Kutná Hora
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> Svatá Barbora Stanislav Druhý
+ Přidat foto

Kutná Hora

Město, ve středověku označované za stříbrnou pokladnici českého království, dodnes dává na odiv bohatství zdejší stříbrné šlechty; v roce 1995 bylo zapsáno na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Hrad ani zámek tu nenajdete, ale malebné historické centrum vám to bohatě vynahradí.

Co musíte rozhodně vidět v Kutné Hoře?

Komu jinému mohli kutnohorští měšťané zasvětit nový kostel, který měl do světa hlásat bohatství jejich města, než patronce horníků svaté Barboře? Prvním stavitelem velkoryse navržené gotické stavby s bohatým systémem opěrných pilířů a rozmanitou sochařskou výzdobou byl někdo z rodiny Parléřů, chrám však byl dokončen až na začátku 20. století. Vnitřní výzdoba je většinou pozdně gotická, pozornost si zaslouží věnec kaplí za hlavním oltářem a vitrážová okna s náměty z české a kutnohorské historie.
 

Koho z velkých tvůrců barokní gotiky byste měli znát

Jana Blažeje Santiniho, věhlasného architekta barokní gotiky, přizvali na počátku 18. století k obnově cisterciáckého opatství v Kutné Hoře-Sedlci. Kromě nové podoby katedrály Nanebevzetí Panny Marie se podílel i na úpravách hřbitovního kostela Všech Svatých, v jehož podzemní kapli se skrývá věhlasná kostnice. Mimořádně nápaditá a bizarní výzdoba, lustr složený ze všech kostí lidského těla, erb rodu Schwarzenberků nebo dekorace z lidských lopatek a kyčlí každoročně přiláká statisíce návštěvníků.
 

Cestovatelská potěšení stříbrného města

Až si prohlédnete České muzeum stříbra včetně středověkého stříbrného dolu, královskou mincovnu ve Vlašském dvoře, kde se od roku 1300 razily pražské groše či Galerii Středočeského kraje (GASK), která sídlí v bývalé jezuitské koleji v těsném sousedství chrámu sv. Barbory, možná dostanete chuť na něco dobrého. Máte se na co těšit, Kutná Hora je pohostinné město a objevíte tu celou řadu kaváren, cukráren a restaurací s nabídkou dobových i ryze moderních specialit.

Pojďte se podívat na Kutnou Horu očima místních

Prozradí vám co mají na Kutné Hoře nejraději! Video vzniklo ve spolupráci oddělení cestovního ruchu a marketingu Města Kutná Hora a Turistické oblasti Kutnohorsko a Kolínsko, z.s.

Aktuality z města

1. červenec 2021 12:00

Kutnohorské léto nabídne zážitkové noční prohlídky mnoha památek!

Kutná Hora
Během léta, od července do srpna, můžete denně poznat Kutnou Horu v jiném prostředí, v jiné atmosféře, ale vždy jako město pohostinné a pozorné ke svým návštěvníkům a hostům. Bohatý celoprázdninový program pro malé i velké nabídne nejen zábavu por celou rodinu, ale hlavně netradiční noční prohlídky. V nevšední čas si prohlédnete kostnici, kutnohorské chrámy a poznáte Kutnou Horu i z odvrácené strany...

Turistická informační centra


30.7.
22.8.
Výstava Sbíráme. Sbíráte?

Výstava Sbíráme. Sbíráte?

Kutná Hora, Střední Čechy
31.7.
7.8.
Sůl nad stříbro aneb rozmary mocných

Sůl nad stříbro aneb rozmary mocných

Kutná Hora, Střední Čechy
10.8.
14.8.
Město = galerie street art festival 2021

Město = galerie street art festival 2021

Kutná Hora, Střední Čechy
13.8.
14.8.
Tyjátrfest Kutná Hora 2021

Tyjátrfest Kutná Hora 2021

Kutná Hora, Střední Čechy

Ubytování a restaurace

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Mlýn Dänemark u Kutné Hory

Kutná Hora, Střední Čechy
Hotel U Kata

Hotel U Kata

Kutná Hora, Střední Čechy