!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Česká nej > Zeměpisné > Filipova Huť - nejvýše položené sídlo v České republice
Zeměpisné

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť leží ve výšce 1093 m n. m. v místní části obce Modrava. Původně sklářská osada byla založena v roce 1785 kolem sklářské huti na duté sklo.
Na jižních svazích hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, ve výšce 1093 m n.m., leží nejvýše položené sídlo v Česku. Filipova Huť vznikla roku 1785 jako osada kolem sklářské huti. Osada byla založena v místech, kudy procházela obchodní stezka z Kašperských Hor do Pasova. Jméno osada nebo tenkráte spíše huť dostala podle tehdejšího majitele Prášilského panství hraběte Filipa Kinského z Vchynic a Tetova. Sklárna stála někde u současného mostku přes Filipohuťský potok při turistické značce.

S příchodem nového pána ze Schwarzenberga na přelomu 18. a 19. století sklárny na panství postupně zastavují provoz – Filipova Huť tak činí už v roce 1800, mimo jiné i proto, že huť nikterak významně neprosperovala. V roce 1820 huť úplně zanikla. Místo toho nastává rozkvět dřevařského průmyslu a tak i z Filipovy Hutě se stává typická dřevařská osada. Největšího rozmachu Filipova Huť dosáhla někdy okolo roku 1880, kdy zde žilo 1 620 obyvatel. Počet domů a obyvatel zde výrazně převyšoval osídlení na Modravě. To bylo zřejmým důvodem pro skutečnost, že úřad obce se nacházel v období první republiky na Filipově Huti.

Po 2. světové válce byli odtud, stejně jako z ostatních pohraničních obcí, vysídleni Němci a opuštěné domy byly zlikvidovány. Z dochovaných staveb byla v roce 1958 prohlášena venkovská usedlost č. p. 2 jako nemovitá kulturní památka, která má pozoruhodný a u nás již málokde dochovaný zvýšený nájezd do stodoly. Z osady se otevírá výhled na bavorskou horu Roklan.

 
Neznámá místa: znáte nejvyšší a nejnižší místa v Česku?

Neznámá místa: znáte nejvyšší a nejnižší místa v Česku?

I ve světě, který se mění každou vteřinou, zůstává pár neochvějných jistot. Třeba místa s nejvyšší a nejnižší nadmořskou výškou, nejvýše položené osady, železniční zastávky nebo města. Některá vás opravdu překvapí!

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Šumavou na běžkách – ze Zadova na Kvildu

Celodenní výlet ze Zadova na Kvildu v bílé stopě patří ke klasice běžeckého lyžování na Šumavě. Trasa vede centrální a nejvyšší částí šumavských plání, kde často trénovala česká běžecká jednička Kateřina Neumannová. Trasa vede v dobře udržované stopě, kde nadjete také dost místa pro bruslení.

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Černohorský močál u Kvildy

Černohorský močál u Kvildy

Vrchovištní rašeliniště na rozvodí Vltavy a Otavy, rozprostírající se v mělkém sedle tvořeném severozápadním svahem Černé hory a jižním svahem Čertova vrchu, asi 5 km jižně od Kvildy. Rozsáhlé klečové porosty. Součást prameniště Teplé Vltavy.

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Filipova Huť – nejvýše položené sídlo v České republice

Šumavská víska Filipova Huť se nachází se na jižních svazích rozsochy hory Sokol, v údolí Filipohuťského potoka, v nadmořské výšce 1093 m. Je nejvýše položeným sídlem v České republice a zároveň křižovatka turistických cest a oblíbené rekreační místo.

Tipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě

Tipy na skvělý běžkařský výlet: užijte si nejkrásnější trasy v bílé stopě

Na horách leží spousty sněhu a milovníci běžeckého lyžování mohou směle vyrazit do terénu. Krásné trasy zimní krajinou si užijete například v Jizerkách, Krkonoších, na Šumavě, ale i v Jeseníkách či v Beskydech. Vydejte se s námi objevit nejkrásnější běžecké tratě a poznejte tak kouzlo bílé stopy, která vás provede těmi nejhezčími místy tiché zimní přírody!