!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Jižní Čechy > Třeboňsko
Třeboňsko
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Třeboňsko

Zdejší rovinatá krajina s rozlehlými borovými lesy, staletými hrázemi rybníků a malebnými vesničkami přímo vybízí k letní dovolené u vody a výletům na kole. Jedině v Třeboni se můžete vydat na výlet kolem Světa a za pár hodin být zpět. Oblast je známá také díky rašelinným lázním, kde si lze dopřát pohádkový odpočinek.
Malebná krajina Třeboňska s unikátní sítí rybníků, rozlehlými borovými lesy, vzácnými rašeliništi, historickým městem Třeboň a zachovalou vesnickou architekturou patří mezi nejkrásnější oblasti jižních Čech.

Díky mimořádně cenným přírodním lokalitám byla na podstatné části Třeboňské pánve vyhlášena CHKO Třeboňsko, která je současně i biosférickou rezervací.

Třeboňsko se svými 460 rybníky je tradičním centrem českého rybníkářství. Mezi nejznámější vodní díla patří rybníky Svět a Rožmberk, Staňkovský rybník, Hejtman či umělý kanál Zlatá stoka. Tyto a další významné památky Třeboňska, které jsou spjaty s dlouhodobou tradicí rybníkářství, byly navrženy k zápisu do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO pod názvem Třeboňské rybníkářské dědictví. Každoročně na podzim se oblast stává centrem tradičních výlovů. Třeboňský kapr je pojmem nejen u nás, ale daleko za hradnicemi České republiky. Mezinárodně je označení Třeboňský kapr chráněno od roku 1967.
 

Třeboň a TOP turistické cíle oblasti

Přirozeným centrem oblasti je historické město Třeboň, kde se nacházejí Slatinné lázně Třeboň (Aurora a Bertiny lázně) a také nejvýznamnější památky v čele se zámkem Třeboň a malebným historickým náměstím.

Mnoho zajímavých církevních památek, zámků anebo muzeí najdete však i mimo Třeboň. Mezi TOP cíle patří například Schwarzenberská hrobka v Domaníně, zámek ve Stráži nad Nežárkou, řeka Lužnice (oblíbená mezi vodáky), naučná stezka Cesta kolem Světa, písečná duna u Vlkova, nebo Veselské pískovny.
 

Vesnické památkové zóny Třeboňska

Zbudovská blataV půvabných vesnicích a vesničkách se dochovala lidová architektura a některé z nich jsou chráněny jako vesnické památkové zóny (např. Kojákovice, Bošilec, Ponědřážka, Pístina, Soběslavsko-veselská blata).Právě tady narazíte na jihočeské selské baroko, pro které jsou typické lidové stavby s nádherně zdobenými fasádami, ale mnohdy i zachovalými interiéry s typickými světnicemi, černými kuchyňkami a dalšími historickými prvky.

Aktuality z oblasti

16. prosinec 2020 12:00

Tradiční české Vánoce si nelze představit bez vánočního kapra

Třeboň
Nakupujte čerstvé ryby na Vánoce 2020 přímo u třeboňských rybářů. Tradičním místem pro nákup vánočního kapra od rybářů jsou sádky společnosti Rybářství Třeboň. Otevřeno je až do 24. prosince.