Úvod > Aktuality > V Orlických horách pomalu končí tradiční závod psích spřežení
V Orlických horách pomalu končí tradiční závod psích spřežení
"> "> "> ">
Zimní sporty

V Orlických horách pomalu končí tradiční závod psích spřežení

Vydáno 24. ledna 2020
V Orlických horách dávejte až do sobotního dopoledne pozor. Při vašem výletu vás mohou předjet nejen ostatní běžkaři, ale také musheři, respektive celá řada musherů se psím spřežením. V Deštném se celý týden koná již dvacátý čtvrtý ročník soutěže Šediváčkův long, v sobotu 25. ledna 2020 proběhne poslední den závodu. Jedná se o nejdelší závod psích spřežení v České republice (až 300 km) a jeden z nejtěžších závodů v Evropě. Na Šediváčkův long jezdí pravidelně závodníci ze dvanácti evropských států.
Šediváčkův longV Deštném v Orlických horách se od úterý 21. ledna 2020 jede již 24. ročník extrémního závodu psích spřežení Šediváčkův long. Závod je organizován nejen pro mushery, ale také pro návštěvníky a lidi, kteří mají rádi psy, psí sport a vše, co se točí kolem přírody. Je to jedinečná možnost nahlédnout do drsného světa musherů, jejich příprav, do zákulisí, a samozřejmě vidět na vlastní oči závod, který je nejnáročnějším a nejdelším nejen v ČR, ale v celé střední Evropě.

Šediváčkův longZákladnou pro celý závod je chata Kristýna v osadě Jedlová v Deštném v Orlických horách. V jejím okolí najdete nejen start a zázemí pro návštěvníky v podobě několika stánků, ale zde se také odehrává oficiální vyhlášení závodu. Nejzajímavější je však zázemí samotných závodníků, místa, kde psi odpočívají před i po absolvování denní dávky kilometrů, tedy tzv. stake-outy. I ty si můžete prohlédnout. Prosíme vás, abyste byli během pohybu po trati a v okolí chaty Kristýna opravdu opatrní. Psí spřežení je často hodně dlouhé a bývá problém je „na místě“ zastavit. Proto je třeba dbát zvýšené opatrnosti a především uposlechnout pokynů pořadatelů, kterých se na trati vyskytuje poměrně hodně.
 

Kde uvidíte v sobotu závodníky?

bivakV sobotu 25. 1. 2020 budou startovat psí spřežení na poslední etapy závodu už v 7:00, a to od penzionu Zámeček v Pádolí v Orlických horách, kde je na pátek povinnost bivakování. Asi od 10:00 můžete čekat dojezdy spřežení na Jedlovou k hlavnímu zázemí závodů, chatě Kristýna (50.2918244N, 16.3459033E). Od 12:00 bude u chaty problíhat prezentace klubu severských psů a v 15:00 hodin budou slavnostně vyhlášeny výsledky závodu.
 

Závod se jmenuje po huskym Šediváčkovi

HuskyPřed několika lety hledala skupina nadšenců jezdících se psím spřežením v české republice oblast, která by byla svými sněhovými podmínkami, nadmořskou výškou, profilem trati i vstřícným postojem úřadů vhodná pro uspořádání závodu psích spřežení na dlouhé vzdálenosti. Ideální místo vyhovující v rámci možností všem podmínkám nalezla v Orlických horách a tak byl pokusný nultý ročník ( později přejmenován na ročník „první“ ) odstartován v únoru roku 1997.

Ještě před vlastním závodem, den před startem, utekli pořadateli Pavlu Kučerovi dva psi, z nich jeden – sibiřsky husky jménem Šedivák – byl u vzdálené vesnice zastřelen místním občanem. Navzdory tomu byl závod odstartován, ale na památku této smutné události byl závod pojmenován jednou pro vždy „Šediváčkův Long“.
Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Jiráskova horská cesta po hřebenech Orlických hor

Cesta Aloise Jiráska zpřístupňuje prakticky celý hlavní hřeben Orlických hor a dá se projít pěšky i projet na kole. Jiráskova cesta je vůbec první značenou turistickou trasou na hřebenech Orlických hor a má své významné místo v celé turistické historii tohoto krásného regionu.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory na běžkách – Orlickohorská běžkařská magistrála

Orlické hory jsou svým profilem přímo ideální pro milovníky běžek. Ti zde naleznou více než 200 kilometrů tras s různou náročností. Vyrazit mohou na mírné kopce s příjemným profilem, ale i na trasy vedoucí po hřebenech hor.