Úvod > Aktuality > V Plzni se po třech letech otevře katedrála svatého Bartoloměje – s bohatým programem a novou expozicí
V Plzni se po třech letech otevře katedrála svatého Bartoloměje - s bohatým programem a novou expozi
"> "> "> ">
Památky

V Plzni se po třech letech otevře katedrála svatého Bartoloměje – s bohatým programem a novou expozicí

Vydáno 1. června 2021
Katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží u nás bezpochyby patří k nejobdivovanějším dominantám západočeské metropole. Dlouhé tři roky však byla v rekonstrukci, která zahrnovala zevrubné restaurátorské a truhlářské práce uvnitř svatostánku. Věřícím i turistům se katedrála ve vší kráse otevře ve středu 2. června. V rámci otevření je připraven bohatý program, který potrvá až do neděle 6. června 2021. Návštěvníci se mohou těšit také na novou expozici.
Plzeňská katedrálaPlzeňská katedrála prošla od roku 2018 největší rekonstrukcí za 100 let – byly vyčištěné stěny a klenby v jižní lodi, rekonstrukcí prošly dvě kaple, vstup pod kůrem a vlastní kůr, severní loď i presbytář. Do desítek restaurátorských ateliérů putovalo odhadem kolem stovky uměleckých děl – soch a obrazů z oltářů i stěn. Velké oltáře byly opraveny na místě.

Věřící i turisté, kteří do katedrály po opravě přijdou, si určitě všimnou nového osvětlení, vyhřívaných lavic, sociálního zázemí a nově zpřístupněného podkroví. V tomto prostoru, odkud lze nahlédnout do gotického krovu, je umístěna nová expozice o historii katedrály a historii zvonů. Také interiérové zdi, malby, obrazy i sochy jsou výrazně čistší, jasnější a zářivější. Dosud byly některé obrazy téměř čitelné, například barokní obraz svaté Anny byl tak tmavý, že nebyl vidět ani podpis umělce. Při práci na kůru se zase pod podlahou objevily zbytky vzácných monumentálních renesančních maleb z 16. století. Restaurováním prošla i jedna z nejcennějších gotických madon v České republice – Plzeňská madona, vyrobená zřejmě před rokem 1384.
 

Slavnostní otevření katedrály: program od středy do neděle

plzeň katedrálaSlavnostní otevření katedrály odstartuje ve středu 2. června výstavou Srdce města, srdce diecéze v 11 hodin na náměstí. Pak se otevře nová expozice v podkroví. Plzeňská filharmonie uvede od 18 hodin slavnostní koncert, na němž mimo jiné zazní Korunovační intrády Jiřího Ignáce Linka nebo Te Deum Antonína Dvořáka.

Ve čtvrtek 3. června a v pátek 4. června bude katedrála otevřena poprvé pro veřejnost. Od 10 do 18 hodin si ji každý bude moci sám projít. Za zvýhodněné vstupné bude možné navštívit věž a expozici, která vzniká v monumentálních nově zpřístupněných krovech.
 
Katedrála BartolomějeV sobotu 5. června se uskuteční diecézní pouť, odpolední mši svatou bude celebrovat pomocný pražský biskup Václav Malý, který v Plzni prožil začátky svého kněžství jako kaplan. Vzhledem k opatřením se budou moci pouti zúčastnit pouze zástupci z jednotlivých 66 farností na území plzeňské diecéze. Na pouť naváže od 17 hodin koncert s názvem 3 varhaníci a 4000 píšťal, na němž zahrají varhaníci tří katedrál: Aleš Nosek z katedrály sv. Bartoloměje, Josef Kšica z katedrály sv. VítaPraze a Franz Josef Stoiber z katedrály sv. Petra z Regensburgu. Koncert zahájí plzeňský primátor Martin Baxa a plzeňský biskup Tomáš Holub, který požehná nové katedrální varhany.
 
katedrála artolomějeVyvrcholením programu bude v neděli 6. června charitativní koncert Opera v katedrále, který připravuje ženský sbor Divadla J. K. Tyla, jeho hosté a katedrální regenschori Aleš Nosek. Koncert začíná v 18 hodin. Zazní na něm mimo jiné duchovní zpěvy Antonína Dvořáka i vrcholný cyklus Zdeňka Lukáše Lucerna Domini. Dopoledne, od 10 hodin proběhne v katedrále slavnostní mše, celebrovat ji bude plzeňský biskup Tomáš Holub.
 

Nová expozice a prohlídky s průvodci

kostel bartolomějeMěsto Plzeň bude v nově otevřené katedrále zajišťovat několikrát týdně komentované prohlídky nové expozice v podkroví kostela spojené s výstupem na věž a prohlídky interiéru katedrály. Vstupenky na všechny prohlídky je možné zakoupit online prostřednictvím Plzeňské vstupenky či osobně v Turistickém informačním centru vedle radnice.

Návštěvníci se v katedrály dostanou do dosud nepřístupných půdních prostor, kde je nyní nainstalována nová expozice. Informační panely prozradí zajímavosti z historie této gotické perly i ze současnosti a náročné rekonstrukce. Poprvé bude možné zhlédnout katedrální podkroví s jedinečným gotickým krovem, který má jen málo srovnání v celé střední Evropě. Jedná se o obrovský prostor plný dřevěných trámů, arkád i zákoutí. Půda se nachází nad chrámovou lodí. Je zhruba 11 metrů vysoká a dalších 12 metrů je ke hřebeni krovu. Nově zde objevíte expozici na téma katedrály a jejího vývoje nebo věže a zvonů, které byly pořízené před dvěma lety. Dozvíte se také, jaká je jejich historie a jak jsou těžké.

Celý červen bude na plzeňském náměstí Republiky nainstalována výstava s názvem Srdce města, srdce diecéze mapující historii i současnost katedrály.
Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.