!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka
Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka
"> "> ">
Gurmánská turistika

Vydejte se na výlov Bošileckého rybníka

Vydáno 18. listopadu 2019
V podzimních měsících jsou na Třeboňsku již tradičně největší událostí výlovy rybníků. Od pondělí 18. do středy 20. listopadu 2019 se můžete zúčastnit výlovu jednoho z nejstarších rybníků Třeboňska – Bošileckého rybníka.
bošilec výlov„Na tom Bošileckém mostku, hráli dvě panenky v kostku…“ zpívá se v lidové písničce. A právě tento rybník, známý z písně, vydá v roce 2019 opět po dvou letech své bohatství. A vy můžete být při tom - třeboňští rybáři vás na výlov zvou. Nenechte si ujít neopakovatelnou atmosféru výlovu jednoho z nejstarších jihočeských rybníků a přijeďte se podívat.

Kromě pozorování rybářů při práci vás na hrázi rybníků bude čekat občerstvení. Zvlášť bohatá nabídka rozmanitých pochoutek ze sladkovodních ryb, ale nebude chybět ani třeboňské pivo. Samozřejmostí je také prodej živých ryb.


Kdy je nejlepší k rybníku vyrazit?

KapřiZ hráze (i zmiňovaného mostku) můžete sledovat rybářské řemeslo při výlovu v praxi. Rybáři obvykle zahajují práci brzy z rána, obvykle v 7 hodin. Desítky postav v gumových pláštích a vysokých botách za ranních mlh roztáhnou sítě a vydají se do studeného bahna na tzv. první zátah. Během dne, většinou v rozmezí 10 až 13 hodin se provádí druhý zátah, záleží však na velikosti prvního zátahu, množství ryb a také na počasí.,

bošilecBošilecký rybník (200 ha) se musí nejdříve vypustit a připravit, čemuž se říká, že se rybník strojí. Vypouštění musí být pozvolné, aby ryba v klidu sešla k hrázi - lovišti, a proto doba vypouštění bývá 2 až 5 týdnů. Na Třeboňsku patří Bošilecký již tradičně mezi nejúrodnější; svým hospodářům se pravidelně odměňuje vysokými výlovy kaprů. Rybník leží za lesem ve vesnici Bošilec. Má hráz dlouhou 340 m, hlavním zdrojem vody je Dynínský potok, ale naháněn je také od rybníku Kvíčadlo, jenž má vodu z náhonu od Zlaté stoky. Nad odtokem z Bošileckého rybníka stojí slavný „bošilecký mostek“, známý z lidové písně o dvou svárlivých panenkách. Rybník je velmi starý, v písemných pramenech se uvádí rok založení 1355.