!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Ve Studénce se po dlouhé rekonstrukci otevřel zámek Nová Horka
Ve Studénce se po dlouhé rekonstrukci otevřel zámek Nová Horka
"> "> ">
Památky

Ve Studénce se po dlouhé rekonstrukci otevřel zámek Nová Horka

Vydáno 29. září 2020
Malá Vídeň - tak se pro bohatý kulturní život přezdívalo dnes málo známému zámku Nová Horka nedaleko Studénky v Moravskoslezském kraji. Dlouhá léta byl využíván jako sociální ústav, až v roce 2016 jej do své správy převzalo krajské Muzeum Novojičínska, které památku důkladně zrekonstruovalo a nyní zámek po zevrubné rekonstrukci vůbec poprvé otevírá turistům. Expozice milovníkům zámeckých interiérů ukáže kapli, sala terrenu nebo knihovnu.
zámek Nová HorkaZámek Nová Horka u Studénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Do roku 1945 patřil k sídlům rodu Vetterů von der Lilie, od roku 1948 až do roku 2016 sloužil potřebám sociálního ústavu, poté se dostal do správy Muzea Novojičínska. Barokní zámek nechal v roce 1742 postavit Karel Josef Vetter. Prošel rokokovou úpravou koncem 18. století a po požáru roku 1856 ještě úpravou do dnešní podoby v duchu novogotiky. Dnešní vzhled zámku je z poslední přestavby z poloviny 19. stol. Jedná se převážně o jednopatrovou členitou, trojkřídlou budovu s krátkými bočními křídly.

Od roku 2016 až do září 2020 probíhala na zámku zevrubná rekonstrukce. Renovovány byly veškeré podlahové krytiny, dřevěné obložení, rekonstruovány byly výmalby chodby a pokojů. Restaurátoři na zámku odvedli na kamenosochařských a truhlářských prvcích obdivuhodný kus práce. Muzeum také ve spolupráci s rodinnými příslušníky původních majitelů zámku z hraběcího rodu Vetterů z Lilie realizovalo návrat některých částí původního interiéru.
 

Kam zavede návštěvníky prohlídkový okruh

zámek Nová HorkaProhlídkový okruh ukáže návštěvníkům v podstatě celé přízemí. Podíváte se do zámecké knihovny, kde je instalován původní fond zámecké knihovny Nová Horka. Je to fond, který čítá staré tisky zhruba od první čtvrtiny 16. století až do 20. století. Můžete se těšit také na prohlídku sala terreny, původního zahradního sálu.

Hned vedle sala terreny je instalována interaktivní expozice věnovaná nedaleké přírodní památce Kotvice. V zámecké kapli uvidíte mimo jiné původní oltář z druhé poloviny 19. století, jenž byl pro novohoreckou kapli vyroben po požáru zámku v roce 1857, který schvátil její původní barokní mobiliář. Kromě toho muzeum nechalo zrestaurovat a doplnilo tam z vlastních sbírek oltář z kaple zámku v Odrách, který taktéž vyhořel a dnes již neexistuje.

V září a říjnu je zámek otevřen denně mimo pondělí od 09:00 do 17:00, vstupné je zdarma. Od listopadu do března jsou pak návštěvy možné na objednání.
Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka

Zámek Nová Horka u Studénky představuje veřejnosti poměrně málo známý zámek Moravskoslezského kraje. Až do nedávna sloužil potřebám sociálního ústavu, v minulosti však byl pro svůj bohatý kulturní život nazýván "malou Vídní".

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska na zámku Žerotínů v Novém Jičíně

Muzeum Novojičínska má stálou expozici v žerotínském zámku zaměřenou na historii Nového Jičína a výrobu klobouků. Dále spravuje několik dalších muzeí a historických památek, pořádá výstavy i různé kulturní akce.

Naučná stezka Kotvice

Naučná stezka Kotvice

Meandry řeky Odry, rybniční soustava, lužní lesy, skvosty přírody a scenérie každodenního přírodního koloběhu. To vše nabízí naučná stezka Kotvice, která se rozprostírá mezi Novou Horkou a Studénkou.

Zámek Studénka - Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce

Zámek Studénka - Vagonářské muzeum na zámku ve Studénce

Zámek Studénka stojí ve stejnojmenném městě v okresu Nový Jičín. Barokní budova zámku je dnes využívána ke kulturním i komerčním účelům. Nachází se zde např. stylová obřadní síň, knihovna, učebna základní umělecké školy a především unikátní Vagonářské muzeum.