!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Zeměpisné > Bukovec - nejvýchodnější obec v České republice
Zeměpisné

Bukovec – nejvýchodnější obec v České republice

Obec Bukovec je nejvýchodnější obcí České republiky s dlouholetou historií a živou současností. V Bukovci roste také chráněný strom jilm drsný. Staří jilmu se odhaduje na 360 let a je to největší jilm v České republice.
Beskydech naleznete nejvýchodněji ležící obec v Česku, Bukovec. V době, kdy zbytek ČR dospává poslední minuty noci, v Bukovci vychází slunce a vítá nový den. Společně se sluncem se probouzí i Genius loci – duch místa. Malá podhorská vesnice chráněná hřebeny Beskyd, je zároveň nejvýchodnější obcí ČR a první obcí, kterou protéká řeka Olše na českém území.

Obec je známá již od roku 1353. Kromě domů typických pro oblast Těšínska, roubenky z 19. století s dřevěnými půlkruhově ukončenými vstupními portály, je zde také nejvyšší jilm, měřící 38 m. V roce 1914 zde byl uloven poslední vlk, žijící tou dobou v Beskydech. V současnosti zde žije 1377 obyvatel.
 

Kde je nejvýchodnější bod České republiky?

Hodně lidí si myslí, že nejvýchodnější obcí Česka je malebná Hrčava a nejvýchodnějším bodem nedaleké trojmezí. Avšak, není tomu tak! Nejvíce na východ jsou vystrčeny poslední domy vesnice Bukovec. U Bukovce, na hranici s Polskem, se také nachází nejvýchodnější místo ČR.

Výlet je ideální spojit s návštěvou rázovité Hrčavy a trojmezím Česka, Polska a Slovenska. Přivítá vás tu malebná krajina s roztroušenými samotami, horskými políčky a pasoucími se stády ovcí. A ze sousedního Polska možná pocítíte i svěží závan exotického východu, který sem zasahuje společně s hřebeny karpatských hor.

Nejvýchodnější bod vás jistě mile překvapí. Je ukrytý v hustém smrkovém lese na břehu potoka Olecky, vede k němu pěšina vysypaná pilinami kolem tabulí krátké naučné stezky. Je tu ticho, klid a zvláštní oduševnělá atmosféra. Z Trojmezí se sem dostanete buď zpátky přes Hrčavu po žluté a pak po zelené značce anebo o něco kratší cestou přes polskou Javorzynku po zelených a žlutých značkách.
Kempaland – přijeďte si zalyžovat až na samotný východ republiky

Kempaland – přijeďte si zalyžovat až na samotný východ republiky

600 m dlouhá sjezdovka se nachází v obci Bukovec, která je již delší dobu známá jako nejvýchodnější obec České republiky. Sjezdovku najdete přímo u hlavní silnice z Jablunkova směr Bukovec.

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památník posledního zastřeleného vlka v Beskydech

Památný kámen posledního zastřeleného vlka stojí na místě, kde byla tato šelma zabita výstřelem z lovcovy pušky, a tím začala necelých 100 let dlouhá éra, kdy vlci v Beskydech nežili. Poslední vlk v Moravskoslezských Beskydech byl zastřelen ve čtvrtek 5. března 1914 v lesích mezi Hrčavou a Bukovcem.

Dřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?

Dřevěné kostelíky: kam se vypravit, než se podaří postavit nové Guty?

Z unikátního dřevěného renesančního kostela Božího Těla z roku 1563 v Gutech zbyly po srpnovém požáru 2017 jen ohořelé trámy a torzo zvonu. Místní řemeslníci letos zpracovávají stovky kubíků dřeva, replika dřevěného kostelíka vyroste na původním místě příští rok. Pokud patříte k obdivovatelům podobných staveb, víte, kam se za nimi vydat?

Ubytování a restaurace

Wellness hotel Kempa v Bukovci

Wellness hotel Kempa v Bukovci

Bukovec, Severní Morava a Slezsko
Bar Kympom

Bar Kympom

Bukovec, Severní Morava a Slezsko
Penzion u Pinkasů v Písečné

Penzion u Pinkasů v Písečné

Písečná, Severní Morava a Slezsko
Ubytování se sportovním areálem Gorol

Ubytování se sportovním areálem Gorol

Jablunkov, Severní Morava a Slezsko