Úvod > Aktuality > Vlakem nebo pěšky do neznámých míst ostravsko-karvinského revíru: akce pro šotouše
Vlakem nebo pěšky do neznámých míst ostravsko-karvinského revíru: akce pro šotouše
"> "> ">

Vlakem nebo pěšky do neznámých míst ostravsko-karvinského revíru: akce pro šotouše

Vydáno 12. listopadu 2019 Zážitky
Slezský železniční spolek láká milovníky nostalgických vlaků na dvoudenní výlet po uhelných vlečkách ostravsko-karvinského revíru. O víkendu 16. a 17. listopadu tak poznáte místa, kde se kdysi těžilo černé uhlí, a uvidíte i ta, která nejsou běžně přístupná a kde se ještě těží.
Mysleli jste si, že těžba uhlí na Ostravsku už skončila? Ba ne, nejrozsáhlejší uhelná pánev v Česku je stále ještě v provozu. Řadu běžně nepřístupných míst, kde stále probíhá těžba, uvidíte o víkendu 16. a 17. listopadu, kdy se po uhelných vlečkách Hornoslezské uhelné pánve už posedmé rozjedou báňské spěšné vlaky.
 

Cesty poddolovanou krajinou kolem šikmého kostela

Ačkoli Slezský železniční spolek myslí hlavně na rodiny s dětmi, pro které byly vlaky vždy velkým lákadlem, speciální jízdy ostravsko-karvinským černouhelným revírem jsou spíš určené pro milovníky nevšedních zážitků a poznávání industriální minulosti i současnosti slezského brownfieldu. Tentokrát se sice poprvé nepojede klasickým motoráčkem řady 810, ale soupravou s lokomotivou, ale i tak vás čeká rychlost kolem třicítky, délka kolem dvou hodin, vlečkové tratě, kam se běžné osobáky nedostanou, a odborný výklad. Dozvíte se například, o kolik metrů se vinou těžby propadlo někdejší staré karvinské nádraží.
Proč se propadlo? V ostravsko-karvinském revíru se kvůli ceně uhlí i plnění plánu nepoužívaly technologie, které by poklesu krajiny zabránily. Propadliny tu vznikají nepřetržitě dodnes, rychle se plní spodní vodou, neustále mění svůj tvar a jsou vítaným rozšířením rybářských revírů. Rekordmanem v poklesu, zapsaným dokonce do České knihy rekordů a kuriozit jako nejšikmější kostel v Česku, je kostel sv. Petra z Alkantary ve farnosti Karviná-Doly. Pokles terénu bezmála o čtyřicet metrů vydržel jen s mírným náklonem, dokonce tu pravidelně probíhají bohoslužby a můžete si domluvit prohlídku.
 

Kudy a kam?

O lístky bývá velký zájem, a tak aby se dostalo na co největší počet zájemců, budou tentokrát vypraveny čtyři vlaky. V sobotu vyjedou dva vlaky z Ostravy střed v 9 a ve 13 hodin po někdejší Báňské dráze z Ostravy přes Orlovou-Porubu do Karviné-Dolů a přes Rychvald zpět do Ostravy. Cestou vás čekají dvě fotozastávky, a to u dolu Michal v Michálkovicích a u vodní jámy Žofie v Orlové-Porubě, uvidíte i důl Zárubek nebo nový terminál na Hranečníku. Vlak se pak vrací zpět do výchozí stanice, vystoupit můžete i na hlavním nádraží a zastávce Stodolní.

Nedělní vlaky vyjedou v 9 a 13 hodin ze stanice Havířov a zamíří do Karvinské pánve k většině zbývajících a dosud činných černouhelných dolů. Fotografické zastávky jsou naplánované ve vlečkové stanici Ústřední závod Karviná u památkově chráněných a běžně nepřístupných těžních věží dolu Barbora a opět u vodní jámy Žofie. Jde o čerpací stanici, která odčerpává spodní vody z uzavřených dolů a brání tak jejich pronikání do dosud funkčních dolů. Cestou zpět do Havířova můžete vystoupit v Albrechticích u Českého Těšína.
 

Šotouši, muzea, loutková noční hlídka a výročí sametu

  • Může se stát, že zájem bude veliký a na báňské spěšné vlaky už neseženete jízdenku. Pak se připojte mezi šotouše. Ačkoli je slovník spisovné češtiny nezná, existují: jde o fandy železniční dopravy a obvykle je najdete na nádražích, podél tratí a na místech, která mají něco společného s železnicí. Jejich nezbytným doplňkem je fotoaparát a vlaky je často zajímají hlavně zvenčí. Uvidíte, kolik jich bude stát podél tratí a fotit ostošest.
  • Od 15. do 18. listopadu bude Ostrava vzpomínat na sametovou revoluci v roce 1989. Program akce SametOva!!! plný besed, přednášek, scénického čtení, výstav, workshopů, projekcí, komponovaných pořadů, divadelních představení a happeningů poběží denně od 10 do 20 hodin na Masarykově náměstí.
  • Do programu oslav se zapojí i Důl Michal: až do konce roku tu budou k vidění unikátní výstavy Velvet Underground & Několik vět, v novém roce můžete ve všedních dnech přijít na zimní prohlídky.
  • Na Slezskoostravském hradě se seznamte s letošní novinkou, Muzeem Jantarové stezky, a také si můžete prohlédnout Muzeum záhad.
  • noci z 16. na 17. listopadu prožijí ostravská divadla Noc divadel. Přijďte se podívat třeba do Divadla loutek, kde výtvarník a divadelní lektor Tomáš Volkmer povede loutkově-výtvarnou dílnu pro děti. Podíváte se také do běžně nepřístupných divadelních prostor a čeká vás krátká scénka z nočního divadelního života nazvaná Noční hlídka.
Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Mohly osiřet, ale žijí dál: průmyslové areály, z nichž se staly turistické klenoty

Znáte průmyslové areály, kde dřív visely cedule „vstup zakázán“ a dnes se proměnily v turistické atrakce? Jak moc se změnily, kdo vás jimi provede a co v nich najdete? Pojďte zjistit, jak tvrdá byla práce horníků a jak se fáralo třeba na Příbramsku, u Oslavan nebo na Ostravsku.

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Železniční muzeum moravskoslezské na nádraží Ostrava-střed

Na nádraží Ostrava-střed naleznete expozici Železničního muzea moravskoslezského, ve kterém si prohlédnete historické železničářské stejnokroje nebo artefakty z 19. století jako je skloník, originály starých dokumentů či modely vláčků.

Další aktuality

27.6.
2020
Zoo Ostrava představila nové voliéry pro sovy a orly

Zoo Ostrava představila nové voliéry pro sovy a orly

Severní Morava a Slezsko | Příroda
26.6.
2020
#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

#světovéČesko a železné ostravské Hradčany

Severní Morava a Slezsko | Památky