!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vycpaniny: největší sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity
Vycpaniny: největší sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity
">
Zážitky

Vycpaniny: největší sbírky, kuriozity a zvířecí celebrity

Vydáno 21. dubna 2018
Kuriozity, novinky i skvělé tipy na výlety s malými dětmi, to všechno jsou zoologické sbírky plné vycpaných zvířat. Jste zvědaví na dobře utajené tipy portálu Kudy z nudy? Je to například sbírka vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí na zámku Bezdružice, Noemova archa v Národním muzeu v Praze nebo vycpaný slon indický v opavském muzeu.
Bezdružický zámek kdysi patřil jednomu ze sedmadvaceti popravených českých pánů Kryštofu Harantovi z Polžic a Bezdružic, před pár lety tu bylo vystaveno sklo. Dnes křehkou krásu vystřídala krása chlupatá: soukromá sbírka desítek vycpaných a preparovaných zvířat a loveckých trofejí zahrnuje přehlídku živočichů ze všech koutů světa od lvů přes tygry, hrochy, pštrosa a krokodýla až po žirafu a několik medvědů. Otevřeno je vždy o víkendu od 11 do 15 hodin, jindy po telefonické domluvě. Vstupenka pro dospělé stojí 100 Kč, snížená 70 a 90 Kč, děti do šesti let mají vstup zdarma.
 

Velké zoologické sbírky v muzeích

O jednu z nejstarších a také nejrozsáhlejších zoologických sbírek pečuje Moravské zemské muzeum. V Brně byste ji ale hledali marně, několik tisíc vycpaných a preparovaných zvířat zaplnilo interiéry zámku Budišov na Vysočině. Otevřeno je od května do září od středy do neděle, vstupné stojí 70 a 35 Kč. Ani v Brně ale nepřijdete zkrátka, poměrně velká a hezky upravená je stálá expozice Fauna Moravy v Biskupském dvoře, upravená jako série dioramat, prostory oživují nahrávky hlasů vybraných druhů ptáků a tři velká sladkovodní akvária s druhy ryb, které obývají naše toky a vodní nádrže. Otevřeno je denně kromě pondělí a vstupné stojí 50/25 Kč.
 
Ani po dobu rekonstrukce Historické budovy Národního muzeaPraze nebudete ochuzeni o oblíbené exponáty z přírodovědecké expozice. Její roli převzala Archa Noemova, stálá výstava v Nové budově Národního muzea. Ve fascinujícím světě živočichů, kteří obývají nebo obývali naši planetu, spatříte například ledního medvěda Alíkapražské zoo anebo prase savanové, jež bylo vystaveno na africké výstavě Emila Holuba už v roce 1892. Otevřeno je celoročně a denně, vstupné stojí 100/70 Kč.
 

Na vycpaná zvířata lákají i hrady a zámky

Chcete-li vidět unikátní kolekci loveckých trofejí z Afriky i Evropy, vypravte se do Lovecko-lesnického muzea na zámku Úsov. Kousek od Mohelnice vstoupíte do fascinujícího světa exotických zvířat, která kdysi majitelé panství Lichtenštejnové ulovili na loveckých výpravách do Keni, Tanganiky, Ugandy a Somálska. Na zámku je vystavena rovněž domácí fauna s preparáty ptáků a savců, ryb, obojživelníků a plazů, nechybí ani bohatá kolekce hmyzu. Otevřeno je v hlavní sezoně denně mimo pondělí, vstupné stojí 90/45 Kč.
 
Bohaté kolekce exotických i domácích trofejí objevíte při prohlídkách zámku Konopiště. Speciální lovecká trasa vás provede chodbou s trofejemi zvířat, která ulovil arcivévoda František Ferdinand; otevřeno je v hlavní sezoně denně kromě pondělí, vstupné stojí 200/140 Kč.
 
