Úvod > Aktuality > V Beskydech a Javornících konečně napadl sníh – vyrazte do přírody s běžkami
V Beskydech a Javornících konečně napadl sníh - vyrazte do přírody s běžkami
"> "> "> "> ">
Zimní sporty

V Beskydech a Javornících konečně napadl sníh – vyrazte do přírody s běžkami

Vydáno 17. ledna 2021
Východní Morava je aktuálně zasypána sněhem! Lyžařské areály jsou sice z rozhodnutí vlády uzavřeny, ale pro milovníky bílé stopy se nabízí řada míst, kde je možno upevňovat zdraví a imunitu pohybem na čerstvém vzduchu. Individuálně můžete vyrazit do přírody a prošlápnout si vlastní trasu ve většině lokalit s nadmořskou výškou nad 350 metrů. Přinášíme několik tipů na upravené, resp. prošlápnuté trasy.
Běžky KarloviceUpravené běžecké trasy jsou k dispozici například ve Velkých Karlovicích na Valašsku. Okruhy jsou upraveny v údolí Léskové, vydat se můžete také na hřeben Vsetínských Beskyd. Parkovací místa jsou  dispozici u hotelu Galik a nedaleko Skiareálu Razula, kde je možné na vlastní riziko sáňkovat na zasněžených sjezdovkách. O víkendu zde bude otevřeno výdejní okénko půjčovny sportovního vybavení (běžky, skialpy, sněžnice) na parkovišti u sjezdovky Razula. Občerstvení s sebou pořídíte ve výdejních okýnek u sjezdovek Horal a Razula.  Stav upravovaných běžeckých tras ve Velkých Karlovicích sledujte na webu obce Velké Karlovice.  

Běžky JavorníkyBěžkařské trasy jsou upraveny v okolí horské chaty Vsacký Cáb, která leží na hřebenu Vsetínských Beskyd v nadmořské výšce 821 m. Po příjezdové cestě od Dušné je možno použít lyžařskou techniku bruslení. I na Vsackém Cábu je otevřeno výdejní okénko s občerstvením.

Hřeben Javorníků má bohatou sněhovou nadílku, strojově se upravuje trasa z Kohútky na Kasárna. Pro výjezd na parkoviště na Kohútce nezapomeňte na zimní výbavu. Horská chata Kohútka má denně od 10 do 17 hodin otevřeno „Kohútí okénko“ s občerstvením.

Běžkařské trasy jsou také na Pustevnách, které se ale v poslední době potýkají s velkým návštěvnickým zájmem. Je zde potřeba počítat s možnými dopravními komplikacemi.
 

Běžkování na Zlínsku a v Bílých Karpatech

běžky slavičínPohyb v zasněžené krajině je možný také ve Slavičíně na Zlínsku. Město zde připravilo a strojově upravilo na 10 km tras pro běžkaře. Jednak okruh nad sídlištěm Vlára směrem k Hájenkám, dále Velký okruh severně od města směrem na Lipovou a také Zámecký okruh přímo v centru města s kulisou krásného zámku Wichterle. Pro přespolní návštěvníky je zde i parkoviště v těsné blízkosti parku. Stačí u auta nazout běžky a vyrazit.

Bílých Karpatech hlásí „skalní“ běžkaři projetou stopu z Kamenné boudy na Velkou Javořinu. Možné místo pro parkování je Javořina – rozcestí bus. Ke Kamenné boudě lze autem dojet s opatrností a se zimní výbavou (silnice není v zimě udržována, doporučeny sněhové řetězy).
 

Běžky v Hostýnských vrších a ve Chřibech

Hostýnské vrchyIdeální sněhové podmínky pro běžkaře jsou v těchto dnech v Hostýnských vrších, některé úseky hřebenové trasy jsou ovlivněny těžbou dřeva. Doporučujeme například trasu Troják – Bludný.

První běžkaři již projeli také trasu BunčBrdo – Vlčák ve Chřibech. Dílčí problémy působí vyjeté koleje od aut a větvičky.
Ski areál Razula zve na svah sáňkaře i běžkaře

Ski areál Razula zve na svah sáňkaře i běžkaře

Ve Ski areálu Razula ve Velkých Karlovicích přibylo za posledních několik dnů až 40 centimetrů čerstvého sněhu. Ačkoli vleky nesmí být v provozu, lidé areál mohou navštívit a využít sjezdovky k sáňkování a bobování. Razula je také výchozím bodem pro vycházky na běžkách. Běžkaři si zde užijí jízdu v čerstvém sněhu.

