Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Třeboňsko

Třeboňsko

Zdejší rovinatá krajina s rozlehlými borovými lesy, staletými hrázemi rybníků a malebnými vesničkami přímo vybízí k letní dovolené u vody a výletům na kole. Jedině v Třeboni se můžete vydat na výlet kolem Světa a za pár hodin být zpět. Oblast je známá také díky rašelinným lázním, kde si lze dopřát pohádkový odpočinek.
Malebná krajina Třeboňska s unikátní sítí rybníků, rozlehlými borovými lesy, vzácnými rašeliništi, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech. Díky mimořádně cenným přírodním lokalitám byla na podstatné části Třeboňské pánve vyhlášena CHKO Třeboňsko, která je současně i biosférickou rezervací.

Třeboňsko se svými 460 rybníky je tradičním centrem českého rybníkářství. Mezi nejznámější vodní díla patří rybníky Svět a Rožmberk, Staňkovský rybník, Hejtman či umělý kanál Zlatá stoka. Tyto a další významné památky Třeboňska, které jsou spjaty s dlouhodobou tradicí rybníkářství, byly navrženy k zápisu do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem Třeboňské rybníkářské dědictví. Každoročně na podzim se oblast stává centrem tradičních výlovů. Třeboňský kapr je pojmem nejen u nás, ale daleko za hradnicemi České republiky. Mezinárodně je označení Třeboňský kapr chráněno od roku 1967.

Přirozeným centrem oblasti je historické město Třeboň, kde se nacházejí Slatinné lázně Třeboň (Aurora a Bertiny lázně) a také nejvýznamnější památky v čele se zámkem Třeboň a malebným historickým náměstím. Mnoho zajímavých církevních památek, zámků anebo muzeí najdete však i mimo Třeboň. Mezi TOP cíle patří například Schwarzenberská hrobka v Domaníně, zámek ve Stráži nad Nežárkou, řeka Lužnice (oblíbená mezi vodáky), naučná stezka Cesta kolem Světa, písečná duna u Vlkova, nebo Veselské pískovny. V půvabných vesnicích a vesničkách se dochovala lidová architektura a některé z nich jsou chráněny jako vesnické památkové zóny (např. Kojákovice, Bošilec, Ponědřážka, Pístina, Soběslavsko-veselská blata).
Celý popis

Aktuality z oblasti

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna
6. červenec 2020 14:14

Poslechněte si špičkové umělce na hudebním festivalu Třeboňská nocturna

Třeboň
Ve dnech 9. až 11. července 2020 se na různých historických místech Třeboně uskuteční již 17. ročník Mezinárodního hudebního festivalu Třeboňská nocturna 2020. Připraveno je několik koncertů, na kterých vystoupí nejlepší umělci od nás i ze zahraničí, stejně tak i jako mladí hudebníci, kteří si své jméno teprve budují. Program koncertů byl navíc sestaven tak, aby návštěvníkům přinesl především pohodu, radost a alespoň na chvíli odpoutání od každodenních starostí.