Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet za západočeskými barokními skvosty
Výlet za západočeskými barokními skvosty
">

Výlet za západočeskými barokními skvosty

Plzeňský region je po okraj plný nádherných barokních památek, které navíc velmi intenzivně žijí. Zdejší kraj oplývá barokním bohatstvím, je místem setkání architektů Santiniho a Dientzenhofera, barokní krajina tu má svoji neopakovatelnou atmosféru a kostely, kláštery a města čekají na svoje nové návštěvníky.
Klášter KladrubyV poutním areálu v Mariánské Týnici můžete obdivovat Santiniho kostel Zvěstování Panny Marie s proboštstvím a ambitem, navíc je tu pozoruhodné muzeum a Centrum baroka, kde se tvorbě Santiniho intenzivně věnují. V Plasích stojí Santiniho klášter na více než pěti tisících dubových pilotech zaražených do močálu. Fascinující je i budova konventu a především čtyři nádherná Santiniho samonosná schodiště. Další zastavení je v Manětíně. Zdejší vrcholně barokní zámek vyniká nepříliš běžnou dispozicí, kdy průčelí zámku vlastně tvoří jižní stranu náměstí. Prohlédnete si zámeckou expozici, oratoř kostela sv. Jana Křtitele, zámeckou zahradu i více než třicet barokních soch v zámku i po celém městě.

NebílovyNepomuku budete obdivovat kostel, v němž byl pokřtěn Jan Nepomucký, poutní chrám sv. Jana Nepomuckého a Svatojánské muzeum. V nedalekých jihočeských Lnářích objevíte monumentální barokní zámek s kaplí sv. Josefa proslavený freskovou výmalbou. V Klatovech se barokní stopa pojí k řádu jezuitů. Z kostela Neposkvrněného početí Panny Marie a sv. Ignáce vede do katakomb kostela se čtyřmi desítkami mumií mnichů a s expozicí barokních jezuitských Klatov a končí v krásné barokní lékárně U bílého jednorožce s expozicí lékárenství plnou kuriozit. Přes Přešticekostelem z dílny Kiliána Ignáce Dientzenhofera vede barokní pouť na zámek Nebílovy. V Česku zcela jedinečná stavba dokonale reprezentuje vídeňské baroko.

A prodlužit si putování můžete za stavbami Santiniho Aichela: do Mladotic, Hubenova a Kalce, anebo do Kladrub.