Úvod > Aktuality > O Zlatou pivní pečeť se utká přes 270 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů světa
O Zlatou pivní pečeť se utká přes 270 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů
"> "> "> "> ">
Gurmánská turistika

O Zlatou pivní pečeť se utká přes 270 pivovarů, návštěvníci ochutnají zajímavá piva z různých koutů světa

  • Vydáno19. září 2021
JIž 31. Mezinárodní festival piva se proběhne v areálu Výstaviště České Budějovice – odborné degustace 20. – 24. září 2021 v pavilonu R2 a R1 a veřejná část 24. a 25. září 2021 v Pivovarské zahradě a na venkovních výstavních plochách. Ocenění Zlatá pivní pečeť, udělovaná v rámci pivovarnické přehlíky International Beer Festival Budweis, je nejprestižnější pivovarnickou cenou v České republice. Vděčí za to jak dlouholeté tradici, tak zejména zájmu samotných pivovarů, domácích i zahraničních. V letošním roce se účastní soutěží 271 pivovarů z 24 zemí celého světa. Ve 35 pivovarnických kategoriích soutěží 1409 jejich výrobků. Expertní degustace se uskutečňují za účasti odborníků v oblasti pivovarnictví, potravinářství a certifikace kvality.
Dvoudenní Pivoveřejná část festivalu se uskutečnív areálu českobudějovického výstaviště. 24. a 25. září 2021 a nabídne návštěvníkům možnost ochutnat piva nejen evropských pivních velmocí, ale i piva nepříliš známá a neméně zajímavá z různých koutů světa.

Letošní 31. ročník festivalu přilákal do soutěže rekordních 1409 vzorků piva, což je nejvíce v historii celého festivalu.

pivní degustace české budějoviceZájem o účast v soutěži projevily všechny nejlepší malé pivovary z České republiky. Nepřihlásily se naopak ty tuzemské pivovary, které mají obavy, že v přísných podmínkách soutěže neobstojí. Zlatá pečeť se nedá vyhrát za peníze nebo z protekce. Letosi si nejvyšší ocenění v soutěži WORLD BEER SEAL 2020odnesl Jiří Fišer, sládek pivovaru z Vinohradského pivovaru za pivo DIPA.


Speciality pivní i lahůdky k pivu

pivo_vepřoRestaurace nabídne, na veřejné části festivalu speciální festivalový jídelníček, s řadou stylových jídel – například hovězí tatarák, marinovaná vepřová krkovička nebo vykostěné vepřové koleno. V nabídkách pivovarů bude většina oblíbených a vyhledávaných piv až po mimořádné pivní speciály nejen různých chutí, ale i barev. Všichni úspěšní výrobci představí nové druhy přichystané pro letošní nabídku. Hodnocení soutěžících pivovarů je anonymní a vícekolové a o vítězi rozhoduje například chuť piva, jeho plnost, hořkost nebo říz.

ovocné pivoPolovinu spotřeby piva v Česku tvoří tradičně ležáky, tedy piva spodně kvašená se stupňovitostí 11 – 12 %. Na druhém místě jsou pak lehčí výčepní piva. Zbývajících asi pět procent zaujímají nealko piva a různé pivní mixy a speciály, kterých se v tuzemsku ročně vypije na 430 tisíc hektolitrů. Přestože je tato kategorie piv na trhu zastoupena nejméně, velmi čile se rozvíjí a každý rok vznikají desítky nových variant ovocných mixů v nealkoholických a nízkokalorických variantách. Cílovou skupinou jsou zejména mladí lidé, zejména pak ženy.
Pivovar Grasel v Českém Rudolci

Pivovar Grasel v Českém Rudolci

První pivovar byl v Českém Rudolci již v roce 1539. Současný moderní provoz, který na tuto tradici navazuje byl otevřen v roce 2015.

Pivovar Slavoňov

Pivovar Slavoňov

Dnes zchátralá budova pivovaru z konce 17. století zabírá velkou část dvorce Slavoňov u Kovářova.

Pivovar Jílovice v jižních Čechách

Pivovar Jílovice v jižních Čechách

Minipivovar se nachází v zemědělské usedlosti v Jílovicích u Trhových Svin. Pivo se vyrábí klasickým technologickým postupem z českých surovin. Jílovický statek patří také koním, sídlí na něm jezdecký klub, který poskytuje služby všem zájemcům.

Pivovar Hluboká nad Vltavou

Pivovar Hluboká nad Vltavou

V pivovar se změnil historický sál někdejšího hotelu Obec, který vyrostl na počátku 20. století na popud Adolfa Josefa Schwarzenberga.

