Úvod > Kam pojedete? > Královéhradecko > Orlické hory a Podorlicko (HK)

Orlické hory a Podorlicko (HK)

Lesy a louky, nádherné výhledy do českého i polského vnitrozemí a síť značených tras pro cyklisty i pěší – to všechno stojí za to, abyste se vypravili do Orlických hor. Najdete tu i hrady, zámky, technické památky a vojenské pevnosti, které tvořily linii československého předválečného opevnění.

Navštivte perly Orlických hor a Podorlicka

Milovníci historických památek ocení devítikilometrový úsek podél řeky Orlice, na kterém stojí čtyři zámky a dva hrady; podle podobnosti s francouzskou řekou se jim říká Zámky na Orlici – Česká Loira. Prohlédněte si renesanční Častolovice a Doudleby nad Orlicí, barokní Potštejn, empírový Nový zámek Kostelec nad Orlicí a dva gotické hrady, Potštejn a Litice. Vydejte se také na zámky Opočno, Kvasiny, nebo do Rychnova nad Kněžnou.

Po stopách bájného loupežníka Ledříčka se můžete vydat do soutěsky zvané Zemská brána, kousek odtud v Neratově objevíte unikátní kostel se skleněnou střechou. Pěší i cyklistické toulky vám usnadní lanovka, která vás vyveze ze Ski centra Říčky až na hřebeny Orlických hor. Tam objevíte také tři nové rozhledny – přímo na Velké Deštné je jedna inspirovaná větrem a deštěm. Na Šibeníku u Nového Hrádku pak uvidíte unikátní vyhlídkovou věž, přestavěnou z větrné elektrárny. Třetí rozhledna se pak tyčí na Feistově kopci u Olešnice v Orlických horách.
 

Co musíte vidět z technických památek Orlicka

K největším raritám Orlických hor patří dělostřelecké tvrze a bunkry, součást československého pevnostního systému budovaného v letech 1935–1938. Při prohlídce tvrze Hanička navštívíte podzemní sály a chodby, k vidění je také atraktivní kolekce bojové techniky. K návštěvě zve rovněž bunkr Průsek poblíž rozhledny na Anenském vrchu, řadu menších vojenských objektů objevíte podél okružní naučné stezky, která vede z Deštného přes vrchol Šerlichu k Masarykově chatě a zpět.
 

Koho byste měli znát z Rychnova

 V jedné z židovských rodin v Rychnově nad Kněžnou se v roce 1892 narodil spisovatel a novinář Karel Poláček (+1945). Památník Karla Poláčka v rychnovské synagoze připomíná jeho život a dílo, mapuje rovněž dějiny židovských komunit, které žily na několika místech Podorlicka. Právě v Rychnově nad Kněžnou se také odehrává děj nejznámější Poláčkovy knihy Bylo nás pět – a protože město je na Poláčka hrdé, nechalo pěti dětským hrdinům knihy postavit v roce 2003 sousoší před Pelclovým divadlem. Každoročně se tu také koná divadelní festival Poláčkovo léto.
 

Orlické hory a Podorlicko je první českou Slow Destination

Od roku 2020 se turistická oblast Orlické hory a Podorlicko profiluje jako první česká Slow Destination. Pojem Slow tourism můžeme volně přeložit jako pomalé cestování. Turisté, kteří vyhledávají tento typ cestování, se nehoní za tím, aby viděli co nejvíce. Očekávají méně a více intenzivnějších zážitků a prožitků z místa, které navštíví. A přesně takové jsou i Orlické hory a Podorlicko: mírná a přívětivá oblast, která je charakteristická pohodou, vybízející k zastavení a prožití chvil bez spěchu a stresu.

Aktuality z oblasti

13. září 2021 17:30

Muzeum krajky ve Vamberku představuje obnovenou stálou expozici

Vamberk
Tradice krajkářství na Vamberecku trvá již bezmála 400 let. Její počátky sahají do roku 1627, kdy panství získal císařský generál Kašpar z Grambu. Jeho manželka Magdalena, původem z Flander, zavedla mezi zdejším obyvatelstvem paličkování jako robotní povinnost. Tak se místní ženy naučily paličkovat krajky flanderského a bruselského typu, které pak zdokonalovaly, vymýšlely nové ornamenty a vzniklo velké množství takzvaných vláčkových krajek. Již druhým rokem prohýbají v místním Muzeu krajky Vamberk velké změny. Obnovenou podobu získává postupně stálá expozice, ve které budou mohou návštěvníci od léta 2021 zhlédnout i krajky dosud nikdy nevystavené. Připravené jsou i nové krátkodobé výstavy.

Ubytování a restaurace

Restaurace a penzion Kozí chlívek v Deštném v Orlických horách

Restaurace a penzion Kozí chlívek v Deštném v Orlických horách

Deštné v Orlických horách, Královéhradecko
Zámecký hotel Potštejn

Zámecký hotel Potštejn

Potštejn, Královéhradecko
Stellplatz Neratov – parkovací místo pro karavany

Stellplatz Neratov – parkovací místo pro karavany

Bartošovice v Orlických horách, Královéhradecko