!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Lipensko > Přední Výtoň

Přední Výtoň

Obec na jižním břehu Lipenské přehrady ležela až do začátku devadesátých let 20. století v nepřístupném hraničním pásmu. Dnes i tady najdete penziony, hotely, pláže a restaurace, zároveň jde o skvělé východisko výletů ke zřícenině Vítkův Hrádek, osadě Svatý Tomáš a řadě zaniklých šumavských vsí.

Přední Výtoň: město na jezerním břehu

Jihočeské moře neboli přehrada Lipno, největší jezero v Česku, láká české i zahraniční turisty, ať už jde o milovníky letních vodních radovánek, jachtingu a windsurfingu či rybáře, v zimě pak lyžaře a bruslaře. Dávnou historii v Přední Výtoni připomíná pozdně gotický kostel sv. Filipa a Jakuba na břehu přehrady, za husitských válek poničený a vypálený. Obnoven byl v 19. století a opětovného vysvěcení se dočkal až v červnu 1995.
 

Svatý Tomáš: osada, kostel a hotel

Pravý břeh Lipenského jezera byl dlouhá desetiletí nepřístupný a od zbytku světa odříznutý železnou oponou, dnes proto nabízí jedinečnou příležitost poznat nedotčenou krásu šumavské přírody. Takovou možnost poskytuje značená turistická trasa, která vede na východ směrem k Vyššímu Brodu, směrem na západ pak stoupá do lesů k horské osadě Svatý Tomáš. Tady si prohlédněte raně gotický kostel sv. Tomáše a bývalý lovecký zámeček, sloužící jako luxusní hotel.
 

Hledání zaniklých vsí

Ze Svatého Tomáše je to jen pár stovek metrů ke zřícenině strážního hradu Vítkův Hrádek, lákavým cílem pěších nebo cyklistických výletů jsou i zaniklé vesnice lemující rakouské hranice. Objevíte tu například zbytky Rychnůvku, nejlidnatější obce v kraji pod Vítkovým Hrádkem, kde před druhou světovou válkou žily přes dva tisíce obyvatel. Po jejich odsunu byly všechny domy srovnány se zemí; místo, kde stával gotický kostel sv. Václava, označuje velký kříž. V blízkém okolí podobně zmizely z map také vsi Dobřín, Otov, Kapličky či Pernek.

Aktuality z města

16. září 2020 13:00

Schwarzenberský kanál slavnostně ukončí plavební sezónu

Přední Výtoň
V sobotu 19. září pořádá Folklorní sdružení Libín-S Prachaticeslavnostní zakončení 23. novodobé plavební sezóny na Schwarzenberském kanále. Nenechte si ujít letošní poslední plavení dříví na Šumavě. Letošní program začne ve 13 hodin. Návštěvníky čeká odpoledne s folklorem, ukázkou plavení dříví, dětskými soutěžemi i odborným výkladem o této technické památce.