Úvod > Aktuality > V Holešově se otevřela nová expozice patrona zpovědníků Jana Sarkandera
V Holešově se otevřela nová expozice patrona zpovědníků Jana Sarkandera
"> "> "> ">
Památky

V Holešově se otevřela nová expozice patrona zpovědníků Jana Sarkandera

Vydáno 27. června 2020
Už jste slyšeli o svatém Janu Sarkanderovi? V sobotu 27. června 2020 se v Holešově otevírá nová expozice, která tohoto katolického kněze připomíná. Právě letos uplynulo celých 400 let od jeho umučení. Světec působil na konci svého života právě v Holešově, který navíc pomohl ochránit ořed barbarskými nájezdy polských kozáků.
Jan SarkanderSnad všichni si z hodin dějepisu pamatujeme rok 1620, kdy došlo k památné bitvě na Bílé Hoře, která znamenala porážku českých stavů a na dalších 300 let nadvládu Habsburků. Ve stejném roce, tedy před 400 lety, zemřel v Olomouci mučednickou smrtí katolický kněz Jan Sarkander, který byl od r. 1616 v Holešově farářem. Jan Sarkander, ač jej čtyři týdny krutě mučili, nevyzradil zpovědní tajemství a záhy po jeho smrti se jeho kult mučedníka rozšířil na Moravě, v Čechách i v Polsku.  

Jeho socha je součástí sousoší na olomouckém Sloupu Nejsvětější Trojice, což je dílo zapsané na seznamu památek UNESCO. V roce 1995 byl Jan Sarkander papežem Janem Pavlem II. svatořečen a je považován za patrona zpovědníků a zpovědního tajemství.

Expozice SarkanderV Holešovském kostele sv. Anny je nově vybudována Pamětní síň svatého Jana Sarkandera. Bude zpřístupněna od soboty 27. června 2020, takže do plánu prázdninových pobytů ji můžete zařadit. Pamětní síň je situována v prostoru kostelní oratoře, jsou zde k vidění dobové dokumenty, které se zabývaly světcovou mučednickou smrtí, obrazy a sochy a také řada dobových (barokních) liturgických předmětů, včetně vzácného relikviáře s ostatky sv. Jana Sarkandera. Kostel je přístupný s průvodcem od května do září, o sobotách a státních svátcích 10–12 a 13:30–17 hod., v neděli 13–17 hod.
 

Co dalšího navštívit v Holešově?

HolešovPár desítek metrů od kostela sv. Anny stojí objekt historické zámecké kovárny. Je v ní zřízeno Malé muzeum kovářství, každý pátek a sobotu během letních prázdnin zde probíhají ukázky práce mistra kovářského řemesla s původním historickým vybavením. A taky se zde můžete dozvědět, k čemu sloužily tajemné chodby pod městem. Jedna z nich vede i do kovárny. Příběh s ní spojený si vyslechněte při prohlídce.

Dominantním objektem historického holešovského náměstí je kostel Nanebevzetí Panny Marie. Stojí rozhodně za návštěvu. Jednak je spojen s působením sv. Jana Sarkandera a také je zde k vidění unikátní Černá kaple. Název dostala podle černého a šedého mramoru použitého k výzdobě.

holešov synagogaHolešov je celosvětově proslulý svými židovskými památkami. Zdejší barokní synagoga z 16. století má nesmírnou historickou hodnotu – je totiž jedinou zachovalou synagogou tzv. polského typu, která je charakteristická výzdobou používající květinové, ovocné či zvířecí motivy. Působil zde i židovský učenec světového významu Sabbatai ben Meir Ha-Kohen, rabín zvaný Šach. Ten je pohřben na nedalekém židovském hřbitově, založeném na počátku 17.století. Tumba rabína Šacha je jedním z 1500 náhrobků židovských obyvatel Holešova a okolí. Hřbitov tak patří mezi nejvýznamnější památky židovské kultury v ČR.
Expozice sv. Jana Sarkandra v Holešově

Expozice sv. Jana Sarkandra v Holešově

V bývalé oratoři kostela sv. Anny v Holešově naleznete stálou expozici sv. Jana Sarkandra. Jsou zde k vidění artefakty připomínající Sarkandrovu dobu – písemnosti, obrazy a další inventář.

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Zámek v Holešově s hvězdárnou

Přijďte navštívit překrásný barokní zámek Holešov. Budete mít jedinečnou možnost prohlédnout si překrásné zrekonstruované i nezrekonstruované historické prostory zámku. Uvidíte také zámeckou hvězdárnu, ve které vás uvítá hvězdář v barokním kostýmu jako průvodce, je zde také studovna.

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga v Holešově

Šachova synagoga ze 16. století patří mezi nejvýznamnější památky nejen v Holešově a okolí, ale také v celé České republice. Jelikož je tato synagoga dnes už jedinou synagogou tzv. polského typu, která se takto v originále zachovala až dodnes, bývá označována dokonce jako světový unikát.

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově

Židovský hřbitov v Holešově má zřejmě svůj původ již ve 2. polovině 15. století. Nejstarší dochovaný identifikovaný náhrobek je přitom z roku 1646. Nynější židovský hřbitov se rozprostírá na původním pohřebišti.

Holešovský quest Po stopách předků – netradiční putování po památkách v Holešově

Holešovský quest Po stopách předků – netradiční putování po památkách v Holešově

Zahrajte si zábavnou hru "Po stopách předků", která vás netradiční formou provede po holešovských památkách. Hrát může úplně každý, tak neváhejte a pojďte se pobavit s rodinou či přáteli!

Černá kaple v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově

Černá kaple v kostele Nanebevzetí Panny Marie v Holešově

Unikátní Černá kaple v Chrámu Nanebevzetí Panny Marie byla postavena nad hrobkou rodu Rottalů a patří k nejvýznamnějším holešovským kulturním památkám. Černou se nazývá proto, že tato barva v kontrastech převládá při výzdobě, jež je kombinací imitovaného černého a šedého mramoru stěn.

Další aktuality

2.8.
2021
Valachy Man startuje už tento pátek

Valachy Man startuje už tento pátek

Východní Morava | Letní sporty
2.8.
2021
Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

Letní filmová škola v Uherském Hradišti je tady!

Východní Morava | Kultura