Úvod > Aktuality > Znáte nové rozhledny v Orlických horách?
Znáte nové rozhledny v Orlických horách?
"> "> "> "> ">
Příroda

Znáte nové rozhledny v Orlických horách?

Vydáno 11. března 2021
V rámci projektu Hřebenovka vyrostly na hřebenech Orlických hor nové rozhledny. Tak například jednu z nich objevíte na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách, pěkná je i rozhledna na vrchu Šibeník nad Novým Hrádkem, a dále na hranici s Polskem rozhledna na Vrchmezí, ta ale patří polské straně. Mimo projektu Hřebenovka byla také nově otevřena rozhledna Žaltman v Jestřebích horách.
česko polská hřebenovkaProjekt Česko-polské Hřebenovky dosáhl v loňském roce dalšího mezníku. Podařilo se dokončit a veřejnosti zpřístupnit všechny plánované rozhledny. Turisté tak mohou navštívit nové dominanty česko-polského pohraničí.

Projekt Česko-polská Hřebenovka – východní část navazuje na předchozí česko-polské projekty, v rámci kterých již byly postaveny rozhledny Žernov, Čáp u Teplic nad Metují, Na Signálu u Horní Radechové, Eliška u pevnosti Stachelberg, vyhlídkové místo v Broumově nebo o informační centra v Broumově, ve Vrchlabí a na Kuksu.
 

Nový Hrádek – Šibeník

/aktivity/rozhledna-sibenik-u-noveho-hradkuNedaleko městyse Nový Hrádek na vrcholu Šibeník se nachází od prosince 2020 zajímavá stavba. Z tubusu původní větrné elektrárny vznikla rozhledna propojená lávkou s novým infomačním centrem v objektu bývalé trafostanice. Jedná se o unikátní využití nefunkčních objektů minulé doby pro nový účel. Pro lepší dostupnost zde bude od jara 2021 k dispozici také menší parkoviště pro deset aut.

Vystoupat na plošinu ve výšce třiceti metrů, která je přístupná veřejnosti, je sice velkou výzvou, ale odměnou vám bude krásný výhled nejen na Nový Hrádek, ale i vrcholky Orlických hor, část Polska, nádrž Rozkoš nebo i Kunětickou horuPardubic.
 

Rozhledna na Feistově kopci

rozhledna na feistově kopciNa Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách byla dokončena v dubnu 2020. Rozhledna je téměř 30 m vysoká se čtvercovým půdorysem a otevřenou osmiúhelníkovou vyhlídkovou plošinou v sedmém patře, ze které se můžete kochat výhledem na Orlické hory a Bystřické hory, Vrchmezí nebo Rozkoš. Vstup je zdarma a turniket u vstupu slouží jen pro sčítání návštěvníků. Milovníci výšek a krásných pohledů uvidí například i viadukt v Lewině Klodzkém.

A po sestoupení zpět na zem se pak mohou vydat za poznáním po naučné geologické stezce, která vznikla v roce 2014. Trasa zavede turistu na místa výskytu zvětralých žulových balvanů tvořících v této lokalitě jedinečné útvary. Zajímavosti o místní geologii a geomorfologii se návštěvník dozví z devíti informačních panelů.
 

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Na Větrné horceRozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Rozhledna Vysoká Srbská je vysoká 18 metrů a tvoří ji kostra z oceli opláštěná dřevem. Vyhlídková plošina se nachází ve výšce 16 metrů. Věž naleznete ve svahu na dohled od místního hostince. Poskytuje krásný výhled směrem k Hronovu, na Stolové hory s Borem a Hejšovinou, Javoří hory, Ostaš, Teplické skály i Krkonoše a Orlické hory.


Rozhledna na Vrchmezí

Rozhledna na VrchmezíNa Vrchmezí, nejsevernější orlickohorské tisícovce a nejvyšším vrcholu polské části Orlických hor (přes vrchol a hřeben prochází státní hranice) byla v polovině prosince 2020 zpřístupněna nová rozhledna. Rozhledna vznikla z iniciativy polské strany na polské straně vrcholu v místech zaniklého výletního hostince, vyhořelého krátce po 2. světové válce.

Jedná se o celodřevěnou stavbu (pouze základní pilíře jsou betonové a obložené kamenem). Centrální dřevěné schodiště vás zavede přes dvojici odpočinkových plošin na (střechou krytou) plošinu třetí – vyhlídkovou, ze které se před námi otevírá výhled na Orlické hory a do Polska na Bystřické a Stolové hory, oblast lázeňských měst a  Kladskou kotlinu. Rozhledna je přístupná celoročně, vstupné se na ni neplatí.
 

Rozhledna Velká Deštná

velká deštnáVelká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem. Návštěvníkům poskytuje dechberoucí výhled na Rychnovsko, polské Stolové a Bystřické hory, Králický Sněžník, Krkonoše a Ještěd.

