!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Kam pojedete? > Vysočina > Vysočina > Ledeč nad Sázavou
Ledeč nad Sázavou
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Ledeč nad Sázavou

Proč se právě tohle město řadí k nejhezčím na Sázavě, a dokonce se mu přezdívá perla Posázaví? Důvodem není historické centrum se starodávnými domy, takové najdete téměř všude, ale hrad na skalním ostrohu nad řekou. Když vyšplháte na jeho věž, uvidíte Ledeč i Sázavu jako na dlani.

Co musíte vidět v Ledči nad Sázavou

Prohlídku areálu hradu spojte s návštěvou muzea s expozicí plyšových medvídků, sestupem do podzemí, kde se usadili čerti, a výstupem na hradní věž. Uvidíte odtud historické jádro města se synagogou a kostelem sv. Petra a Pavla na břehu Sázavy. Památník u kostela připomíná faráře Josefa Toufara, s jehož pastoračním působením v blízké Číhošti je spjat takzvaný číhošťský zázrak, kdy během adventu 1949 došlo k dodnes k nevyjasněnému pohybu dřevěného křížku na oltáři.
 

Zajímavosti na Sázavě

Když v Ledči nad Sázavou nasednete na Posázavský Pacifik a svezete se na zastávku Stvořidla, vystoupíte u jednoho z nejhezčích úseků Sázavy. Řeka tu protéká mezi skalami, má větší spád a vytváří řadu peřejí. Do Ledče se můžete vrátit na lodi nebo pěšky po značené cestě, z níž vede odbočka do Sluneční zátoky. Tady v letech 1925–45 tábořil se svým oddílem Jaroslav Foglar, zvaný Jestřáb. Památník na okraji louky připomíná, že ve Sluneční zátoce se odehrává děj knížky Hoši od Bobří řeky.
 

Hrady, střed Česka a zvířata

Z hradní věže zahlédnete zříceninu hradu Melechov a hrad Lipnici, obě místa ale jsou trochu z ruky. Vydejte se raději do Číhoště; kostel Nanebevzetí Panny Marie najdete snadno, ale objevíte tu i skrytou kuriozitu: geografický střed České republiky. Zastavit se můžete v záchranné stanici fauny v Pavlově, k romantickým výletům zve lesopark Šeptouchov se skálou, na jejíž vrchol a k vyhlídkové plošině vede schodiště. Nachází se tu i vchod do zatím nepřístupných krápníkových jeskyní.

Letecký pohled Ledeč nad Sázavou

Aktuality z města

1. srpen 2019 12:30

Sklářský skanzen Huť Jakub v Tasicích zve na živou výrobu skla

Ledeč nad Sázavou
Sklárna Huť Jakub Tasice je Národní kulturní památka České republiky. Jedná se o jedinečný soubor historických budov převážně industriálního charakteru přístupný jako výjimečně zachovalý sklářský skanzen. Od čtvrtka 1. 8. do neděle 4. 8. 2019 bude každý den od 10 do 17 hodin zapálena sklářská pícka v tasické sklárně. Na peci bude probíhat ruční výroba skla pod vedením sklářského výtvarníka Zdeňka Kunce.

Turistická informační centra


12.12.
Vánoce na hradě Ledeč nad Sázavou

Vánoce na hradě Ledeč nad Sázavou

Ledeč nad Sázavou, Vysočina

Ubytování a restaurace

Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Hotel Kouty – odpočinek uprostřed lesů

Ledeč nad Sázavou, Vysočina
Penzion a restaurace U řeky

Penzion a restaurace U řeky

Ledeč nad Sázavou, Vysočina

Pojeďte na výlet