Úvod > Aktuality > Univerzita Karlova slaví 670 let od svého založení a zve na mimořádné prohlídky
Univerzita Karlova slaví 670 let od svého založení a zve na mimořádné prohlídky
">
Památky

Univerzita Karlova slaví 670 let od svého založení a zve na mimořádné prohlídky

Vydáno 4. dubna 2018
Univerzita Karlova slaví 670 let od svého založení. V sobotu 7. dubna otevře své historické sídlo, Karolinum, široké veřejnosti a zájemcům o historii. K vidění budou reprezentační prostory i místa, která běžně přístupná nejsou. Těšit se můžete nejen na prohlídkovou trasu, která vás provede jednotlivými sály historického sídla, které univerzitě náleží již od roku 1383, včetně promoční Velké auly a stálé expozice Historie Univerzity Karlovy, ale i na bohatý doprovodný program.
KarolinumVstup bude ze Želené ulice č. 9 a příchozí postupně navštíví například prostory mázhauzu, Rektorský klub, stálou expozici o historii univerzity, Císařský sál, Vlastenecký sál, rektorskou nebo profesorskou šatnu či Malou nebo monumentální Velkou aulu. Prohlédnout si též bude možné jeden z vnitřních dvorů Karolina, kde byla vystavena rakev s ostatky Jana Palacha.

Karolinum aulaNa návštěvníky čeká během trasy řada zajímavostí. U vstupu je bude například vítat pedel v taláru, který je nošen při slavnostních promocích, v průběhu dne budou rovněž moci potkat Karla IV. s chotí. Vystavené exponáty jsou doplněny o vysvětlivky a fotografie dostupné přes QR kódy. V místnostech Karolina budou po celou sobotu přítomni pracovníci Ústavu dějin a Archivu UK k zodpovězení dotazů, instalovány jsou panely s informacemi a fotografiemi z významných roků 1848, 1948 a 1968. Pro děti je připravena vědomostní soutěž o ceny.
 
Vystaveny budou univerzitní insignie, zvědavé otázky budou zodpovídat pracovníci Ústavu dějin. Připraven je program pro velké i malé návštěvníky a jako narozeninový dárek obdrží každý 670. návštěvník malou pozornost a speciální prohlídku do běžně nepřístupných prostor.
Praha – Staré Město

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze

Expozice historie Univerzity Karlovy v Praze

U příležitosti 667. výročí založení univerzity byla znovu otevřena stálá výstava ve sklepních prostorách Karolina. V expozici je možné si prohlédnout listiny vztahující se k založení univerzity či kopie univerzitní pečeti a žezla.

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum – historické sídlo Univerzity Karlovy v Praze

Karolinum je národní kulturní památkou, symbolem Univerzity Karlovy. Od 14. století se zde nacházelo sídlo nejstaršího domu pražské univerzity – Karlovy neboli Veliké koleje (Collegium Caroli), kterou založil Karel IV. pro dvanáct mistrů pražského vysokého učení.