Úvod > Česká nej > Osobnost > Vojtěch Adalbert Lanna - sběratel, průmyslník, loďmistr a stavitel byl největším českým sběratelem u

Vojtěch Adalbert Lanna - sběratel, průmyslník, loďmistr a stavitel byl největším českým sběratelem umění 19. století.

Osobnost
Spoluzakladatel Uměleckoprůmyslového musea v Praze a jedné z největších sběratelských osobností 19. století Vojtěch Lanna byl nejen vášnivým sběratelem, ale i štědrým dárcem a mecenášem. Podporoval například Josefa Mánesa do konce jeho života, stejně jako mladého Františka Bílka. O věhlas Uměleckoprůmyslového musea v Praze se zasloužil v roce 1906, kdy mu věnoval podstatnou část své sbírky evropského a českého skla.
Vojtěch rytíř Lanna (29. květen 1836, Praha – 31. prosince 1909, Merano) byl sběratelem všestranným. I když jeho univerzální sběratelství náleží nenávratně minulosti, přes to zůstává dodnes příkladem nejušlechtilejší podoby sběratelství, motivovaného hledáním krásy, touhou po poznání i vědomím nutnosti uchovat památky minulých dob budoucím generacím. Období čtyřiceti let před rokem 1989 přehlíželo činy sběratelů a mecenášů z řad bohatých a úspěšných podnikatelů, k nimž Vojtěch Lanna přičiněním svého otce, c. k. loďmistra, bezpochyby náležel.

V počátcích existence Uměleckoprůmyslového muzea obohacoval každým rokem nejen sbírky skla, ale pamatoval také na rozšiřování fondů odborné knihovny a přispíval i radou. Lze říci, že není v tomto muzeu sbírka, jejímž základem by nebyly předměty darované či zakoupené z podnětu Vojtěcha Lanny. Stejně tak se v mnoha předních světových muzeích nacházejí vynikající exponáty zakoupené na aukcích jeho sbírek v roce 1909 a posmrtné v roce 1911, když se v závěru života rozhodl své sbírky rozprodat.
Celý popis
Naposledy změněno: 13. 11. 2019
Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Nejhezčí pražské procházky: z Hradčan od vily k vile přes Bubeneč do Stromovky

Tajný tip Pražanů zní: nechte stranou nejznámější místa historického centra, vyhněte se stovkám či tisícům dalších návštěvníků i místních a pojďte prozkoumávat město jinak. Třeba na trase z Hradčan do Bubenče – a nemějte obavy, ač se občas dostanete do blízkosti turisticky frekventovaných míst, pohodlně se jim vyhnete.

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta - Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Plavba z Hluboké nad Vltavou do Purkarce

Plavba z Hluboké nad Vltavou do Purkarce

Na lodích Altona, Malše nebo Vojtěch Lanna kromě pravidelných projížděk a spojů, můžete objednávat plavby z Českých Budějovic přes komoru v Českém Vrbném na Hlubokou, do Purkarce a nebo obráceně.

Tipy kam s českou flotilou po řekách, přehradách a rybnících

Tipy kam s českou flotilou po řekách, přehradách a rybnících

Česko sice není námořní velmoc, ale kdyby se shromáždily všechny parníky, parníčky, hausbóty a plavidla všeho druhu, která rok co rok brázdí hladiny našich řek a přehrad, vznikla by velkolepá flotila. Portál Kudy z nudy pro vás zmapoval nejznámější místa, kde se plaví jednotlivé lodě.

Nejlepší dovolená je na lodi - vyzkoušejte Stezku řeky Vltavy

Nejlepší dovolená je na lodi - vyzkoušejte Stezku řeky Vltavy

Lodní flotila obsluhující novou říční cestu z Českých Budějovic přes Hlubokou, vodní dílo Hněvkovice do Týna nad Vltavou a dál do Kolodějí nad Lužnicí, nebo po Vltavě až na Orlík, nabízí pravidelné linky i individuální plavby, ale i ubytování na lodi. Volný čas je v dnešní době vzácná věc a tak si ho maximálně užívejte třeba právě na stezce řeky Vltavy, v přilehlých infopointech a nádherném okolí.

Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

Plavební sezona na Vltavě je tady – parníky plují na Slapech, Orlíku i Lipně

Na vltavských vodách již začala plavební sezóna. Parníkem se můžete projet napříč Slapy, Orlickou přehradou i Lipnem. Parníky jezdí před prázdninami většinou jen o víkendech, v červenci a srpnu pak bude fungovat denní provoz.

Kde stály nejkrásnější řetězové mosty a který z nich můžete vidět dodnes?

Kde stály nejkrásnější řetězové mosty a který z nich můžete vidět dodnes?

Mosty se staly natolik běžnou součástí našich životů, že se jen málokdy zastavíme, abychom obdivovali jejich půvab. K těm nejkrásnějším patří řetězový most, který vede přes Lužnici u obce Stádlec. Připomíná časy, které jsou dávno pryč, a také svého autora, inženýra a stavitele Bedřicha Schnircha.