!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zámek Fryštát v zimě nespí
Zámek Fryštát v zimě nespí
"> "> "> ">
Památky

Zámek Fryštát v zimě nespí

Vydáno 15. ledna 2020
Zámek Fryštát v Karviné nabízí i v zimní sezóně prohlídky svých krásných interiérů. Přijít obdivovat uměleckohistorické sbírky z 16. až 20. století je možné vždy o víkendu, a to v 11:00 a 13:00 hodin. Třetí prohlídková trasa patří sbírkám Národní galerie v Praze (české výtvarné umění významných českých umělců 19. století) a je otevřena celoročně, od úterý do neděle mezi 10. a 17. hodinou.
zámek fryštátHonosný empírový zámek Fryštát v Karviné je jedinečnou památkou svého druhu a opravdovým unikátem v  regionu. Historie objektu je spjata především s jeho zakladateli, kterými byla knížecí rodina těšínských Piastovců, a s jeho posledními majiteli, hraběcím rodem Larisch-Mönnichů.Zámek vznikl přestavbou zbarokizovaného renesančního zámku. Prohlídky zahrnují tři návštěvnické okruhy. První okruh vede hlavní budovou zámku a další dva okruhy jsou vedeny vedlejší budovou – Lottyhausem.

zámek fryštátKlasické prohlídky zámkem probíhají až do 31. března o víkendech, vždy v 11:00 a ve 13:00 hodin. V uvedených časech je otevřena pouze jedna prohlídková trasa, většinou I. zámecký okruh - hlavní budova zámkem, jenž zahrnuje 18 zámeckých komnat. Určitě vás upoutá iluzivní klasicistní výzdoba stěn a stropů, která navozuje atmosféru antického Řecka a Říma. Jednotlivé místnosti nesou název podle jejich hlavní charakteristiky či určení, jako například Hudební salon, Růžový salonek, Dámský budoár, Zámecká jídelna apod. V salonech se nachází zajímavý soubor barokních rytin s loveckými motivy. K vidění je zde vídeňský a míšeňský porcelán včetně porcelánových výrobků jiných proveniencí. Vzácná malířská díla jsou doplněna významnými rodovými portréty rodiny Larisch-Mönnichů.

fryštát zámekKarvinský zámek se může pochlubit i znamenitým souborem ručně vázaných koberců francouzské výroby z 18. století. Zvlášť cenný je však knižný fond bývalé zámecké knihovny Solca. Expozice je pro zpestření doplněna dobovými oděvními doplňky. Nachází se zde i jedna z nejvýznamnějších zámeckých knihoven na území České republiky vůbec, která obsahuje také vzácné rukopisy a prvotisky. Vstupné na trasu historickými interiéry je za 60 korun pro dospělé, 40 korun zaplatí senioři, studenti a děti do 15 let. Rodinné vstupné (2 dospělí a děti do 15 let) vyjde na 120 Kč.
 

Výtvarné umění českých umělců 19. století

fryštát zámek galerieJak již bylo zmíněno, třetí prohlídková trasa se v Lottyhausu věnuje výtvarnému umění českých umělců 19. století a sbírky spravuje Národní galerie v Praze. Otevřená je celoročně, a to denně mimo pondělí od 10:00  do 17:00 hodin.

Návštěvníci zde naleznou práce představitelů rané romantické krajinomalby Antonína Mánese a Františka Xavera Procházky, dále žáků Haushoferova krajinářského ateliéru pražské Akademie Aloise Bubáka, Adolfa Kosárka a Julia Mařáka i nejvýznamnějšího zástupce francouzského plenérového realismu u nás Antonína Chittussiho. Náladovou krajinomalbu přelomu století ovlivněnou impresionismem a pointilismem reprezentují plátna Antonína Hudečka a Antonína Slavíčka. Umění portrétu je představeno vynikajícími plátny Antonína Machka, Josefa Mánese, Karla Purkyně a Jaroslava Čermáka. Žánrovou malbu zastupuje barevně brilantní studie Josefa Navrátila, druhorokokový námět Josefa Mánese, realistický pohled do interiéru Soběslava H. Pinkase a další. Vstupné pro dospělé stojí 40 Kč, senioři a studenti zaplatí 25 Kč.
Zámek Fryštát v Karviné

Zámek Fryštát v Karviné

Dominantou města Karviná je zámek Fryštát. Empírový zámek je jedinečnou památkou svého druhu v ostravském regionu a představuje opravdový unikát, který byl původně předurčen k výlučné industrializaci.

Park Boženy Němcové v Karviné

Park Boženy Němcové v Karviné

V Karviné navštivte kromě samotných památek také oblíbené místo odpočinku, dřívější anglický zámecký park s rozlohou 36 ha. Hlavní zajímavostí je hrobka hraběcího rodu Larisch-Mönnichů, který hrál nemalou roli v historii města Karviná.