Zajímavou výstavu můžete od začátku května do konce října 2018 vidět na zámku v Jaroměřicích nad Rokytnou. Sezonní expozice nazvaná S ozvěnou lesního rohu – ušlechtilá zábava šlechty – les a lov je k vidění na prohlídkové trase hostinskými pokoji a v zámecké kuchyni. Vedle loveckých zbraní, trofejí, obrazů, grafických listů, osobních potřeb a vybavení lovců je velkým lákadlem poslední ulovený vlk na Vysočině – respektive vlčice. Běžně je „ubytovaná“ v depozitáři zámku Náměšť nad Oslavou. U Krokočína, kde byla 28. března 1861 zastřelena, dodnes stojí obelisk, ještě zajímavější je ovšem její filmová stopa: zahrála si například ve filmové adaptaci Jirotkova Saturnina z roku 1994. Otevřeno je v hlavní sezoně denně mimo pondělí, vstupné stojí 80/60 Kč.
 

Slavné vycpaniny

I mezi vycpanými zvířaty najdete "celebrity". K nejstarším a nejváženějším patří 350 let starý kůň generalissima císařských vojsk Albrechta z Valdštejna, který pod vojevůdcem padl roku 1632 v bitvě u Lützenu. Valdštejn si jej nechal vypreparovat a převézt do svého paláce, dnes je vystaven v Muzeu Cheb. Kuriozitou je, že při posledním restaurování se přišlo na to, že ze skutečného Valdštejnova oře pochází jen část, jinak je zvíře sestaveno ze tří různých koní.
 
Podstatně mladší je plnokrevník Gradivo, umístěný v jednom ze stájových stání nedávno otevřené zámecké konírny na zámku Kačina. Narodil se v roce 1938 v Německu a patřil mezi nejúspěšnější plemeníky hřebčína v Napajedlech. Celkem dvacetkrát startoval na dostihové dráze a z toho osmkrát zvítězil.
 
Další raritu uvidíte na hradě Bítov. Jde o největší kolekci vycpaných psů v Evropě, zapsanou do Guinessovy knihy rekordů. Vznikla zásluhou posledního soukromého majitele hradu, velkoprůmyslníka barona Jiřího Haase, který si v prvních desetiletích 20. století dával vycpávat svoje milované zesnulé hafany mnoha ras, velikostí i barev. Nikde jinde také neuvidíte vycpaniny koček nebo veverek, navlečené do kostýmků a kloboučků, případně naaranžované do nejrůznějších žánrových scének. Bohužel jim není věnovaná samostatná trasa, jejich čas přichází až v závěru hlavní prohlídky.
 
Celebritou mezi vycpanými zvířaty je i poslední šumavská medvědice, zastřelená roku 1856 u Jeleních vrchů. Místem prochází Medvědí stezka a nejdete tu kamenný pomníček, vypreparované zvíře našlo svůj domov v pobočce Národního zemědělského muzea Ohrada u Hluboké nad Vltavou.
Novodobou celebritou pak je slon Calvin, který donedávna žil v ostravské zoologické zahradě. Byl utracen ze zdravotních důvodů a dnes jej můžete obdivovat ve vstupní hale Slezského zemského muzeaOpavě.

Brněnský drakK populárním vycpaninám patří také preparát krokodýla nilského (přesněji řečeno samice krokodýla) zavěšená u Staré radnice v Brně, známá jako brněnský dark. Legenda praví, že jej dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni. Pravděpodobně se jedná o nestarší vycpaný exponát ve střední Evropě. Jeho pravidelná údržba spočívá především v povrchovém čištění, konzervaci a desinfekci kůže a v drobných opravách poškozených drápů a zubů.
Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Památník Dr. Emila Holuba v Holicích

Láká vás výlet do Afriky? V Holicích uvidíte nejen pracovnu Dr. Emila Holuba včetně jeho několika osobních věcí, řádů, trofejí a darů od domorodých náčelníků, ale i expozici africké přírody včetně Viktoriiných vodopádů.

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka na Šumavě

Medvědí stezka je nejstarší naučnou stezkou na Šumavě a je spjatá s historií zastřelení posledního šumavského medvěda, ke kterému došlo 14. listopadu 1856. Vychází ze železniční stanice Ovesná a končí u zastávky Černý kříž.

