Úvod > Aktuality > Zoo Praha představuje naše hady – není proč se jich bát
užovka hladká
"> užovka hladká "> zmije obecná "> užovka stromová "> užovka obojková "> užovka podplamatá
Příroda

Zoo Praha představuje naše hady – není proč se jich bát

  • Vydáno26. července 2021
Zoo Praha ve svém Teráriu nově představuje čtyři druhy hadů, které se běžně vyskytují na území České republiky: užovku obojkovou, užovku podplamatou, užovku hladkou a zmiji obecnou. Cílem této expozice je ukázat rozdíly mezi našimi hady a připomenout, že není proč se jich bát.
zmije obecnáKurátor plazů v pražské zoologické zahradě Petr Velenský začal na přípravě expozice Terárium pracovat loni v létě, kdy v médiích kolovaly přehnané zprávy o domnělé invazi zmijí na jeden severočeský hřbitov. Podobné zprávy se ostatně objevují každoročně a naprosto zbytečně způsobují paniku. Všichni hadi u nás patří k ohroženým a ubývajícím druhům a zaslouží si ochranu. Na podobnost se zmijí obecnou často doplácí užovka hladká i další druhy.

užovka hladkáZ našich hadů je pouze zmije obecná jedovatá, ostatní jsou nejedovaté užovky. Pro laika nemusí být snadné užovky od zmije odlišit, protože hadi jsou velmi variabilní ve zbarvení i velikostech a pozorovaný had ne vždy odpovídá fotografii z internetu. Ani uštknutí zmije přitom pro zdravého člověka není život ohrožující, je třeba však v klidu vyhledat lékaře.
 
A pokud si právě nejste jisti, kterého hada jste v přírodě potkali, pošlete jeho fotografii na kontakt@zoopraha.cz. Chovatelé ze Zoo Praha vám druh plaza určí.
 
Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoo Praha – pátá nejlepší zoo na světě

Zoologická zahrada hl. města Prahy se nachází v krásném, členitém terénu Trojské kotliny. Otevřeno má denně (včetně víkendů a svátků) od 9 hodin. Najdete zde 10 pavilonů, 150 expozic, 2 restaurace, 7 občerstvení, lanovou dráhu, vláček i další atrakce pro děti i dospělé.