Úvod > Aktuality > Stezka podél Úpy v Babiččině údolí je již opět přístupná
Stezka podél Úpy v Babiččině údolí je již opět přístupná
"> "> "> "> ">
Letní sporty

Stezka podél Úpy v Babiččině údolí je již opět přístupná

  • Vydáno17. června 2021
Babiččino údolí nejsou jen romantické chaloupky v čele se Starým Bělidlem a Rudrovým mlýnem. Velmi oblíbená je zde červeně značená stezka vedoucí podél řeky Úpy z Ratibořic do Havlovic u Úpice. Trasa byla půl roku neprůchozí kvůli opravě Červeného mostu, avšak Lesy ČR stihly opravu dokončit před plánovaným termínem, aby mohla letní sezóna nerušeně začít. Pěší se tak přes Úpu zase bezpečně dostanou.
červený mostTrámový dřevěný most mezi Slatinou nad Úpou a Žernovem u České Skalice se kvůli nebezpečnému zábradlí napadenému hnilobou uzavřel loni v prosinci. Protože jde o technickou památku v chráněné krajinné oblasti, začal Lesy ČR neprodleně o nutné opravě jednat se starosty, zástupci památkové péče i ochrany přírody. Aby se stihl začátek letní turistické sezóny, nejrychlejším řešením bylo doplnění nového zábradlí, které zabrání přístupu na kraj konstrukce, a osazení zábran včetně dopravního značení. I před opravou se přes most přepravovali jen pěší a cyklisté, ti musí nyní z kola sesednout. Konstrukce mostu je tak nyní opět bezpečná.

Babiččino údolíTrasa Babiččiným údolím je velmi oblíbená. Mimo jiné tudy prochází Cesta Boženy Němcové, naučná stezka Po stopách erbu zlatého třmene, Bathildina cesta i cyklotrasa č. 4018.

Krajinu táhnoucí se od České Skalic podél řeky Úpy ze severu nazval Babiččiným údolím poprvé roku 1878 smiřický lékař a spisovatel Otakar Jedlička. V červenci roku 1952 vyhlásilo ministerstvo školství, věd a umění Ratibořice s údolím za státní krajinnou a národní rezervaci. Později byla příroda Babiččina údolí zahrnuta do chráněného území a dnes je jeho jižní část od České Skalice až ke Slatinskému mlýnu nazývána národní přírodní památkou.
 

Babiččino údolí od Havlovic do Ratibořic

Babiččino údolíPřes 11 km dlouhá cesta údolím Úpy začíná u rybníka Jindra za Havlovicemi u Úpice. Následně vede okolo hájovny U Andyho k Boušínské lávce podél řeky pod zříceninu Červená hora a ke Slatinskému mlýnu. Přes opravený Červený most se dostanete pod hrad Rýzmburk a přes Pohodelskou lávku a Bílý most pak přijdete na známá místa Babiččina údolí, když se před vámi jako první vynoři Viktorčin splav.

Staré bělidlo – dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, bylo po roce 1945 vybaveno dobovým lidovým nábytkem a zařízením ze sbírek Muzea Boženy Němcové v České Skalici. Panklovi (rodiče Boženy Němcové) zde nikdy nebydleli, ale spisovatelka tu prožila léto se svými dětmi. Nedaleko Rudrova mlýna stojí pomník Babička s dětmi. Základní kámen byl položen  v roce 1920, ke stému výročí narození Boženy Němcové. V roce 1922 bylo sousoší slavnostně odhaleno. Zhotovil ho sochař Otto Gutfreund podle návrhu architekta Pavla Janáka.
 

Zámek Ratibořice nabídne speciální prohlídky pro děti

Zámek RatibořiceJeště než dojdete k zámku, můžete se zastavit v Panském hostinci. Původní ratibořická hospoda se stala panskou teprve po roce 1858, kdy ji Dominik Celba prodal princi Jiřímu Vilémovi Schaumburg-Lippe. Dnešní úpravy i přestavba hospody pocházejí z počátku šedesátých let našeho století.

Moderní empírové zámecké sídlo poupravené v klasicistním stylu nabídne od července 2021 prohlídky pro děti s komtesou Hortenzií. Budou dostupné každý den mimo pondělí každou hodinu od 10:00 do 15:00 hodin. Vhodné jsou pro děti od 4 let. Dospělí se mohou těšit na klasické prohlídky Ratibořického zámku. Potěšit se mohou také pohledem na jezírko a na louce před zámkem nebo procházkou parkem se zděným skleníkem s bytem pro zahradníka.
Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí v Ratibořicích – na skok do románu Boženy Němcové

Babiččino údolí patří mezi nejznámější výletní místa Východních Čech. Právě sem umístila Božena Němcová děj svého díla Babička. Tady někde chodily skutečné předobrazy babičky, vévodkyně Zaháňské, Barunky a jejích sourozenců, psů Sultána a Tyrla i bláznivé Viktorky.

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Zámek Ratibořice v Babiččině údolí

Seznámit se s dobou Petra Birona, vévody Kuronského, a jeho dcery Kateřiny Vilemíny, vévodkyně Zaháňské, nejznámější postavy spojené s historií zámku v Ratibořicích, je možné nejen při prohlídce samotného zámku, ale především při návštěvě některé z akcí konaných v areálu zámku a v Babiččině údolí.

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové

Cesta Boženy Němcové je červeně značená turistická značka vedoucí z Náchoda do České Skalice a přes Červený Kostelec do Chvalkovic. Cestou pěší turisty zavede do Babiččina údolí, k Barunčině škole či do Muzea Boženy Němcové. Trasa měří 40,5 km.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav v Ratibořicích

Viktorčin splav je romantickým zákoutím, které se nachází přímo za Starým bělidlem. Místo připomíná dobovou atmosféru z doby dětství Boženy Němcové. Právě zde měla šílená Viktorka hodit své děťátko do řeky Úpy.

Rozhledna Žernov u Babiččina údolí

Rozhledna Žernov u Babiččina údolí

Rozhledna Žernov se nachází ve stejnojmenné obci mezi Českou Skalicí a Červeným Kostelcem. Je vysoká dvacet čtyři metrů a na její vyhlídkovou plošinu vede dvaadevadesát schodů. Po výstupu se otevírá jedinečný výhled na Krkonoše, Jestřebí hory, Orlické hory i Polabí.

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Rudrův mlýn a Vodní mandl v Babiččině údolí

Přibližně uprostřed cesty mezi Ratibořickým zámkem a Starým Bělidlem se nalézají dvě stavení, která jsou neodmyslitelně spjata s nejznámějším dílem Boženy Němcové – Rudrův mlýn a Vodní mandl.