Žleby
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Žleby

Pokud si nedovedete představit, jak by mohl vypadat pravý pohádkový zámek, vypravte se do městečka jihovýchodně od Čáslavi. Tady ho uvidíte na vlastní oči: romantické sídlo s mnoha věžičkami, zasazené do ještě romantičtějšího zámeckého parku s malou říčkou.

Co musíte vidět ve Žlebech

Městečko Žleby se uvelebilo v meandrech řeky Doubravy mezi Ronovem nad Doubravou a Čáslaví. V centru pozornosti samozřejmě stojí zámek, ale cestou k němu si prohlédněte Zámecké náměstí s empírovými domy, novogotickou radnicí a barokním mariánským sloupem. Ze severu do něj nahlíží původně renesanční kostel Narození Panny Marie s patrovou novorenesanční pohřební kaplí Auerspergů z roku 1822, opodál stojí zvonice.
 

Sny o romantickém životě na zámku

Zámek Žleby je velkolepé romantické sídlo rodu Auerspergů, ve kterém se dodnes nacházejí rozsáhlé sbírky zbraní, luxusního nábytku a originálních předmětů denní potřeby. Na několika prohlídkových trasách zblízka nahlédnete do každodenního života šlechty v 19. století. Největší dojem v návštěvnících zanechává kuchyně, na dobové poměry vybavená velmi moderně. Díky tomu se tu pravidelně dle dobových receptů připravují nejrůznější dobroty, které pak při prohlídkách můžete ochutnávat.
 

Bílí jeleni, dravci a příroda

Žleby zdaleka nejsou jen zámek, ale také obora s bílými jeleny, daňky, divokými prasaty, muflony a dalšími zvířaty. Nachází se jen kousek od zámku, pohodlně sem dojdete pěšky a prohlédnout si můžete jak výběh s bílými jeleny, tak dravce a sovy, kteří sedí na svých posedech v zázemí u cesty. Příjemným zpestřením může být i procházka anglickým parkem podél řeky Doubravy a dál po červené značce, po níž dojdete až do Ronova nad Doubravou.
Celý popis

Aktuality z města

Zámek Žleby vás překvapí prohlídkami s kouzelným nádechem Vánoc
19. listopad 2019 13:00

Zámek Žleby vás překvapí prohlídkami s kouzelným nádechem Vánoc

Žleby
Zámek Žleby si pro své návštěvníky v adventním čase opět nachystal bohatý program formou víkendových oživených prohlídek, které začínají již v sobotu 23. listopadu. Na druhou adventní sobotu 7. 12. jsou na zámek zváni příznivci vánoční hudby a poezie - čeká je vánoční setkání se sváteční hudbou, prózou a koledami. Vánoční prohlídky se na Žlebech budou konat každý víkend od 23. listopadu do 8. prosince 2019.
17.10.
1.11.
Zámek Žleby v podzimních barvách

Zámek Žleby v podzimních barvách

Žleby, Střední Čechy