Minipivovar Chotoviny

Minipivovar Chotoviny

Malý pivovar vybudovaný v roce 2011 na zámku v Chotovinách nabízí tradiční světlý ležák i speciální piva včetně vídeňského.

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan

Pivovarský dvůr Lipan se nachází v obci Dražíč, nedaleko Týna nad Vltavou a Bechyně. Byl vybudován v areálu bývalého lihovaru roku 1997.

Pivovar v Bechyni

Pivovar v Bechyni

Piva se zde vaří klasickou dekokční metodou, která je typická pro česká piva. Používány jsou výhradně tradiční suroviny jako slad, vodu, chmel a ušlechtilé pivovarské kvasnice.

Rodinný pivovar Bukovar

Rodinný pivovar Bukovar

Rodinný pivovar Bukovar z Dolního Bukovska, obnovil tradici vaření piva v jižních Čechách, kde se v nedaleké obci Bzí vařilo pivo již v 18. století.

Bývalý pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Bývalý pivovar Eggenberg v Českém Krumlově

Tradice vaření piva v Českém Krumlově sahá k samým počátkům města.

Pivovar Regent v Třeboni

Pivovar Regent v Třeboni

Zajímá vás, jak se v Třeboni vaří pivo? Seznamte se s více než 600 let starou historií vaření piva v jednom z nejstarších pivovarů na světě. Rodinný pivovar Bohemia Regent a.s. pořádá exkurze, při ktrerých si můžete prohlédnout prostory, v nichž se vaří třeboňské pivo zblízka a nejen to.

Zámecký pivovar a palírna Blatná

Zámecký pivovar a palírna Blatná

První cukrovar a lihovar postavil roku 1885 baron František Hildprandt. Lihovar patří k největším výrobcům a vývozcům ovocných destilátů v ČR, obnovy se dočkal také pivovar, který v návaznosti na tradici rodiny Hildprandtů vaří vynikající blatenské pivo.

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích

Pivovar Kněžínek v Českých Budějovicích

Pivovar je součástí komplexu Rekreačního a kongresového centra Nové Dvory. Tradičním způsobem vyrábí světlý a polotmavý ležák i řadu speciálů.

Rodinný pivovar Obora

Rodinný pivovar Obora

Rodinný pivovar Obora funguje od roku 2015 na farmě rodiny Novákových v obci Obora nedaleko Želče u Tábora.

Prohlídka pivovaru Platan

Prohlídka pivovaru Platan

Výlet do Protivína můžete spojit s prohlídkou místního Pivovaru Platan. Sládci tady vaří pivo s láskou a péčí podle tradiční receptury již více než 400 let. Používají přitom křišťálově čistou vodu z hlubinných vrtů, dále kvalitní český a moravský slad a vynikající žatecký chmel.

Hostinský pivovar Glokner Svachova Lhotka – pivo jako zvon

Hostinský pivovar Glokner Svachova Lhotka – pivo jako zvon

Hostinský pivovar Glokner vznikl jako moderní sportovně relaxační komplex zahrnující golfové hřiště, wellness, hotel restauraci a samozřejmě i pivovar.

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Měšťanský pivovar Dudák Strakonice

Dudák – Měšťanský pivovar Strakonice je posledním pivovarem v České republice, který je ve vlastnictví města. Tradice vaření piva je spojená s bohatou historií Pootaví a traduje se do roku 1649.

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Pivovar Samson v Českých Budějovicích

Dlouholetá tradice vaření piva a pečlivý výběr surovin dělá ze Samsonu vyjímečný pivovar. Pivovar vaří na osm druhů piv, mezi nimiž nechybí ležáky, ovocná piva, Pito nebo speciální pivo se sníženým obsahem obsahem sacharidů.

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Pivnice Budvarka – první restaurace pivovaru Budvar v Českých Budějovicích

Zrekonstruovaná pivnice Budvarka nabízí výtečně ošetřená piva z produkce Budějovického Budvaru, tradiční českou i mezinárodní kuchyni a příjemnou obsluhu, která splní každé vaše přání. Na velké obrazovce můžete sledovat vybraná televizní sportovní utkání.

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

Návštěvnické centrum pivovaru Budvar – příběh budějovického piva nejen pro milovníky zlatého moku

V Českých Budějovicích můžete obdivovat tradiční výrobu chmelového moku pivovarníky, kteří již více než 700 let připravují pivo podle originální receptury za použití nejkvalitnějších domácích surovin. Pro milovníky Budvaru je tu návštěvnické centrum.

Další aktuality

14.10.
2021
Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Podzimní výlovy lákají nejen do jižních Čech

Jižní Čechy | Gurmánská turistika
11.10.
2021
Objevte Toulavu ze sedla kola

Objevte Toulavu ze sedla kola

Jižní Čechy | Letní sporty