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská lyžařská magistrála

Beskydská magistrála představuje unikátní síť upravovaných běžeckých tras v Beskydech. Propojeny jsou zde upravované trasy o délce 300 km v 9 lokalitách po celých Beskydech, které se dají využít i mimo zimní sezonu.

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina – nejvyšší vrchol Bílých Karpat

Velká Javořina leží v Bílých Karpatech na moravsko-slovenském pomezí nedaleko obce Strání. Se svými 970 m n. m. je zároveň nejvyšší horou tohoto pohoří. Vrcholem hory prochází hranice České republiky se Slovenskem.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Beskydy na běžkách: Z Pusteven na Horní Bečvu přes Martiňák

Beskydy na běžkách: Z Pusteven na Horní Bečvu přes Martiňák

Pustevny nabízejí vyznavačům běžeckého lyžování mnoho možností. Krásná a nenáročná trasa odtud vede směrem k turistické chatě Martiňák, odkud můžete pokračovat již poněkud náročnějším terénem na Horní Bečvu, Bumbálku, do Bílé nebo do Starých Hamrů.

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Hřebenovka Javorníků na běžkách: Kohútka – Kasárna

Mezinárodní hřebenovka Javorníků Kohútka – Kasárna je díky své výšce nejkrásnější hřebenovou trasou na česko-slovenském pomezí. Trasa je vedena podél česko-slovenské hranice a nabízí nádherné výhledy na okolní hory a malebná údolí.

Hostýnská magistrála – pěšky, na kole či na běžkách

Hostýnská magistrála – pěšky, na kole či na běžkách

Páteřní trasa magistrály dlouhá 19 km začíná na Hostýně a končí v Loučce v místě zvaném Lazy.Běžkaři, pěší turisté i cyklisté se tak dostanou na mnoho zajímavých míst. Na páteřní trasu navazují odbočky k zajímavým místům.

Bílé stopy Luhačovického Zálesí

Bílé stopy Luhačovického Zálesí

Upravované běžecké stopy Luhačovského Zálesí jsou zimním rájem všech milovníků bílé stopy. Napojit se na trasy můžete hned v několika obcích regionu, a těšit se můžete na kilometry upravených stop po těch nejzajímavějších koutech Luhačovického Zálesí.

Na běžky do Vsetínských Beskyd

Na běžky do Vsetínských Beskyd

Oblast Vsetínských Beskyd (dřívě Vsetínských vrchů) je mnohem méně známá než jiná místa v Beskydech, jako jsou Pustevny, Radhošť a Lysá hora, ale v současné době je běžecky velmi atraktivní jak pro turisty, tak sportovní běžkaře.

První běžkařská trasa v Chřibech

První běžkařská trasa v Chřibech

Chřiby, jedna z nejkrásnějších přírodních oblastí, láká turisty k návštěvě také v zimě. Díky úsilí Lesů ČR totiž v tomto ojediněle půvabném místě vznikla vůbec první vyznačená lyžařská běžecká trasa.

Beskydy na běžkách – běžecké trasy Velké Karlovice

Beskydy na běžkách – běžecké trasy Velké Karlovice

Velké Karlovice přináší skvělé příležitosti pro běžkaře. Celá oblast je protkána strojově upravovanými a pečlivě značenými trasami různé délky a náročnosti, větví se do několika údolí a jen páteřní silnice „od cedule k ceduli“ měří téměř 10 kilometrů.

Horská chata na Vsackém Cábu

Horská chata na Vsackém Cábu

V centru Vsetínských vrchů najdete turistickou chatu Vsacký Cáb. Chata se nachází kousek pod vrcholem hory Cáb (841 m) v nadm. výšce asi 820 m na důležité křižovatce turistických a cykloturistických tras.

Další aktuality

2.8.
2021
Valachy Man startuje už tento pátek

Valachy Man startuje už tento pátek

Východní Morava | Letní sporty
2.8.
2021
Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

Východní Morava | Kultura