Přibližně půl kilometru pod vrcholem u zelené turistické značky, která vede do Luisina Údolí, je malá studánka s výbornou vodou a nádherným výhledem do kraje.
 

Rozhledna Czerniec v Bystřických horách

CzerniecUprostřed polských lesů nedaleko hranice se na žluté turistické trase nachází vrchol Czerniec, který je druhým nejvyšším vrcholem Bystřických hor. Ve výšce 841 m n. m. se zde původně nacházela a díky projektu opět nachází rozhledna. Z jejího vrcholu můžete za dobré viditelnosti spatřit nejen její nebližší kolegyni na Jagodné a v údolí schovaný neratovský kostel, ale také Kralický Sněžník, Suchý vrch nebo část Orlických hor.

Dřevěná stavba je vrcholem česko-polské spolupráce. Financovaná byla polským partnerem projektu Gminou Międzylesie a dodavatelem byla naopak česká firma Tesmen z Červeného Kostelce.
 

Na Žaltman do Jestřebích hor

rozhledna ŽaltmanDeset kilometrů východně od Trutnova najdete nejvyšší vrchol Jestřebích horŽaltman. Na vrcholu této nevýrazné podélné vyvýšeniny byla roku 1967 uvedena do provozu rozhledna v podobě kovové konstrukce. Vyhlídku ve 12 metrech nad zemí postavili svépomocí členové TJ Sokol Malé Svatoňovice. Ta musela být roku 2019 rozebrána. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé.

Nahradila ji nová se čtyřmi vyhlídkovými plošinami, nejvyšší z nich je 22 metrů nad zemí, vede na ní 120 schodů. Věž na vrcholu je jednoduchou kovovou konstrukcí a má tu výhodu, že je volně přístupná. Z rozhledny je nádherný kruhový rozhled po celých Jestřebích horách. Mimo to uvidíte Broumovskou vrchovinu s Ostašem, Javořími horami i Adršpašsko – teplickými skalami, dále  Krkonoše, Rýchory, Vraní hory v Polsku, Úpicko, Hronovsko, Orlické hory, Králický Sněžník, Zvičinu, Kumburk a Trosky. Na východní straně jsou dále vidět stolové hory v sousedním Polsku – Bor a Hejšovina, na jižní straně dohlédnete za přehradu Rozkoš až do oblasti u Hradce Králové.
Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

Rozhledna na Feistově kopci v Olešnici v Orlických horách

V Olešnici v Orlických horách vznikla rozhledna na Feistově kopci. Celková její výška je 30 metrů, nadzemní část má čtvercový půdorys s osmiúhelníkovou otevřenou vyhlídkovou plošinou, nacházející se v sedmém patře.

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Rozhledna Žaltman v Jestřebích horách

Vrch Žaltman je jedním z nejznámějších míst Jestřebích hor. Na podzim 2020 byla na vrcholu (740 m) postavena nová kovová rozhledna namísto předchozí zchátralé. Vidět jsou z ní Krkonoše, Orlické hory, Trutnovsko i Adršpašské skály.

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Na Větrné horce u Vysoké Srbské

Rozhledna Vysoká Srbská neboli Na Větrné horce nedaleko Hronova, nabízí krásný rozhled do širokého okolí. Rozhledna byla postavena na jaře 2020. Stavbu nese dvanáct dřevěných sloupů, uvnitř je ocelové točité schodiště.

Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku

Rozhledna Šibeník u Nového Hrádku

Rozhlednu na vrcholu Šibeníku postavil městys Nový Hrádek, který pro jej výstavbu využil vysloužilý tubus větrné elektrárny. Návštěvnické infocentrum vybudované u rozhledny z bývalé trafostanice větrníku by mělo veřejnosti začít sloužit na jaře roku 2021.

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchol Vrchmezí v Orlických horách

Vrchmezí je výrazný vrchol (1084 m) v severní části hlavního hřebenu Orlických hor, asi 4 km jihovýchodně od Olešnice v Orlických horách. Po Velké a Malé Deštné je Vrchmezí třetí nejvyšší horou pohoří.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory – dominanta východních Čech

Orlické hory jsou horskou oblastí, která se táhne od Olešnice na severozápadě po Heřmanovice na jihovýchodě a která je proťata hlubokými údolími Divoké a Tiché Orlice. Celá oblast je protkaná hustou sítí pěších, cyklo i lyžařských tras.

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Česko-polská hřebenovka: Z Krkonoš až do Orlických hor

Hřebenovka na území Královéhradeckého kraje prochází centrální částí Krkonoš, několikrát se dostane i přes polskou část, aby se přes Adršpašské a Bromouvské stěny dostala až do Orlických hor.