vláčkem 260 metrů dlouhou Prokopskou štolou, která míří k ústí 1 600 metrů hluboké šachtě Prokop z roku 1832, nejhlubší v revíru na Březových Horách a jedné z nejhlubších ve střední Evropě.

důl příbramTeprve pak dojde na další část prohlídky, kdy sfáráte speciálním výtahem do podzemí, přímo do takzvaného Wasserlaufu, vodního patra. To vznikalo postupně od 16. do 19. století jako součást vodního systému, který poháněl technická zařízení. Podíváte se i do 750 metrů dlouhé podzemní chodby, kterou protéká voda (vy půjdete po vyvýšených kovových roštech), a nakonec vás 156 schodů vyvede zpět na denní světlo. Prohlídka tím ale nekončí, má ještě třetí část, a i ta je spojená s fáráním. Cílem je unikátní komora vodního kola, které v 19. století pohánělo těžní stroje a z něhož se dochovalo cenné torzo hřídele. Trasa není dlouhá, měří asi 100 metrů, ale čeká vás dalších 60 schodů. Už z výčtu je zřejmé, že pro tento okruh je nutná dobrá fyzička!
 

Fárání pod Krušnými horami

Fárání zažijete i v Podkrušnohorském technickém muzeu, které vzniklo v reálném hnědouhelném hlubinném dole Julius III mezi Mostem a Litvínovem. Zajímavost? Uhlí se tu těžilo nepřetržitě téměř 120 let a v 90. let 20. století nebyl důl uzavřen kvůli útlumu těžby, ale jednoduše proto, že už nebylo co těžit: Julius III byl vyuhlen a zkrátka dosloužil.

Venku si prohlédnete dochované těžní zařízení, důlní techniku, lokomotivy a vozíky i těžní věž, v interiérech na vás čeká původní těžní stroj nebo model šachty a dělnické kolonie dolu Humboldt II. v Dolním Jiřetíně.

krušnohorské muzeumVelkou atrakcí je uhelná štola s množstvím techniky, dopravních zařízení a přístrojů z okolních dolů. Jde sice o štolu ukázkovou, která vznikla v jedné z budov, ovšem věrohodnost je dokonalá. Aby byly vaše zážitky ještě skutečnější, doplňuje prohlídku simulované fárání včetně zvuků. Navíc se prý správná štola pozná i podle toho, že v ní bydlí permoník; a věřte, že tady budete rozhodně ve správné štole.

V roce 2021 byla v muzeu otevřena nová atrakce havířská lokomotiva s vagóny, která jezdí na stropní kolejnici v uměle vytvořeném tunelu. Tady si budete připadat opravdu jako v hlubinné šachtě. Dráha je dlouhá 300 metrů a vznikla svépomocí na venkovním prostranství muzea. Vlak uveze najednou až 24 návštěvníků, kteří po výstupu procházejí dalšími výstavními prostory s ukázkami hornictví.
Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Podkrušnohorské technické muzeum aneb jak dříve žili horníci

Unikátní muzeum, nacházející se v bývalém dole v Kopistech, bylo založeno za účelem provozování jedinečného hornického skanzenu. Jak se cítili muži hluboko pod zemí? Jak se uhlí v hlubině těžilo a dosud ještě na několika málo místech těží?

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku

Čistá – Důl Jeroným na Sokolovsku

Historický důl Jeroným se nachází v okrese Sokolov, kat. území Rovná. V minulosti spadal do katastrálního území dnes již neexistujícího královského horního města Čistá.

Důlní expozice Chrustenická šachta

Důlní expozice Chrustenická šachta

Chrustenická šachta je expozice důlní techniky. Důl patřil ve své době k největším a nejvýznamnějším dolům Barrandienu (západně od Prahy). Měl 84 podzemních pater zasahujících až do hloubky 426 m, tj. 120 m pod hladinu moře. Za sto let usilovné práce se z něho vytěžilo bezmála 8 milionů tun rudy.

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Důl Michal v Ostravě-Michálkovicích

Technicky a stavebně autenticky dochovaný areál kamenouhelného dolu Michal najdete v Ostravě, v městské části Michálkovice, kde se uhlí začalo dolovat v první polovině 19. století.

