Zásmuky

Středočeské město leží přibližně v polovině cesty z Kostelce nad Černými lesy do Kutné Hory. Můžete se projít bažantnicí s neobvyklým Jelením mostem a prohlédnout si malou zámeckou expozici nebo barokní grottu, v letních měsících vás do Zásmuk doveze Polipanský motoráček.

Zásmuky: rodné město Františka Kmocha

Od konce třicetileté války až do roku 1948 vlastnili zásmucké panství Šternberkové. Po restitucích jim byl vrácen zdejší zámek, kde je v hlavní sezoně k vidění expozice Zásmuky v proměnách času, volně přístupný je zámecký park. V centru města na Komenského náměstí stojí pseudorománský kostel Nanebevzetí Panny Marie. Pamětní deska v ulici Vyšehrad a na sokolovně připomíná nejznámějšího rodáka, hudebního skladatele a kapelníka Františka Kmocha (1848–1912).
 

Zámek s parkem a grottou

Hlavní zásluhy na proměně venkovského statku v reprezentativní sídlo má Adolf Vratislav ze Šternberka (1627–1703), nejvyšší purkrabí království českého. Zásmucký zámek nechal přestavět v barokním stylu, místo opevnění zřídil park a v něm dal postavit grottu, barokní umělou jeskyni stylově vyzdobenou mozaikami, umělými krápníky a mušlemi. V roce 1690 také přivedl do Zásmuk františkány a založil pro ně klášter s kostelem. Nyní slouží farnosti z Uhlířských Janovic a pořádají se v něm různé kulturní a společenské akce.
 

Skanzen v Kouřimi, motoráček a barokní mosty

O prázdninách jezdí z Kolína do Zásmuk historický motoráček, zastavit se můžete například na zámku Radim. Ve Vlčím dole, kudy dříve vedla hlavní cesta do nedaleké Kouřimi, se dochovaly dva kamenné barokní mosty; můžete se přes ně vydat na výlet třeba do kouřimského skanzenu. Oblíbeným místem procházek je Zásmucká bažantnice s Jelením mostem; pod ním prý procházeli jeleni z obory do zámeckého parku. Severně od města vede lipová alej k novogotické kapli Narození Panny Marie, postavené jako poděkování za odvrácení morové nákazy.

Aktivity

Zámek Zásmuky

Zámek Zásmuky

Zásmuky, Střední Čechy
Františkánský klášter Zásmuky

Františkánský klášter Zásmuky

Zásmuky, Střední Čechy
Zámecký park a obora Zásmuky

Zámecký park a obora Zásmuky

Zásmuky, Střední Čechy
Naučná stezka Zásmucká Bažantnice

Naučná stezka Zásmucká Bažantnice

Zásmuky, Střední Čechy