Úvod > Aktuality > Znáte stezku Olšina? Provede vás šumavskými bažinami u Horní Plané
Znáte stezku Olšina? Provede vás šumavskými bažinami u Horní Plané
"> "> "> "> "> "> ">
Příroda

Znáte stezku Olšina? Provede vás šumavskými bažinami u Horní Plané

  • Vydáno10. června 2021
Naučná stezka Olšina vás provede čarokrásnou přírodou v blízkosti stejnojmenného rybníka, který se nachází mezi Lipenskou nádrží a vojenským újezdem Boletice. Chůze v rašeliništích a bažinách je nyní velmi pohodlná, a to díky novým chodníkům z akátového a jedlového dřeva, které zde byli nedávno nainstalovány. Po cestě potěší nejen děti řada interaktivních prvků.
rybník OlšinaPřes sedm kilometrů dlouhá stezka se nachází v okolí rybníka Olšina, schovaného donedávna před veřejností v rašeliništích a bažinách vojenského újezdu Boletice. Poprvé se milovníkům přírody otevřela v roce 2016 a od té doby sem chodí nejen zájemci o přírodu, skupinky pěších turistů, ale i rodiny s dětmi. Stezka vede po souši, především v mokřadech a rašeliništích, po povalových chodníčcích, které byly začátkem června zcela obměněny.

Rybník Olšina je jedním z nejvýše položených chovných rybníků v Čechách, jeho historie se datuje již do 15. století. Vodní dílo je zasazeno do ryzí šumavské přírody, která se dlouhá léta vyvíjela bez zásahů člověka. Rybník je obklopen mokřady, rašeliništi a smíšenými lesy, kudy také vede naučná stezka. Břehy Olšiny jsou domovem celé druhové palety rostlin, ptáků i dalších živočichů. To je jedním z důvodů, proč je rybník a jeho okolí začleněn do ptačí oblasti Boletice, chráněných území Natura 2000 a proč se v jeho okolí nachází zvláště chráněná území NPP Olšina.
 

Ptačí budka a hnízdo v lidské velikosti, plovoucí mola a originální "dalekohled"

stezka OlšinaBěhem cesty si turisté mohou vyzkoušet, jak dobře znají stopy zvířat, vyzkouší si pobyt v ptačí budce upravené do lidské velikosti, mohou vylézt na vyhlídku tvořenou pouze žebříkem či nahlédnout do ptačího hnízda (opět v lidské velikosti) i s ptačími (dřevěnými) vejci. Velkou atrakcí jsou dvě plovoucí mola na rybníku, most inspirovaný bobří hrází a loďka, kterou se lze přepravit na molo uprostřed rybníka. V poslední části cesty, nad rozlehlými loukami, objevíte unikátní vyhlídkomat“ – jedná se o speciálně upravenou kládu s přesným výhledem na konkrétní horu.

Cesta není vhodná pro malé děti v kočárku a na odrážedlech, turistům nedoporučujeme ani používat nordic walkingové hůlky, které rády zapadají do mezer haťových chodníků. Také si nezapomeňte vzít vhodnou obuv do mokřadů. Stezka je přístupná kdykoli zdarma.
Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Naučná stezka Olšina – stezka v ptačí oblasti Boletice

Nacházíme se v Jižních Čechách nedaleko Českého Krumlova poblíž vodní nádrže Lipno na kraji CHKO Šumava a evropsky významné lokality Ptačí oblast Boletice u rybníku Olšina a stejnojmenné obce. Na stezce byly instalovány na jaře 2021 nové chodníky z akátového a jedlového dřeva.

Rybník Olšina

Rybník Olšina

Rybník Olšina vybudovaný na počátku 15. století je nejvýše položený chovný rybník v Čechách (731 m n. m.) a v současné době je pod správou Vojenských lesů a statků (VLS).