!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Výlety > Cesty poznání > Výlet z královského města Litoměřice na Mostnou horu
Výlet z královského města Litoměřice na Mostnou horu
"> "> "> ">

Výlet z královského města Litoměřice na Mostnou horu

Autem, vlakem, autobusem, na kole a dokonce i lodí! Takřka všemi druhy dopravy jsou dostupné Litoměřice, královské město na soutoku Labe s Ohří. Projděte se hisorií v městské památkové rezervaci s unikátním podzemním sklepením, galerií a muzeem, expozicí českého vinařství, lákavá je také projížďka parníčkem po řece Labi… Koncentrace atraktivních lákadel pro návštěvníky každého věku a zájmů je v Litoměřicích opravdu nebývale vysoká.

Litoměřice v podzemí i z Kalicha

LitoměřiceNa krásy města, které bylo trvale osídleno už od mladší doby kamenné, je možné nahlédnout opravdu od základů. Podzemí Litoměřic je protkáno sítí chodeb dosahující délky 3 kilometrů, některé sklepy zabírají dokonce až tři patra. Zpřístupněno je zatím pouze 366 metrů, na nich je ovšem umístěno lapidárium oblastního muzea, takže prohlídka slibuje velmi zajímavý zážitek.

Naopak pohledem z ptačí perspektivy láká vyhlídková věž Kalich na budově radnice, která pochází z druhé poloviny 16. století. Úchvatný rozhled na město a okolí z výšky více než 50 metrů nabízí také věž katedrály sv. Štěpána, vybudovaná na místě dřívější románské stavby v roce 1668. Katedrála sv. Štěpána spolu s Biskupskou rezidencí, aktuálně obývanou 20. biskupem Mons. Janem Baxantem, stojí v nejstarobylejší části města, na proslulém Dómském vrchu.
 

Za vínem na hrad

Hrad LitoměřiceGotický hrad Litoměřice, který se po staletích chátrání podařilo zachránit se proměnilo v moderní kulturní a kongresové centrum. V písemných pramenech je litoměřický hrad poprvé zmíněn v roce 1359, kdy Karel IV. vydal Litoměřicím listinu o zakládání vinohradů. A právě zde si prohlédnete expozici o českém vinařství, která interaktivní formou přibližuje taje historie a výroby vína a představuje jednotlivá vinařství Čech. Ve sklepních prostorách se nachází stylová degustační místnost. Na hradě se pravidelně konají různé kulturní akce, jarmarky, výstavy, degustace, pohádkové prohlídky...

Příjemnou procházkou je cesta na Mostnou horu se sochou Karla Hynka Máchy. Máchův milovaný kraj je možné proplout lodí Porta Bohemica, z Litoměřic směrem na Píšťanské jezero, do Ústí nad Labem nebo do Roudnice nad Labem.