Úvod > Aktuality > Vystoupejte na Mattoniho rozhlednu a zažijte dobu Heinricha Mattoniho na vlastní kůži

Vystoupejte na Mattoniho rozhlednu a zažijte dobu Heinricha Mattoniho na vlastní kůži

Vydáno 26. srpna 2018 Příroda
Jednou z nejstarších rozhleden u nás je kamenná věž na vrcholu kopce Bučina. V roce 1880 ji nechat postavit podnikatel Heinrich Mattoni. Ještě do poloviny září si můžete v Mattoni Muzeu v Kyselce na vlastní kůži vyzkoušet, jak se žilo ve firmě Heinricha Mattoniho. Do 16. září je tam totiž k vidění výstava, která mapuje život a fungování ve firmě Mattoni v ½ 19. století. Stálá expozice muzea bude přístupná do konce října.
Výstava návštěvníky seznamuje se zakladatelem slavné značky i s tím, jak žili lidé, kteří ve firmě pracovali před téměř 150 lety. Ukazuje, jaké profese byly se stáčením minerální vody v polovině 19. století neodmyslitelně spojeny nebo jak probíhala přeprava lahví. Některé kostýmy a rekvizity si zahrály přímo v seriálu a jsou zapůjčeny z fundusu České televize. Oděvy majitelů firmy – Heinricha Mattoniho a jeho ženy Míny pak byly ušity podle dobových fotografií. Autorkami výstavy jsou výtvarnice Veronika Kudláčková a kostýmní výtvarnice seriálu Já, Mattoni Andrea Králová. Historické reálie dodal místní rodák -  historik Stanislav Burachovič společně s dalšími příznivci historie Mattoni.
 

Muzeum zůstane otevřené do konce října

Kdo však nestihne výstavu Ve firmě Heinricha Mattoniho, nemusí smutnit. Do konce října bude Mattoni Muzeum otevřené a návštěvníci se tak mohou seznámit se stálou expozicí, která obsahuje nespočet historických dokumentů a dobových reálií, jako jsou fotografie, certifikáty ochranných známek, obchodní korespondence, mapy, projekty realizovaných i nerealizovaných staveb či historické lahve.

Součástí muzea jsou interaktivní výstavní předměty a moderní technologie, které zpestří návštěvu muzea zejména dětem. Další zajímavostí pro děti může být i animovaný film, který vznikl z reklamního leporela firmy Mattoni z 30. let 20. století. Kdo si chce vyzkoušet, jak by mu to slušelo jako pánovi či paní Mattoni, může využít zbrusu novou fotostěnu s Heinrichem a Mínou.
 

Stezka skřítků po stopách Mattoniho

Po celý rok je přístupná naučná Mattoniho stezka „Po stopách skřítků“, která prochází místy, kterými chodil sám Mattoni a jeho rodina. Slavnostně otevřena byla letos na jaře a návštěvníky provede čtyři kilometry dlouhou trasou, jež z velké části vede po původních promenádách. Doprovází ji 16 zastávek s informačními tabulemi, které návštěvníkům poskytnou informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, jež prochází stavební obnovou. Historická data turistům představují skřítci coby součást místních legend.
 

Vyhlídka z Mattoniho rozhledny na vrchu Bučina

Mattoniho rozhlednaJedna z nejstarších rozhleden u nás je kamenná věž Bučina nad Lázněmi Kyselka, kterou nechal postavit v roce 1880 podnikatel Heinrich Mattoni.

Kamenná válcová rozhledna dosahuje celkové výšky 13 m. Na zastřešený vyhlídkový ochoz, ve výšce 10 m vede schodiště s 62 kamennými stupni. Z vyhlídkové plošiny nabízí vzrostlými stromy částečně omezený výhled do údolí řeky Ohře s obcemi Kyselka a Radošov s částí hraničního pohoří Krušné hory s Klínovcem na severním obzoru. Jihozápadním směrem lze spatřit část Doupovských hor a skalní ostroh se zříceninami hradu Andělská Hora.

Na rozhlednu vystoupáte z centra obce Kyselka kolem zchátralých lázeňských budov a Ottova pramene po červené turistické trase. Náročná procházka s velkým převýšením po kamenitých lesních cestách je dlouhá asi 1,5 kilometru. Za vysilující výšlap však budete odměněni nádherným výhledem.
Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Mattoniho rozhledna na Bučině u Kyselky

Nad Lázněmi Kyselka, v údolí Ohře pod vrcholem Bučiny v Doupovských horách se vypíná desetimetrová kamenná věž, kterou nechal postavit slavný podnikatel rodák Heinrich Mattoni roku 1880.

Kolonáda v Kyselce

Kolonáda v Kyselce

Empírovou kolonádu nechal postavil Heinrich K. Mattoni v době největšího rozmachu místních lázní.

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Mattoniho stezka Po stopách skřítků

Šestnáct zábavných a poučných zastavení čeká návštěvníky nově vybudované tříkilometrové naučné stezky v Kyselce u Karlových Varů. Mattoniho stezka “Po stopách skřítků“ poskytne návštěvníkům informace o historii Kyselky i o budovách bývalých lázní, které prochází stavební obnovou.

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád u Kyselky

Mattoniho vodopád naleznete v parku bývalých lázních Kyselka. Jedná se o umělou kaskádu, kterou si nechal za svou vilou postavit na začátku 19. století Jindřich Mattoni. Voda z Mattoniho pramene stéká vedle bývalé restaurace na začátku lázeňského areálu a odtéká pod silnicí do Ohře.

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum stáčení minerálních vod a minerálky Mattoni v Kyselce

Muzeum v Löschnerově pavilonu je věnováno především historii stáčení minerálních vod v Kyselce, která sahá až do roku 1873. Expozice muzea se soustředí především na Heinricha Mattoniho, zakladatele tradice dnešní společnosti KMV a na historii samotné značky Mattoni.

Mattoniho lázně Kyselka

Mattoniho lázně Kyselka

Kyselka leží 11 kilometrů severovýchodně od Karlových Varů v úzkém lesnatém údolí řeky Ohře v nadmořské výšce 340 metrů. První zmínku o tzv. Bukové kyselce lze nalézt ve druhém vydání balnelogického spisu Dr. W. Payera z roku 1522. Největší rozkvět zažily lázně za Heinricha Mattoniho.

Další aktuality

30.8.
2019
Netopýří noc na zámku Valeč ukáže netopýry zblízka

Netopýří noc na zámku Valeč ukáže netopýry zblízka

Západočeské lázně | Příroda
29.8.
2019
Netopýří noc láká do dolu Jeroným

Netopýří noc láká do dolu Jeroným

Západočeské lázně | Příroda
15.7.
2019
Projděte se po první radonové stezce na světě!

Projděte se po první radonové stezce na světě!

Západočeské lázně | Příroda