!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > V Zoo Ostrava již kvetou jarní cibuloviny - vonné květy jara
V Zoo Ostrava již kvetou jarní cibuloviny - vonné květy jara
"> "> ">
Příroda

V Zoo Ostrava již kvetou jarní cibuloviny - vonné květy jara

Vydáno 7. dubna 2021
Přestože je letošní jaro velmi proměnlivé a mnohde ještě napadla sněhová nadílka, v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava už vykvetly tradiční jarní cibuloviny, jako jsou narcisy, hyacinty či krokusy. Vykvétají ale také některé vyšší keře či stromy, mezi něž patří i zimolez Standishův neboli zimolez zimní. Tento hustý keř s jemně voňavými květy pochází z Číny a do světa se rozšířil v roce 1845.
zimolezZimolez zimní roste v Zoo Ostrava jako poloopadavý nebo stálezelený vzpřímený keř do výšky až 2,5 m. Větve jsou štětinatě ochlupené. Listy tohoto keře jsou dlouhé 4–10 cm, mají vejčitě podlouhlý až vejčitě kopinatý tvar, jsou štětinatě brvité a štíhle zašpičatělé. Řapíky jsou dlouhé 3 mm.

Kvete pyskatými bíložlutými a krátce trubkovitými aromatickými květy. Plodem je červená eliptická až srdčitá bobule na 1 cm dlouhé stopce. Jde tedy o rostlinu, která v tomto časném jarním období nabízí hmyzu pyl a nektar a na podzim pak plody volně žijícím ptákům. Ve svých hustě rostlých větvích jim také poskytuje úkryt a místo hnízdění.
 
I když se jedná o stálezelenou dřevinu, v chladnějším podnebí může dojít ke ztrátě části listů. Zimolez má rád půdy dobře zásobené vodou, neutrální až vápenité, lehčí organicky bohaté a s dobrou drenáží. Existují vnitrodruhové taxony například „Budapest“ s růžovobílými květy.
Rododendrony v Zoo Ostrava

Rododendrony v Zoo Ostrava

V areálu ostravské zoo roste téměř 6000 exemplářů rododendronů a azalek, což je nejvíce u nás i na Slovensku. Najdete zde asi 250 druhů a kultivarů. Největší koncentrace je v Rododendron parku u expozice Čitván.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.