Úvod > Aktuality > Na návštěvu do minulosti láká Betlém v Hlinsku
Na návštěvu do minulosti láká Betlém v Hlinsku
"> ">

Na návštěvu do minulosti láká Betlém v Hlinsku

Vydáno 9. prosince 2019 Zážitky
Užijte si pravou vánoční atmosféru v Hlinsku, kde bude od 11. prosince 2019 až do 5. ledna 2020 otevřena oblíbená výstava betlémů. Těšit se můžete i na výrobky lidových řemeslníků. Čekají na vás vyzdobené roubenky, jejichž expozice připomenou, jak se dříve slavily svátky v zimním období. Například, jaké dárky dostávaly děti na Betlémě před 130 lety v mikulášské nadílce, jaké pohoštění se připravovalo pro přadleny nebo jak vypadala oslava Štědrého večera před 100 lety.
Ve všech roubených objektech památkové rezervace Betlém jsou připraveny ukázky tradičního vánočního pečiva, zvykoslovných předmětů a ozdob a především lidové betlémy. Obdivovat můžete také unikátní mechanický betlém od R. Frinty.

Vánoční výstava s doprovodným programem na Betlémě v Hlinsku, kterou zahájí 11. prosince potrvá do 5. ledna. V roubenkách památkové rezervace lidové architektury na Betlémě naleznete nazdobené světnice připomínající atmosféru Štědrého dne od první poloviny 19. století do počátku 20. století.

vánoce hlinskoVe dvou domcích budou vystaveny všechny betlémy ze sbírek SLS Vysočina. Každoroční pozornost právem přitahují dva největší z nich: mechanický s pohybujícími se figurkami tradičních řemeslníků a betlém pašijový. Obdivovat je budete moci i v letošním roce.

V jednom z roubených domků je umístěna i prodejna upomínkových předmětů zásobená výrobky lidových řemeslníků. Výstava bude otevřena denně, mimo pondělí, s od 8.30 do 12 a od 12.30 do 16 hodin.
Betlém vánoční 2020 – Betlém Hlinsko

16.12.
10.1.
Betlém vánoční 2020 – Betlém Hlinsko

Výstavu s názvem Betlém vánoční můžete navštívit v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku od 16. prosince do 10. ledna. Těšit se můžete na vyzdobené roubenky a betlémy lidových tvůrců.

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Expozice masopustních masek a obchůzek z Hlinecka

Stálou Expozici masopustních masek a obchůzek z Hlinecka, které jsou od roku 2010 součástí světového nehmotného kulturního dědictví UNESCO, si můžete prohlédnout v památkové rezervaci Betlém v Hlinsku, v domku číslo 362.

Výpravy do minulosti - skanzen Betlém v Hlinsku

Výpravy do minulosti - skanzen Betlém v Hlinsku

Soubor lidových staveb Vysočina připravil nově rok 2010 zajímavý program. V památkové rezervaci lidové architektury Betlém v Hlinsku je možné využít speciální nabídky určené organizovaným skupinám žáků základních škol a studentům středních škol.

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Betlém Hlinsko - památková rezervace na Vysočině

Památková rezervace Betlém v Hlinsku je jednou z expozic Souboru lidových staveb Vysočina, jediného muzea v přírodě v Pardubickém kraji. Jde o soubor roubených a zděných domků, které si tu v první polovině 18. století postavili drobní městští řemeslníci.