!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Zoo Ostrava si připomíná Den pro hrochy
Zoo Ostrava si připomíná Den pro hrochy
"> "> "> "> ">
Příroda

Zoo Ostrava si připomíná Den pro hrochy

Vydáno 16. února 2021
Převlečená velryba nebo říční kůň? V obou případech je řeč o hroších. Dnes mají tato majestátní zvířata svůj den a připomíná si ho rovněž ostravská zoologická zahrada, která hrochy chová více než 50 let, 15 let řídí jejich chov v Evropě a hroch je i jejím erbovním zvířetem.
hrochV současné době se ve volné přírodě vyskytují dva zástupci čeledi hrochovití – hroch obojživelný a hrošík liberijský. Oba se vyskytují na africkém kontinentu a oba patří k ohroženým druhům. Hroch obojživelný je na Červeném seznamu IUCN veden v kategorii „zranitelný“, hrošík liberijský „ohrožený“. Vyhynulí zástupci čeledi obývali například i Madagaskar. Jedním z nich je Hippopotamus madagascariensis, jehož kosterní reliéf je k vidění v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava v blízkosti expozice Ráj lemurů.

Hroši patří do řádu kytokopytníci, který vznikl sloučením řádů kytovci a sudokopytníci, a to na základě molekulárních studií. Nejvíc ze všech sudokopytníků jsou příbuzní kytovcům právě hroši.

hrochVědecký název Hippopotamus pochází z řečtiny a znamená „říční kůň“. Voda je prostředí, ve kterém hroši tráví až 18 hodin denně. Ve vodě dochází také k páření. Samice ve vodě rodí a dokonce kojí mládě. Pobyt ve vodě hrochům usnadňuje řada anatomických a fyziologických znaků. Na horní části hlavy v jedné rovině jsou umístěny uzavíratelné nosní otvory, malé oči a pohyblivé ušní boltce se schopností uzavřít ušní otvory. Hladká a téměř holá kůže obsahuje velké množství žláz vylučujících slizovitý sekret hnědavě červené barvy s antiseptickými účinky.
 

Hroši v Zoo Ostrava

hrochChov hrochů v ostravské zoo začal v roce 1967 dovozem šestileté samice, která v Ostravě žila až do své smrti v roce 2009. Druhým hrochem byl v roce 1968 přivezený samec (*1967), který žil v zoo dlouhých 50 let. Uhynul na konci roku 2018. Třetím hrochem přivezeným do Ostravy byla až v roce 2016 mladá samice z anglické Zoo Whipsnade. Zatím posledním hrochem dovezeným do ostravské zoo byl samec ze Zoo Antverpy, který byl dovezen v říjnu 2019 a utvořil pár s mladou samicí.  

zoo ostravaNaopak, několikanásobně více hrochů bylo ze Zoo Ostrava odvezeno. Jednalo se o úspěšně odchovaná mláďata. Celkem se do dnešního dne narodilo v zoo 33 hrochů, z nichž 19 se podařilo odchovat. Tím se ostravská zoologická zahrada stala nejúspěšnějším chovatelem v České republice. První mládě hrocha se v Ostravě narodilo 30. ledna 1972. Byla to samička a stala se vůbec prvním hroším mládětem v celém tehdejším Československu. Zatím posledním mládětem je samička narozená 24. července 2020.

Od roku 2005 je hroch erbovním zvířetem Zoo Ostrava. V roce 2006 byla Zoo Ostrava pověřena Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií vést a vydávat Evropskou plemennou knihu hrochů obojživelných. O přesunu většiny hrochů mezi zoologickými zahradami v Evropě se tak rozhoduje v Ostravě.
Rododendrony v Zoo Ostrava

Rododendrony v Zoo Ostrava

V areálu ostravské zoo roste téměř 6000 exemplářů rododendronů a azalek, což je nejvíce u nás i na Slovensku. Najdete zde asi 250 druhů a kultivarů. Největší koncentrace je v Rododendron parku u expozice Čitván.

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v Zoo Ostrava

Broukoviště v areálu ostravské zoo představuje malým i velkým návštěvníkům, jaký význam má mrtvé dřevo pro život nepřeberného množství živočichů, a to nejen brouků a dalších druhů bezobratlých, ale také drobných obratlovců, jako jsou ještěrky, slepýši či ptáci.

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada a botanický park Ostrava - příroda na dosah

Zoologická zahrada Ostrava byla založena v roce 1951. V současné době chová na zhruba 100 ha přes 435 druhů zvířat ve více než 4000 jedincích.

Další aktuality

17.4.
2021
Zoo Ostrava zažívá baby boom u vzácných vodušek abok

Zoo Ostrava zažívá baby boom u vzácných vodušek abok

Severní Morava a Slezsko | Příroda
16.4.
2021
Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea

Za Chlebovickou medovou stopou se vydejte do včelařského muzea

Severní Morava a Slezsko | Památky