!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ve Štramberku se otevřelo nové Muzeum Šipka
Ve Štramberku se otevřelo nové Muzeum Šipka
"> "> "> ">
Kultura

Ve Štramberku se otevřelo nové Muzeum Šipka

Vydáno 8. června 2020
Od června otevřelo ve Štramberku svou novou pobočku Muzeum Novojičínska. Expozice archeologie a geologie dostala název Muzeum Šipka a nachází se v objektu bývalých Masných krámů nedaleko náměstí.
Muzeum Šipka ve ŠtramberkuMuzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel. Expozice je pojata netradičně, scénicky. Přímo v nástupním prostoru bude inscenovaná malá jeskyně (zmenšený model Šipky). Autor expozice Tomáš Skalík uvádí, že procházka replikou jeskyně je téměř k nerozeznání od návštěvy skutečné Šipky na protějším kopci. Jako materiál posloužil umělý vápenec. Součástí expozice jsou samozřejmě i exponáty, jež se přímo k světoznámé jeskyni vážou.

jeskyně šipkaVelký prostor v patře se proměnil v metodické centrum s kapacitou až pro padesát osob, které slouží nejen k muzejním účelům, ale také pro pořádání nejrůznějších akcí, výstav, tematických přednášek či workshopů pro školy.

Muzeum je nyní otevřeno od úterý do neděle od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné pro dospělé je za 50 Kč, senioři a děti mají vtsup za 30 Kč.
Muzeum Šipka ve Štramberku - expozice archeologie a geologie

Muzeum Šipka ve Štramberku - expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Jeskyně Šipka - nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

Jeskyně Šipka - nejstarší pozůstatky neandrtálského člověka v České republice

V roce 1880 nalezl archeolog K. J. Maška ve vchodu do chodby nazývané Jezevčí ohniště vůbec první kosterní pozůstatky neandrtálského dítěte na světě. Objevena byla 26. srpna téměř na dně jeskyně, ve skalním výklenku v nejstarší kulturní vrstvě, na okraji ohniště.

Jeskyně Šipka - místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Jeskyně Šipka - místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.