Zámek Budišov - mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Zámek Budišov - mimořádná zoologická expozice Moravského zemského muzea

Tolik zvířat pohromadě už se nepodaří spatřit. Mimořádná sbírka a expozice vycpaných a preparovaných zvířat ze sbírek Moravského zemského muzea.

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Zámek Ohrada - Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v Hluboké nad Vltavou

Na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou najdete Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství, pobočku Národního zemědělského muzea. Muzeum na Ohradě patří mezi nejstarší v České republice.

Zámek Bezdružice

Zámek Bezdružice

Barokní zámek Bezdružice, viditelný ze širokého okolí, se tyčí na návrší, na západní straně náměstí ve stejnojmenné obci. Tu proslavilo jméno známého renesančního šlechtice a cestovatele - Kryštofa Haranta z Polžic a Bezdružic.

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum Velké Meziříčí

Muzeum ve Velkém Meziříčí sídlí v prostorách stejnojmenného zámku. Návštěvníci zde mohou vidět přírodovědné a historické sbírky převážně regionálního charakteru. Těšit se ale můžete i na přechodné výstavy.

Brněnský drak - symbol města Brna

Brněnský drak - symbol města Brna

Povídá se, že brněnského draka, kterého najdete zavěšeného u Staré radnice, dovezli ze svých výprav křižáci, anebo že ho pánům na radnici daroval turecký sultán. Samotní Brňané jsou přesvědčeni, že draka nikdo nepřivezl, ale že kdysi žil u řeky Svratky, kde měl svoji jeskyni.

Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy

Hrad Bítov - hrad plný překvapení a zábavy

Jedním z nejstarších a nejromantičtějších hradů na českém území je hrad Bítov. První písemné zmínky o hradu pochází z počátku 11. století. Hrad leží v malebném kaňonu tzv. Moravského Švýcarska u Vranovské přehrady, zbudované v r. 1935.

Muzeum myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích

Muzeum myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích

Náhled do života myslivců, škody, které jim působili pytláci, i někdejší vybavení příbytků lidí na vesnici, včetně historických strojů k obdělávání půdy a ke sklizni plodin - to vše najdete v Muzeu myslivců a pytláků Na Mýtince v Babicích.

Muzeum v podstávkovém domě Raspenava

Muzeum v podstávkovém domě Raspenava

V Raspenavě, v podstávkovém domě z 18. století, který je typickou ukázkou lidové architektury místního kraje se nachází muzeum tradičního života na venkově, řemesel a zemědělství. Muzejní expozice jsou umístěny v hospodářských a v podkrovních částech domu.

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Rybářské muzeum ve Vodňanech

Muzeum Střední rybářské školy ve Vodňanech má dvě části - akvária se živými rybami a vlastní historickou část, která dokumentuje vývoj jednotlivých oblastí rybářství. Návštěvníci také uvidí vodní organizmy pod mikroskopy či programy na interaktivní tabuli.

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Muzeum Šumavy Kašperské Hory

Navštívíte-li Kašperské Hory, Muzeum Šumavy si určitě nesmíte nechat ujít. Je to takové malé národní muzeum zdejšího kraje. K vidění je zde šumavské sklo, vycpaná zvířata anebo umrlčí prkna.

Zámek Úsov: lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov: lovecko-lesnické muzeum

Zámek Úsov, původně gotický hrad, patří k nejstarším hradům na Moravě z první poloviny 13. století. V zámeckých interiérech dnes sídlí lovecko-lesnické muzeum, které je ojedinělým muzeem tohoto typu ve střední Evropě, prezentující lichtenštejnské lovecké a přírodní sbírky.

Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Pachelbelův dům - krajské muzeum Cheb

Muzeum města Chebu, které patří mezi nejstarší regionální muzea v Čechách bylo otevřeno roku 1874 v bývalém Městském domě, jednom z nejstarších měšťanských domů na chebském náměstí, který bývá po nejznámějším ze svých majitelů označován také jako Pachelbelův dům.