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka Cestou zlatokopů – po stopách dolování zlata

Naučná stezka a cyklostezka v Petrovicích u Sušice nabízí putování po stopách středověkého dolování zlata na Klatovsku. Zhruba sedmnáctikilometrová okružní trasa šumavským předhůřím představuje rozsáhlé zbytky místních zlatých dolů.

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

Zbytky cínových dolů v Krušných horách

V okolí městečka Přebuz v Krušných horách na Karlovarsku najdete v lesích ukryté pozůstatky cínových dolů a zpracovatelských závodů z druhé světové války. Jde o volně přístupné opuštěné areály.

Štola Josef v Černé v Pošumaví

Štola Josef v Černé v Pošumaví

Projděte si nově otevřenou naučnou stezku ke štole Josef, která se nachází u obce Mokrá poblíž Černé v Pošumaví.

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku

Naučná stezka po stopách důlní činnosti na Břasku

Břasy jsou jediným místem s průmyslovou těžbou černého uhlí na povrchu v Čechách a světový unikát potom představuje jediný z povrchu odkrytý zkamenělý les z období karbonu. Tématem naučné stezky jsou četné pozůstatky důlních a průmyslových provozů v okolí Břas, Stupna, Kříš, Vranovic a Darové.

Štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou

Štola sv. Jana Evangelisty v Jiřetíně pod Jedlovou

Štola sv. Jana Evangelisty se nachází zhruba 0,5 km západním směrem od obce Jiřetín pod Jedlovou. Areál hornického muzea zahrnuje muzeum v centru obce, stříbrný důl – štolu svatého Jana Evangelisty a naučnou stezku Údolí Milířky.

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově

Naučná stezka Uranová golgota – po stopách těžby uranu v Horním Slavkově

Naučná stezka v okolí Horního Slavkova mapuje dobu padesátých let minulého století, kdy se zde těžily uranové rudy. Na celkem 13 tabulích se dozvíte o důlních dílech a dalších zajímavostech, které s těžbou uranu v Horním Slavkově souvisejí.

Cvičná štola dolu Paskov – Staříč

Cvičná štola dolu Paskov – Staříč

Podpovrchovoá výuková štola, která je dokonalou napodobeninou důlního prostředí, s venkovním skanzenem důlních vozů a lokomotiv. V chodbách jsou vybudována pracoviště pro těžbu černého uhlí jako ve skutečném dole a technická zařízení jsou předváděna v chodu.

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Důl Skalka v Mníšku pod Brdy

Železnorudný důl Skalka se nachází v Mníšku pod Brdy, asi 20 kilometrů jihozápadně od Prahy. V poměrně rozsáhlých prostorách bývalého dolu objevíte Muzeum hornické historie a těžby železné rudy. Komentované prohlídky dolu jsou možné po předchozím objednání.

Hornický dům v Sokolově

Hornický dům v Sokolově

Hornický dům, který je v současné době sídlem Městského domu kultury, byl postaven v letech 1923 – 1924 podle návrhu architekta Rudolfa Welse. V průčelí budovy je zasazen monumentální reliéf pojmenovaný Jeden den ze života horníka z roku 1923 od karlovarského sochaře Wilhelma Srba-Schossbauera.

Historie psaná uhlím – expozice historie Havířova

Historie psaná uhlím – expozice historie Havířova

Expozici pod názvem Historie psaná uhlím ve Společenském domě Reneta v Havířově tvoří mapy, fotografie k symbolům města, fotografie osobností města, fotografie ze života horníků, model těžní věže a další zajímavosti.

Další aktuality

17.9.
2021
Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Zážitky
15.9.
2021
Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Severní Morava a Slezsko | Letní sporty
14.9.
2021
Garden Food Festival se letos koná v Ostravě

Garden Food Festival se letos koná v Ostravě

Severní Morava a Slezsko | Gurmánská turistika
12.9.
2021
Vydejte se do bylinných lázniček v Komorní Lhotce za harmonií těla i duše

Vydejte se do bylinných lázniček v Komorní Lhotce za harmonií těla i duše

Severní Morava a Slezsko | Lázně a wellness